Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Ádám és az óriási kisegér (1.8 NB)    |   << vissza

Ádám és az óriási kisegér (1.8 NB)

2021-03-29 8:07:16
adamm

adamm

Posztok: 34
Velünk: 422 napja

Válasz erre: @susu #143586 
Köszönöm! Mindenképp ki fogom fújni a nyúlványokat, küszöböt, hátsó ívet üregvédővel. A rozsdagátló alapozó alatt én is epoxyt értek, remélem nekem bírni fogja az alvázvédő.

A korong úgy volt a gépen, ahogy neki lennie kell. Nem azt mondom, hogy félek a sarokcsiszolótól, de mindenképp mély tisztelettel nyúlok hozzá:D A saját védő cucca szinte mindig rajta van, rajtam meg szemüveg, fülvédő és teljes arcot takaró arcvédő van. Inkább legyen kényelmetlen fél órára, mint hogy leszedje az arcomat egy elszabadult korong. Lehet túlizgulom, de bajom nem lesz belőle:D

2021-03-28 10:14:25
susu

susu

Posztok: 448
Velünk: 1054 napja

Válasz erre: @adamm #143584 

Gratula, szép munka! Adjál neki üregvédelmet belülről, alvázvédőt kívülről. Én tavaly csináltam az enyémet, kívülre Brunox Epoxy + két réteg mászókafesték (alkidgyanta alapú) ment csak, van ahol már lepattogott és rozsdapöttyös :/ Szóval kell neki a rugalmas alvázvédő, az első kerék simán ideveri a kavicsokat.

A korong nem fordítva volt a gépen? Nem látszik rendesen a fotón. Remélem védőszemüveg szokott lenni rajtad.

2021-03-27 22:24:39
adamm

adamm

Fogy a rozsda!!!

Azóta elég sokat haladtam. Mindkét nyúlványt kicseréltem.

Miután a nyers darabokra ráhegesztettem az anyákat, kivágtam az eredeti nyúlványt az autóból, majd a „lyukról” levettem a méretet (good ol' kartonpapír), pozíciót és ez alapján körbevágtam a javító darabot. Apropó vágás: úgy vágtam ki, hogy a legfelül lévő ponthegesztéseket még levágtam. Azokra gondolok, amik a két lemezt tartják össze, mármint a nyúlvány alján és oldalán. Így maradt mihez hegeszteni az újat. A maradék dupla részeket kivettem, így talán nem fog még egyszer átrohadni.

A probléma az volt, hogy nem figyeltem meg eléggé az eredetit és az U profilt két derékszöggel hajlíttattam le. Az U betű felfelé kinyílik 9 mm-t, emiatt után kellett kezelni. Satuba befogva kézzel nyitottam rajta. Ezután pontosítottam a méretet, mert ráhagyással vágtam ki. Ez nagyon sok időt elvett, a jobb nyúlványnál már pontosabban vágtam.

Elkövettem egy nagy bakit, a jobb javításánál vettem észre, hogy egy furatot nem mértem fel. A hűtőt tartó konzol egyik csavarjának a baloson valamit ki kell találjak, a jobb oldalin javítottam még hegesztés előtt. Talán belehúzok majd egy dodanyát.

Egy vágótárcsát majdnem sikerült eldurrantanom:D

Nem csiszoltam vele, nem is feszítettem meg, nem is ejtettem le/rá semmit, fogalmam sincs, mitől indult meg, de épp időben állítottam le a gépet.

A nyúlvány helyére hegesztése nem egy vészes mutatvány, először több ponton meg kell fogni, majd szakaszonként végig varrni. Ugyan a kettes lemezt nem hiszem, hogy elhúzta volna a hő, ha nagyobb léptekben haladok, de inkább rászántam az időt és fél centis szakaszonként haladtam. Úgy kell elképzelni, hogy a kezdeti pontokon kívül indítottam még varratokat úgy, hogy köztük olyan 50-60 mm legyen. Ezután úgy haladtam, hogy egyiknél 5 mm haladás, egyet kihagy, majd megint 5 mm varrat. Amikor végig értem, vissza az elejére, és az első menetben kihagyottakat hegesztettem. Így szépen egyenletesen oszlattam el a hőt az anyagban. Előtte természetesen kikísérleteztem a hegesztőgép beállításait, hogy az 1,5-ös lemezhez a 2-eset teljes beolvadással tudjam hegeszteni.

Vagyis várj, hazudtam. Hegesztéstechnikát nézve nem vészes, de minden más tekintetben az. Borzasztó a hozzáférhetőség, de ez a vágásra is igaz. Nekem bent volt a motor, de ha újra kéne csinálnom és lenne helyem, meg zsiráfom, kivenném a motort.

Ez a nyúlvány nem tűnik olyan rossznak ugye?

Hát de, az, nem kellett sokat masszíroznom kalapáccsal, hogy így nézzen ki.

Na de ezt a témát már nagyjából kiveséztem, hegesztés után varrattömítővel végig kentem, kapott rozsdagátló alapozót, belül csak színre fújtam, kívül és alul kaucsuk alvázvédőt kapott.

Az utsó képen látszik, hogy a klímahűtő tartókonzolát levágtam, nem is tervezem visszarakni, mert úgysincs.

Akkor térjünk át a hátsó ívekre.

Sajnos a jobb oldalon még kevesebb doblemez volt, de cserébe a küszöb vége minimális felületi rozsdát leszámítva jó volt (tudom, belül akkor is rohad, de beater shitbox). Csak annyit vágtam ki, amennyit muszáj, tehát amíg ép, vastag lemezig nem értem.

Perem is gone.

Mivel nem volt ép ív, ezért a javítóelem alapján kellett doblemezt hajtogatnom. 1 mm-es lemezből van, sima faforgácslap mintára hajtogattam rá. Először a javítóról CAD (cardboart aided design) modellt készítettem, ezt átvittem a fára, kivágtam, lekerekítettem reszelővel az élet, amire hajlítottam, és egy satu meg két asztalos szorító segítségével elkövettem, amiért egy szaki fejbelőne:D A cél szentesíti az eszközt:D

Úgy készítetten el a doblemez darabot, hogy inkább nagyobb legyen, mint kisebb, de még így is volt egy rés, amibe egy kis háromszöget kellett vágjak.

A pozicionálás úgy történt, hogy a maradék autóra felfogtam patentfogókkal a javítóelemet, megrajzoltam a belsején, hogy meddig ér a felvágott doblemez, és ez már adott ötletet, hogy kb. mekkorára kell levágni az általam táki-mákizott doblemez darabot. Amikor ez megtörtént, összefogtam a sárvédővel, azt felraktam az autóra és belül kér-három helyen odapontoztam. Ehhez nagyon pontosra kellett készítenem a doblemezt, sokat is csiszoltam legyezőkoronggal, de jó lett. Aztán levettem a sárvédőt és kívülről ugyanazzal a módszerrel hegesztewttem, mint a nyúlványt, annyi különbséggel, hogy nem fél centinként haladtam, hanem „ravaszhúzásonként”. Sajnos így is meghúzta kicsit a hő.

Kapott utána rozsdagátló alapozót. Ez az oldal szebb lett, mint a másik.

Ezeken a képeken még nem volt meg a felületkezelés. Az alsó pár fül még menthető volt, azokat drótkoronggal lepucútam. Egyébként azért bajlódtam a fülek kivágásával, mert így szebben lehet hajlítani az anyagot. A piros vonalak a túlnyúlást jelölik, ennyivel hosszabb a fül, mint amekkora a perem.

És mehet is rá a sárvédő.  

2021-02-20 19:53:39
adamm

adamm

Lassan, de haladunk. A küszöb vége kész van, valamint a doblemez lerohadt fülei is pótlásra kerültek.

De haladjunk időrendi sorrendben. A belső küszöb javításához látnom kellett egy ép(ebb) darabot. Szerencsémre a jobb oldalon egész egyben van, de ezt ugye addig nem tudtam biztosan, amíg le nem hámozom róla a már korábbi külső javító darabot. Leszedtem ezt, alatta szerencsére csak felületi rozsda volt, így a jobb oldalon nem nyúlok a belső küszöbhöz, csak a külső részét cserélem a sárvédőívvel együtt.

Készítettem egy fél méter hosszú „küszöbaljat”. Z alakban van meghajtva, a rövid oldala a padlólemez alá görbül, a gyári mintájára.

Azért lett ilyen hosszú, hogy biztos elég legyen.

A sárvédőív kívülről nem nézett ki rosszul, viszont belülről már megindult az alacsonyabb energiaszint felé. Ez szerencsére még felületi, drótkoronggal fémtisztára munkálom, felületkezelem és mehet fel rá az ív.

Mintát vettem a doblemez megsemmisült részéről.

A minta alapján felrajzoltam egy 1 mm vastag lemezre azt a formát, amire szükségem lesz. Ekkor még nem tudtam, de itt épp szemetet gyártottam, ugyanis nem a fenti karton minta a szükséges, hanem egy olyan, ami ennek a síkjára merőleges, tehát az autó hossztengelyével párhuzamos.

Szóval ez itten vashulladék gyakorlás.

Készítettem egy jó sablont, ami alapján ki tudtam alakítani a megfelelő javítóelemet. A karton sablont átrajzoltam pozdorjára, amiből kivágtam egy olyan sablont, amire rá lehet hajtani a lemezt. Érdemes a pozdorja helyett keményfát használni, mert ez így egy egyszer, max kétszer használható dolog. Íme a kész darab. A javítóívbe próbálgattam bele, ellenőriztem, hogy mennyi köze van egymáshoz a két felületnek. A fa formákon kívül nem sok eszközöm van (látszik is :D), gömbölyű fejű kalapács, egy lapos, körfejű kalapács, egy satu meg egy darab sín, amin ezek az elemek elkészültek.

Ezek alább már a jó darab képei.

És ilyenek a sablonok:

Ezután ki kellett találjam, hogy milyen mélyen vágjam ki a baloldali küszöbből a régi anyagot. Az a baj, hogy az összes ponthegesztés között punnyadásnak indult már ez az autó is, emiatt az lenne a legleglegjobb, ha úgy ahogy van lefúrnám a küszöböt és egy újat hegesztenék vissza. Viszont ennyit nem ér az egész autó, valamint innentől garázsban fogom tudni tárolni és van másik autó, amit sóban pácolhatok. Szóval pont annyit vágtam ki, amennyit muszáj volt. Ezután a kivágott résztől készítettem egy mintát, ami nem sikerült túl jól, emiatt az alábbi képen látható eredmény született.

Patentfogóm sincs sok, viszont asztalos szorítóm van:D

Lusta voltam, mondom behegesztem majd a lyukakat. Utólag belegondolva jobb lett volna pontosabb mintát készíteni. (Nahát, ki hitte volna..:D) A küszöbvég két darabból van. Ez nem a legjobb megoldás, de jobb, mint azelőtt volt a szétrohadt darab. Az anyag 1,5 mm vastag lemez. Viszonylag jól illeszkedik, megint csak nem tökéletes, de nekem elég.

Megnéztem, hogy a teljesen szétbombázott sarok mennyire könnyen lesz visszaépíthető: a sok elem egymáshoz mennyire illeszkedik. Hát a javítóelem, amit drága pézé vettem… Maximum hasonlít az eredeti alakra. Ez van, ebből kell kihozni a legjobbat. A sok darab egész jól beállítható, erről jó képet nem készítettem, szóval itt van ez:

A lényeg, hogy egymásra próbáltam a majd egymásra simuló lemezeket. Igényelt igazítást.

A doblemez darabon bejelöltem, hogy kb mekkorára kell majd levágni. Minden jelölésre ráhagyok egy kicsit, egyszerűbb vágni még, mint toldani.

Ekkor már elég késő volt, nem akartam olyan hangos lenni, így a nyúlványra tértem át. Kifúrkáltam a korábban felmért pontokon, előkészítettem az anyák behegesztésére.

Később úgy döntöttem, veszek rendes hegeszthető anyát.

A küszöb hegesztését ma készítettem. Sajnos extra szar képeket lőttem:D A folyamat az volt, hogy két sarkán hefteltem, utána rápróbáltam a külső elemet, hogy megfelelő-e a pozíció. Két-három újabb heft, majd megint ellenőrzés.  Ezt még egyszer játszottam el, majd végig hegesztettem a lemezeket. Ha nem jó, levág, új pozícióban hegeszt. Pöttyökkel haladtam, mert féltem, hogy átég, de a végére összeszoktunk és rövid varratokkal fejeztem be. Nem hegesztek valami jól, inkább csak tudok varratokat fémre készíteni.

A lyukakat szar volt feltölteni, de lusta ember kétszer fárad, megoldottam. Íme egy kép, amin a fókusz épp a TV2-n volt.

A padlólemezhez csatlakozó ponthegesztéseket belülről (autó alól) valósítottam meg. Az volt az elképzelés, hogy a vastagabb anyag maradjon meg és a vékonyabbat fútom a plug weld-hez. A küszüb belső függőleges merevítőihez kívülről végeztem el ugyanezt, ez valamennyire látszik is a rossz képen.

Méretre vágtam a doblemez javító darabját, majd elkezdtem azt is a helyére hegeszteni. Ezt csak pontonként tudtam megoldani, mert vékony az anyag, könnyen átég a szaktudástól mentes kezemmel. Természetesen itt is többször felpróbáltam a sárvédő javító darabot.

Elégedett vagyok a munkámmal. Láttam ennél kontárabbat tv-ben is, láttam embereket, akik ennél rosszabb munkáért pénzt kértek.

2021-01-30 9:41:55
adamm

adamm

Rég nem írtam, ennek oka az volt, hogy kicsit hosszabbra nyúlt a vizsgaidőszakom, mint terveztem.

Jobban szemrevételeztem a küszöb belsejét, kimostam belőle a retket. Az emelési pontnál, meg szon a hullámos felületen, ahová a bakot kell tenni, csak felületi a rozsda. Ezt le kell pucolni, amennyire tudom, bekenni R stop-pal, lefesteni, üregvédőzni és nem lesz vele baj, úgyse tervezem sóban pácolni az autót. Ki lehetne vágni, de az a helyzet, hogy ez az autó nálam is, meg még Németországban (bal hátsó sarkát megnyomták, de a nyúlvány, pótkerék gödör szép és ép) is törve volt. Nem nagyon, a kasztni egyenes, de javított, és így itthon sose lesz már akkora érték, hogy emiatt megérje a szükségesnél többet foglalkozni vele, pláne úgy, hogy játszós.

Nálam a jobb elejét törték meg, emiatt cserélni kell a lámpa körüli keretet, de erről már van fent kép. Lefúrtam a ponthegesztéseket és kiszedtem a régi, ferde darabot. Mivel még a ponthegesztés lefúró is belekap egy kicsit az alsó lemezbe, és ugyanoda menne vissza az ép darab hegesztése, emiatt feltöltöttem a mélyedéseket a lemezen. Mit mondjak, nem volt egyszerű rájönni, hogy az a kb. 1 mm-es lemez hogyan szereti a hegesztést. A végére egész jó lett, biztos lehet jobbat, de nekem megfelel.

Ezután elkezdtem felrajzolni a nyúlvány javító darabjára a furatok helyeit, meg hogy nagyjából hol kell majd vágni. Először filccel rajzoltam, de az pontatlan, úgyhogy a másikat már karcoltam. Az elsőről le fogom törölni a filcet és azt is karcolom.

A jobb oldalon a kerékív elején lévő kispolc ép, arról levettem a méreteket úgy, hogy kartonból sablont vágtam ki.

Ezt megfordítva megvan a bal oldalra szükséges javító darab. Ezek a minták egész pontosra sikerültek, elégedett vagyok vele.

Kipróbáltam mennyire tudom hajtogatni a lemezt, mennyire vagyok megfelelő eszközök nélküli youtube certified lakatos. A minták alapján pozdorjából kivágtam egy formát, amire rá kell hajlítani a lemezt. Ez a forma sajnos idejekorán megsemmisült, emiatt a beépítésre kerülő darab mintája vagy rétegeltlemez lesz, vagy ha találok maradék keményfát itthon, akkor az.

És most jöjjenek a képek az elkészült próbadarabról.

Egész jól illeszkedik (az amúgy eléggé rozsdás, de kittel bőven bevont) küszöb végére. Nem szép, de úgyse fog látszani, és úgysem a kinézet az első szempont. Direkt kívülre raktam, mert itt jobban látom, hogy hol áll el. A behegesztésre kerülő darab emiatt pár mm-rel kisebb lesz.

Aztán később jobban megnézve az a polcocskát rájöttem, hogy nem így került gyárilag meghajtásra, hanem egész más az alakja, de nem baj, gyakorlásnak ez jó volt. A gyárin kisebb a hajtás szöge, emiatt egyszerűbb.  

2020-12-27 21:03:03
adamm

adamm

Válasz erre: @Pacifista #143051 

Őszintén szólva én a nyúlványtól kevésbé félek. Egyrészt, mindegy, hogy rohadt, vagy ép, ha egy x5-öt kapok az arcomba, ígyis úgyis isteni segítség számít többet. Az autók jórésze az utcán kb. másfélszer nehezebb, mint ez, és ha ütközöl, a nehezebb autóban mindig jobbak a túlélési esélyek. (Nem 856 kg dinnyével megrakott félig elporladt w123 kombira gondolok). Másrészt valamivel vastagabbak ott a lemezek, könnyebb hegeszteni, meg ha nem szép, hát ez van, nem látszik. De szép lesz, vagyis ami tőlem telik, az ott lesz. Jó, ki kell pakolni a motor elöl mindent, meg az első felső lengőkart és rugóstagot legalább kivenni, hogy félre lehessen hajtani a csonkállványt, ami sok idő, ha még klíma is van, akkor pláne. Meg a beszakadt csavarokkal is kezdeni kell valamit. Hát, ha MX-5 és kasztni, akkor nincs olyan, hogy kis munka.:D

Egyelőre az álláspontom az, hogy másnak nem biztos, hogy megcsinálnám. Nekem ez nem szakmám, amit tudok, azt magamtól tanultam, és noha egy valahogy javított nyúlvány ütközésnél valószínűleg jobb, mint egy vasoxid speciál darab, mégsem érzem valahogy helyesnek. Nem tudom jobban megfogalmazni:D Végül majd meglátom, mire kész vagyok a sajátommal, ki tudja.

Ha meglesznek a végleges rajzok a méretekről, azt fel fogom ide tölteni, bárki számára elérhető legyen, sőt, lehet készítek majd pár plusz javítóelemet is. Nem emlékszem írtam-e, egyrétegű 2 mm vastag elemekre gondolok, olyasmi, mint amilyen az NA-kon van.

Köszi a biztatást smile

2020-12-27 20:42:54
adamm

adamm

Délelőtt széles mellkassal estem volna neki szétvágni az autót, aztán rájöttem, hogy vasárnap van, és a szomszéd már eleve nem nagyon kedvel, úgyhogy elraktam a sarokcsiszolót.

Helyette inkább leellenőriztem, hogy pontosan vettem-e fel a nyúlvány méreteit, egy-két helyen pár mm-t javítottam, plusz egy méretet múltkor nem is vettem fel, azt pótoltam.

Tavaly ősszel, amikor nekem mentek, a lökhárítót meg a sárvédő elejét tartó fülecskét jól meggyötörték. Akkor a javítása abból állt, hogy kb visszarángattam, majd alátétekkel nagyjából helyére tettem az autó elejét.

Idén ezt normálisan meg akarom javítani. A sérült lemez ponthegesztéseit lefúrtam és szereztem egy elbontott autóból ép darabot. Ezt fogom behegeszteni a régi helyére. Számomra érdekes módon a ponthegesztések nem ugyanott vannak a lefúrt új darabon, mint az enyémen. Van pár pont, ami stimmel, viszont sok helyen nem. Emiatt az a tervem, hogy ahol megmaradt a lemez, de a ponthegesztés lefúró belekapott, azokat felrakó hegesztéssel feltöltöm, simára csiszolom és ott lesznek az új ponthegesztések (plug weld, nem tudom mi a magyar megfelelője), ahol a cseredarab kívánja.

Aztán nem bírtam magammal, meg akartam nézni, hogy mi van a küszöbbel. A behegesztett javító darab aljáról lefúrtam a varratokat, majd levettem azt. Aki előttem javította, már nála is rozsdás volt a belső küszöb, emiatt drótkoronggal leszedte azt, és ezzel a piros rozsdagátló alapozóval befújta. Ezen kívül sárga zsírhoz hasonló üregvédő is van a kasztniban. A belső küszöb csak ott rohadt meg, ahol közvetlenül ráfekszik a külső elem, és úgy tűnik ott is felületi csak a rozsda, így megúszhatom a teljes küszöb cseréjét. Az ajtófalcig fel kell vágni, amit szívesen elkerültem volna, de ezt dobra a gép. A végét le kell vágni és pótolni, de azt egy sima lemeztáblából megoldom.

Ez van alatta. Nem szép látvány, de legalább relative használható.

Nagyobb bánat, hogy az emelési pontnál belülről elég rendesen oszlásnak indult a cucc, és ahhoz nehéz hozzáférni. Strukturális hatása a rozsdásodásnak még talán nincs, mivel pár hete volt ott emelve, meg kicsit régebben bakolva az autó, és nem szakadt be, de elég csúnya. Mivel a doblemez alja is elporladt és ki kell vágni, arra gondoltam, hogy azon keresztül ki tudom szedni belőle a laza rozsdát és valamiféle szerrel kezelni tudom.

Ilyen gané van benne. A lepergő rozsdát megfogta ez a zsírszerű üregvédő.

Az efeletti kép a nagy lyukon át készült. A szaggatott vonalnál gondoltam vágni a doblemezt, és még az új darab behegesztése előtt ezen keresztül ki lehet pucolni a belsejét.

Ezen kívül még délelőtt elkezdtem játszani a sík ajtókárpittal. A belső oldaláról leszedtem, amit csak tudtam, és rápróbáltam egy kivágott kartonlapot. Sajnos úgy tűnik, hogy sík lapot nem lehet az altóra rakni, mert az eredeti kárpit rögzítési pontjai (meg más pontok, ahol az újat rögzíteném) nem egy síkon vannak. Emiatt vagy nem lesz sík, vagy távtartókkal kell szórakoznom. Legnagyobb büszkeségem jelenleg a jobb ajtóm, mert értsd ahogy írom, nem rohad. Egy tic tac-nyi ponton pittyputtyos, de azt kezelni fogom és boldogság lesz.

Erről a részről nem készítettem túl sok fotót, igazából még nem is izgalmas. Körberajzoltam a gyári kárpitot, kivágtam kartonból és most próbálgatom. Ami kiderült, hogy egy kalap jókívánság a kárpit ragasztó, amivel a virágos szövet felkerült. Nagyjából mindenhol elengedte az anyagot...

2020-12-27 20:13:52

Pacifista

Posztok: 27
Velünk: 565 napja

Ha sikeres, egy első nyúlvány javításra benevezek????

Hajrá!