Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Midnight Blue Baby project    |   << vissza

Midnight Blue Baby project

2023-01-31 22:19:19
Mr_Summer

Mr_Summer

Posztok: 28
Velünk: 636 napja

Amúgy ha már szóba jött a futómű...

A gyári rugók brutálisan össze voltak már ülve, és ki is voltak lágyulva, szinte folyamatosan felkoppant a hátsó gátló az úthibákon.
Gondolkoztam, olvasgattam, ár-érték arányban Tein FLEX-Z tűnt befutónak, mégiscsak japán (már amennyire, tudom), és egész sok tapasztalat összegyűlt belőle. Gondolkoztam rajta sokat, hogy kihasználnám-e az állíthatóságát, főleg a hátsókon tűnt tortúrának, aztán kaptam egy jó ajánlatot egy Basis-Z-re...

Látszólag nem túl régi, és valószínűleg nem is volt sokat használva az autó, nem ereszt, nem folyik, sérülésmentesek a szárak, szilentek épek... Végül emellett döntöttem. 

A torony lemezeit átfestettem, elpucoltam, és így ahogy van bekerült. Maxra tekertem végül a rugótányérokat hátul, elől talán 10mm-el max alatt áll, így áll vízszintesen az autó, a gyárinál kb 30mm-el mélyebben. Így még Bp-en is kényelmesen használható. 

Sajnos a szerelés alatt nem készültek képek, nehezen veszem rá magam ha belendülök...

Nagyjából így áll alatta: 

A változás jelentős a szétlágyult ~260e-t futott gyárihoz képest, utcára szerintem bőven vállalható, teljesen meg vagyok elégedve vele...

Viszont ami becsülendő, hogy a hátsó gátlókon a felütköző baba teljesen szét volt verve, kb 3cm magas porhanyós gyűrű maradt csak belőle... Ellenben a gátló még most sem folyik, és bőven értelmezhető talpnyomást produkált műszakin is. Japán...

2023-01-30 18:37:53
Mr_Summer

Mr_Summer

Válasz erre: @GPali #146042 

Nos, máris megérte leírni, legalább kiderül az igazság... 
Anno olvasgattam sokat utána, és sok helyen szerepelt a 4.3-as végáttétel, de a 4.1 is. Logikusnak is tűnt, hogy a kisebb nyomaték miatt egy kicsit leáttételezik... 
Viszont most próbáltam forrást keresni az igazamat bizonyítandó, de elég egyértelmű leírásokban a 4.1-et találtam meg most. Szóval lehet tényleg nincsen különbség... 

Anno leszámoltam a tányérkeréken nagyjából, és mintha többet fordult volna a gyári diffim egy kúpkerék körülfordulásra, de lehet csak bebeszéltem magamnak... Nem nagy különbségről beszélünk ugyebár...

Vaaaagy, valahogy/valamiért egy korai NA diffi volt alatta... Bár ez meglepne...

2023-01-29 15:18:26
GPali

GPali

Posztok: 644
Velünk: 2130 napja

Válasz erre: @Mr_Summer #146039 

Legjobb upgrade a sperr! (Szorosan ezt követi a futómű) Gratula hozzá.

No de egy kérdés: a te gyári difid miért lett volna 4.3 áttételű? 1.6 5-ös váltóhoz 4.1 áttételű nyitott difi jár, szóval (szerintem) az áttételeden nem változtattál. smile

aláírás

Touge Runnerz

Történet:

Válasz erre: @Mr_Summer #146039 

Legjobb upgrade a sperr! (Szorosan ezt követi a futómű upgrade) Gratula hozzá.

No de egy kérdés: a te gyári difid miért lett volna 4.3 áttételű? 1.6 5-ös váltóhoz 4.1 áttételű nyitott difi jár, szóval (szerintem) az áttételeden nem változtattál. :)

2023-01-29 12:16:57
Mr_Summer

Mr_Summer

Szerncsére sikerült vásárolnom egy bontott Torsen2-t Evanséktól még mielőtt elszállt volna a font, meg a torsenek ára.

Elég elhanyagolt állapotban kaptam meg, az öntvény levelesre rozsdásodva, féltengely szimeringeknél láthatóan eresztett. Viszont a szilentek tök szép állapotban voltak. Megpucoltam a rozsdától, majd passziváltam, festettem a házat. 

Levettem a hátlapját, belül elég sok lerakódás volt (mintha nem nagyon cseréltek volna benne olajat), de szerencsére minimális fémkopadék volt benne, a leeresztő csavar mágnesén se találtam semmi aggasztót. (Evansék szerintem a féltengely helyén öntötték ki az olajat belőle) 

Ellenben a tányér-kúpkerék szép állapotban van, mértem foghézagot, a tányérkerék hézaga a gyári manual szerint max 0.07mm, nekem kb 0.1 mm volt, inkább nem kezdtem újra állítgatni. Ha valakinek van ezzel kapcsolatban tapasztalata, azt szívesen veszem. Igazából a csapágyak előfeszítésétől tartok, mivel nincs akkora mérési tartományú mikrométerem, amivel közre lehetne fogni őket. Kúpkerék hézagot nem néztem, nem igazán találtam jelölő festéket hozzá sajnos. 

Brigéciollal, féktisztítóval átmostam a diffit párszor mire kijött belőle ez a fekete, beleégett dzsuva, de végül egész tiszta lett. 

Kapott új féltengely szimeringeket, motul Gear 300 LS olajat, illetve betöltő csavarnak betettem a régi diffim leeresztőjét, így már 2 mágnes várja a kopadékot, amiből remélhetőleg nem lesz sok...

Kicsit aggódtam a végáttétel módosítás miatt, ugye a gyári 4.3-as, viszont ez a diffi 4.1, az eredeti tervem az volt, hogy végáttételt cserélek, de aztán a fent leírt hézagolási parák miatt ezt elvetettem. Igazából nagyon markáns különbséget nem érzek, minimálisat veszített a dinamikájából az autó, és a 195/45 R16 gumival nem is vagyok olyan messze a gyári végáttételtől, így letettem a difi végáttétel variálgatásról. 

Szerencsére azóta is működik 

2023-01-17 18:56:23
mester

mester

Posztok: 801
Velünk: 4763 napja

Válasz erre: @Mr_Summer #145988 én NA ás vagyok smile küldök az email címedre!

2023-01-17 18:42:58
Mr_Summer

Mr_Summer

Válasz erre: @mester #145987 

Szia! 

Én egy villanyszerelő sráctól vettem, a Szentendrei út környékén, de Ő lehet Tőled vette. 
A képek érdekelnének, kíváncsi vagyok mi változott azóta. 

Hogyhogy ilyen kérész életű volt nálad amúgy? 

Történet:

Válasz erre: @mester #145987 

Szia! 

Én egy villanyszerelő sráctól vettem, a Szentendrei út környékén, de Ő lehet Tőled vette. 
A képek érdekelnének, kíváncsi vagyok mi változott azóta. 

2023-01-17 14:57:59
mester

mester

Posztok: 801
Velünk: 4763 napja

szia,tudtam hogy valahonnét ismerős ez a kocsi... smile szerintem ezt Érden vetted...csak a zöld szívósorról ugrott be smile volt nálam ez az autó,de mentem vele 3 km kb,aztán eladtam vagy cseréltem,ki tudja már smile de van róla egy két fotóm ha érdekel!

2023-01-15 21:02:30
Mr_Summer

Mr_Summer

Válasz erre: @Buksa #145984 

Hi!

12e volt talán. 
Köszi. 

2023-01-15 20:33:17

Buksa

Posztok: 3
Velünk: 100 napja

Válasz erre: @Mr_Summer #145983 

Szia!

Mennyibe került az injektor felújítás?

Amúgy szép munka, hajrá!

2023-01-15 11:18:12
Mr_Summer

Mr_Summer

Mint az előző posztban látszik, cseréltem a szívósort is egy frissen gyöngyszórt darabra, egyúttal kitakarítottam az alapjárati motort, és az EGR szelepet is. Utóbbira igencsak ráfért, masszívan kokszos volt. Ezek kaptak gyári új lemeztömítést visszaépítés előtt, ahogy a szívósor tömítését is cseréltem. 

Sajnos az injektorok tömítése már teljesen kikeményedett, illetve némi gyantásodást láttam a fúvókák csúcsán, ezért inkább elvittem őket egy ultrahangos tisztításra, ahol be is mérték őket, valamit cserélték a finomszűrőket, és tömítéseket is. Ajánlom amúgy a helyet.

A képen jó eséllyel nem látszik, de 1,5%-on belül vannak a szállítási mennyiségek, nem rossz 22 év után... 

Szelepfedél cserekor gyertyákat is cseréltem, itt azért ért egy kis meglepetés, ezek voltak benne: 

Bosch Super 4... Nem nagyon láttam erről sehol infót, hogy bevett módosítás lenne. Feltételezem, hogy a gyújtótrafó védelme miatt került be 4 pólusú gyertya, de úgy rémlik hogy hőértékben ez nem stimmel a gyárilag ajánlotthoz képest. Végül Denso K16TT kerül bele, ahogy a gyár ajánlja.

Ha már ki volt bontva a fél motortér, cseréltem vezérműtengely, és főtengely szimeringeket, szerencsére a Corteco még mindig NOK szimeringet csomagol, csak harmad áron, így ezek kerültek bele. A főtengely csavarja azért adott fejtörést, de gyorsan hokkantottam egy támasztó célszerszámot, így már egy méteres erőkarrak sikerült meglazítani...

Amúgy imádom, hogy ennyi hely van a motortérben, mindenhez hozzáférni. 

2023-01-07 18:30:41
Mr_Summer

Mr_Summer

Volt egy sokat halogatott, igazából nem fontos, de mégis baromi zavaró teendő a kocsival, ami a vásárlás napjától b*szta a csőrőmet. Történetesen valaki egy nagyszerű ötlettől vezérelve lefényezte zöldre (nagyon zöldre) a szelepfedelet, és a szívósort is. 

Rendesen szégyelltem felnyitni a géptetőt nyilvános helyen, amikor pedig fel kellett, mindig megszólalt a fejemben a Grits - My Life Be Like c. dal... 

És kb hasonló érzelmek futottak át rajtam, mint a főszereplőn látszik ebben a jelenetben... 

Valószínűleg annyira tiltakozott az agyam a látvány ellen, hogy nem is találtam fényképet a motortérről, amin egyben látszik ez a csodás kompozíció. Álljon itt egy kevésbé sokkoló: 

OLYAN színű volt a szelepfedél is... Na mindegy... Első körben a szelepfedelet cseréltem, és a rá csatlakozó összes bakelit keménységű kartergáz csövet. Az elcsépelt, mainstream piros-fehér kombónál maradtam, de tetszik... 

2023-01-07 18:07:47
Mr_Summer

Mr_Summer

Az előzőleg bedobott IL-es csomagból maradt még fent pár tétel, mint pl a váltókar gumiszoknyái, amiből az alsó erősen csereérett volt már:

Ha már arra jártam, kitakarítottam, kicseréltem az olajat a kapcsolótoronyban is, illetve a váltókar perselyét is kicseréltem (érdekes mód a régi sem volt nagyon kopott).

Valamint kicseréltem a hátsó kiegészítő féklámpa tömítését is, ezzel talán kicsit késleltethető a csomiajtó kirohadása. A gyári tömítés már nem volt annyira a helyzet magaslatán: