Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Slip Angel / 10AE    |   << vissza

Slip Angel / 10AE

2020-07-20 13:12:20
GPali

GPali

Posztok: 403
Velünk: 1272 napja

Válasz erre: @boborider #141911 

Vigyázz, nehogy a legközelebbin ott legyek és kipróbáljam!

2020-07-20 11:25:11
boborider

boborider

Posztok: 82
Velünk: 879 napja

Válasz erre: @GPali #141908 

Jöttél volna Kakucsra pénteken, a természetes élőhelyén is kipróbálhattad volna. 

2020-07-20 8:35:25
GPali

GPali

Posztok: 403
Velünk: 1272 napja

Válasz erre: @susu #141907 

Végre valaki aki BC racing coilovert vesz! Nagyon-nagyon kiváncsi vagyok. Szólj ha megérkezett, futómű ki-berakásban "profi" vagyok... :D Persze nem terézanyaságból segítek, majd szeretnék az anyóson ülni (mármint nem konkértan valaki anyósán hanem a j1-ben) a coil első tesztkörénél :D

2020-07-20 21:19:50
susu

susu

Posztok: 402
Velünk: 827 napja

Jó régen írtam, főleg azért, mert használtam az autót, 2500km körül már bele is tekertem az új motorba, tette is szépen a dolgát, mígnem egy kellemes Tát-Héreg irányából hazafelé, Zsámbék után egyszercsak leállt a motor menet közben. Az feltűnt, hogy a fordulatszámmérő azonnal beesett 0-ra. Hibafelderítési szintek:
- Ja, csak a főtengely jeladó mozdult el, sima ügy.
- Ja nem csak elmozdult, hanem meg is kóstolta a jeladókerék (utólagos, 36-2-es, SPS-től rendelve). Sebaj, pont volt nálam egy másik használt, valamelyik Evans-os motorról. Kicseréltem, kézzel átforgatva a motort viszont furán mozgott a jeladó kerék...
- Ja, eltörött jeladókerék. Na abból pont nem volt nálam pluszba. Meg az amúgy sem egy útszéli munka... telefon, hazavontatás.

Amíg vártam a mentést, 3 autós is megállt, hogy tud-e segíteni valamit. Szóval léteznek még rendes emberek smile

(Megint egy kis Gyéé-szindróma, próbáltam visszaforgatni a képet, sehogy nem sikerült)

Másnap délután 17.30-ra már Balatonon kellett lennem, ráadásul az északi part legjobb részén (Káli-medence), úgyhogy nem volt opció, hogy nem MX-5-el megyek smile Le is kaptam gyorsan az szíjakat, szíjtárcsát, törött kereket, föltettem egy gyári 4 fogas jeladókereket és még az ép jeladószenzort.

Így törött el:

Nem is értem miért olyan vékony ott az anyag. Azt tudom, hogy ATI Superdamper-hez a "külső" tárcsa kell, lehet, hogy azért? Mindenesetre ma írtam az SPS-nek is, hogy mi történt, szerintük miért történt, stb.

Szóval a gyári 4 fogassal beindult az autó ugyan, kb. 2-3 mp-ig járt szépen, aztán volt hogy lefulladt, volt, hogy 3 hengerezett. Végül JRK_ jóvoltából kiderült, hogy egyrészt ilyenkor "Timing Offset"-et muszáj stroboszkóppal megmérni, beállítani, illetve, hogy jeladó hézagnak a 0.95mm lehet hogy sok. Így a 0.85mm megoldott a problémát. Így lejutottam a Balatonra, igaz másfél óra késéssel.

Viszont már odafelé éreztem, hogy nincs meg az összes ló, főleg a VVT legérezhetőbb 2-3k körül nem lépne olyat, illetve alapjárat szinte nem volt, gázadás nélkül nem is indult. Ez utóbbi egy nagyon amatőr hiba volt: nem dugtam rá az alapjárat szolenoidot (ezt hívják fojtószelepnek?). VVT-re is ránéztem, az meg úgy ugrált összevissza... 
"Tooth filter"-t bekapcsolva a VVT kisimult, viszont így random lefulladások, sync error-ok, random durva bedúsulások (11-12) jöttek. Egyelőre nincs megoldás, még amúgy a TPS is gyanús, mert nem mindig áll vissza 0-ba (így pl. a Closed loop idle sem aktiválódik). Mindenesetre bofiracing-en találtam olyan 36-2 jeladókereket, ami nem ilyen elvékonyított, így rendeltem olyat. Meg ha már rendeltem tőlük még hozzácsaptam egy-két dolgot (pl. Boborider kolléga hívta fel a figyelmemet rá, hogy le van akciózva a BC Racing BR coilover, ezúton is köszi). Meg most relatíve jó a font is, de persze ezzel is csak magamat győzködtem... Szóval Cat Cams 278-as tengelyek alkotják majd a Stage 2 "lelkét". Ehhez elvileg elég jók a gyári szeleprugók, "shim-under-bucket" pedig nem kell hozzá, ha maradok 7500-as limitnél. Viszont a szeleprugók azért fáradnak idővel, így kap erősebb rugókat, szintén Cat Cams-től. Ezzel tuti nem fog lebegni a szelep, ha maradok 7500-nál. Meg egy Fluidampr szíjtárcsa és egy Boundary olajpumpa is dukál ezek mellé, ezekkel biztosan stabil marad tartós 7000 fölötti fordulaton is. Eredeti terveimben 7800-as revlimit szerepelt, de megbízhatóan, stabilan megépítve az annyival drágább lett volna, hogy úgy gondolom 7500 is elég lesz, remélhetőleg a tengelyekből eleget ki lehet hozni így is.

Történet:

Jó régen írtam, főleg azért, mert használtam az autót, 2500km körül már bele is tekertem az új motorba, tette is szépen a dolgát, mígnem egy kellemes Tát-Héreg irányából hazafelé, Zsámbék után egyszercsak leállt a motor menet közben. Az feltűnt, hogy a fordulatszámmérő azonnal beesett 0-ra. Hibafelderítési szintek:
- Ja, csak a főtengely jeladó mozdult el, sima ügy.
- Ja nem csak elmozdult, hanem meg is kóstolta a jeladókerék (utólagos, 36-2-es, SPS-től rendelve). Sebaj, pont volt nálam egy másik használt, valamelyik Evans-os motorról. Kicseréltem, kézzel átforgatva a motort viszont furán mozgott a jeladó kerék...
- Ja, eltörött jeladókerék. Na abból pont nem volt nálam pluszba. Meg az amúgy sem egy útszéli munka... telefon, hazavontatás.

Amíg vártam a mentést, 3 autós is megállt, hogy tud-e segíteni valamit. Szóval léteznek még rendes emberek :)

(Megint egy kis Gyéé-szindróma, próbáltam visszaforgatni a képet, sehogy nem sikerült)

Másnap délután 17.30-ra már Balatonon kellett lennem, ráadásul az északi part legjobb részén (Káli-medence), úgyhogy nem volt opció, hogy nem MX-5-el megyek :) Le is kaptam gyorsan az szíjakat, szíjtárcsát, törött kereket, föltettem egy gyári 4 fogas jeladókereket és még az ép jeladószenzort. Így törött el. Nem is értem miért olyan vékony ott az anyag. Azt tudom, hogy ATI Superdamper-hez a "külső" tárcsa kell, lehet, hogy azért? Mindenesetre ma írtam az SPS-nek is, hogy mi történt, szerintük miért történt, stb.

Szóval a gyári 4 fogassal beindult az autó ugyan, kb. 2-3 mp-ig járt szépen, aztán volt hogy lefulladt, volt, hogy 3 hengerezett. Végül JRK_ jóvoltából kiderült, hogy egyrészt ilyenkor "Timing Offset"-et muszáj stroboszkóppal megmérni, beállítani, illetve, hogy jeladó hézagnak a 0.95mm lehet hogy sok. Így a 0.85mm megoldott a problémát. Így lejutottam a Balatonra, igaz másfél óra késéssel.

Viszont már odafelé éreztem, hogy nincs meg az összes ló, főleg a VVT legérezhetőbb 2-3k körül nem lépne olyat, illetve alapjárat szinte nem volt, gázadás nélkül nem is indult. Ez utóbbi egy nagyon amatőr hiba volt: nem dugtam rá az alapjárat szolenoidot (ezt hívják fojtószelepnek?). VVT-re is ránéztem, az meg úgy ugrált összevissza... 
"Tooth filter"-t bekapcsolva a VVT kisimult, viszont így random lefulladások, sync error-ok, random durva bedúsulások (11-12) jöttek. Egyelőre nincs megoldás, még amúgy a TPS is gyanús, mert nem mindig áll vissza 0-ba (így pl. a Closed loop idle sem aktiválódik). Mindenesetre bofiracing-en találtam olyan 36-2 jeladókereket, ami nem ilyen elvékonyított, így rendeltem olyat. Meg ha már rendeltem tőlük még hozzácsaptam egy-két dolgot (pl. Boborider kolléga hívta fel a figyelmemet rá, hogy le van akciózva a BC Racing BR coilover, ezúton is köszi). Meg most relatíve jó a font is, de persze ezzel is csak magamat győzködtem... Szóval Cat Cams 278-as tengelyek alkotják majd a Stage 2 "lelkét". Ehhez elvileg elég jók a gyári szeleprugók, "shim-under-bucket" pedig nem kell hozzá, ha maradok 7500-as limitnél. Viszont a szeleprugók azért fáradnak idővel, így kap erősebb rugókat, szintén Cat Cams-től. Ezzel tuti nem fog lebegni a szelep, ha maradok 7500-nál. Meg egy Fluidampr szíjtárcsa és egy Boundary olajpumpa is dukál ezek mellé, ezekkel biztosan stabil marad tartós 7000 fölötti fordulaton is. Eredeti terveimben 7800-as revlimit szerepelt, de megbízhatóan, stabilan megépítve az annyival drágább lett volna, hogy úgy gondolom 7500 is elég lesz, remélhetőleg a tengelyekből eleget ki lehet hozni így is.

2020-06-09 13:37:19
csabihal

csabihal

Posztok: 1824
Velünk: 2436 napja

Válasz erre: @Plazmavago #141617 

Sziasztok!

Indítás után röviddel felkeveredik, és ezért szokták használat után közetlenül, felkavarva+ melegen leengedni az olajat, mert így jobban hozza ki a trutyit

Annyit tudok, hogy van olyan adalék aminek a célja a kopadék+trutyi lebegtetése (mármint amit a mágnes nem fog meg)

A fenti képek alapján a bal oldaliban (sok)van ilyen adalékból, a jobb oldaliban meg kevés/nincs.

A másik ami érdekes, hogy mekkora a tisztító hatása/oldóképessége van az olajnak, és lehet, hogy ebben a kék/full szintetikus hatékonyabb, mint a sárga/félszint.

aláírás Ernő hozzám képest száguld ;)
2020-06-09 9:49:29
susu

susu

Válasz erre: @Plazmavago #141617 

Semmi baj, sőt! Engem is érdekel, végre nem csak "vallásból" hasonlítunk össze olajokat, hanem kicsit objektívebb szemszögből. Valahol nekem is megvan a januárban leengedett Motul, majd lefotózom.

2020-06-09 9:29:49
Plazmavago

Plazmavago

Posztok: 127
Velünk: 463 napja

Válasz erre: @csabihal #141616 

Ezzel eddig még nem is foglalkoztam, de most, hogy mondod...

A bal oldali, a már látott, ismeretlen márkájú, ismeretlen futású olaj, csak itt már 1 évet pihent a polcon, teljesen ugyanolyan, mint a leeresztés után közvetlenül. (Próbáltam minél kevesebbet, minél finomabban mozgatni őket a fotóhoz.) A jobb oldali - sajnos nem átlátszó flakonban - viszont ami ezután került bele, a Motul, 4268 km-t futott, miután leengedtem. Most fél éve áll a polcon, de a leengedés után kb. 1 héttel már így el volt szeparálódva az iszap, ami szerintem az előző olaj hátramaradt része.

Most egy kicsit elbizonytalanodtam ennek az olajnak a jóságát illetően. Ha pár hét-hónap állás után beindítod a kocsit, nem tudom, ez a leülepedés mennyire okoz gondot odabent... Aztán az is lehet, hogy egy szempllantás alatt felkeveredik, és nincs belőle semmi baj.

@susu, bocs az offért smile

2020-06-08 22:48:33
csabihal

csabihal

Válasz erre: @Plazmavago #141615 

Szia!

én a azt feltételezem, hogy az a kosz amit ez kihoz a már korábban a váltóban leülepedett, feltapadt kosz újra-mozgósításából származik. Mert az olaj  tud olyat, hogy lebegteti a szennyeződést, és magában tartja. Érdemes lehet mellé mágnesen levő fém-mennyiséget is nézni

Lebegtetési próbaként: van használt kék és sárga váltóolajam, eltettem 1-1l-t műa flakonba, 1 hónap után a kék még zavaros, a másik teljesen áttetsző sárga, alján lerakódott szürkeréteggel. Most 1 éven túl vagyok, és a kék még mindig szürkés...

(váltó azért szétszedve, mert volt egy ritka sípolós hangja és kíváncsiak voltunk honnan származik, mert a nyelestengely csapágy nem adott hangot)

amit a Subarus írt (fémes váltási érzet) az nekem újdonság

2020-06-08 21:50:20
Plazmavago

Plazmavago

Posztok: 127
Velünk: 463 napja

Válasz erre: @csabihal #141612 

Miért lett szétszedve? Akadt?

Ebből le lehet szerintetek vonni valami következtetést, hogy pl. a Motul szar vagy esetleg az olajcentrum árul hamisat (csak nem)? Lehet, hogy más olajjal is ilyen lenne 187e után? Ugyaninnen van ugyanilyen olajam benne 

Szerk2: találtam egy ilyen bejegyzést, a 300-assal másnak is volt hasonló tapasztalata, igaz, Subaruval.

"So out with $120 worth of Motul Gear 300 and in with the Motul Motyl Gear 75W-90 Technosynthese. The difference was night and day. Immediately, on the shifts up and down shifts, the notchiness was drastically reduced. Now it feels like there is a "cushion" of oil between the gears/syncros when they engage as oppose to the notchy "metallic" feel."

Szerk1: nekem az első cserekor ennyire volt ronda (nem kóla van a flakonban sad ):

Történet:

Ebből le lehet szerintetek vonni valami következtetést, hogy pl. a Motul szar vagy esetleg az olajcentrum árul hamisat (csak nem)? Lehet, hogy más olajjal is ilyen lenne 187e után? Ugyaninnen van ulyanilyen olajam benne 

Ebből le lehet szerintetek vonni valami következtetést, hogy pl. a Motul szar vagy esetleg az olajcentrum árul hamisat (csak nem)? Lehet, hogy más olajjal is ilyen lenne 187e után? Ugyaninnen van ugyanilyen olajam benne 

Szerk: nekem az első cserekor ennyire volt ronda (nem kóla van a flakonban :( ):

2020-06-08 18:46:51
csabihal

csabihal

Válasz erre: @susu #141608 

Szia!

a ronda színhez lehet, hogy tudok érdekességként hozzátenni:

itt egy kép váltó belsejéről

nbfl 2002, 1.6,  5seb

75w90, félszint. olajjal használták, az utolsó 3 töltet Motul Motylgear volt, (forrása: Győr, Olajcentrum)

187ekm-t futott

ez alatt 5x volt benne olajcsere

a legutolsó csere után 3ekm-vel lett szétszedve

a bal oldali nagyobb "lyuk" mellett van egy ujjlenyomat, amit a felületre ragadt trutyiban hagytam, tehát ennyi még maradt benne a fentiek után

A váltási érzetes véleményedre hosszabb távon nagyon kíváncsi leszek, nekem pl. azt a váltókar aljának állapota nagyon befolyásolta

2020-06-08 11:21:32
susu

susu

Ja, mégegy fontos tapasztalatot kifelejtettem. Ezelőtt a váltóban Motul 75W90 Gear 300 volt, de motorcserénél annyira ronda színű volt (lehet, hogy ez a természetes, nem tudom), hogy inkább lecseréltem azt is. Millers EE Transmission 75W90-et tettem bele és bemelegedve sokkal jobb lett a váltás érzet, sokkal simábban veszi be a fokozatokat. Bár lehet a Motul valami hamisítvány volt, és amiatt van ez a szembetűnő különbség. Mindenesetre rendeltem még egy litert belőle, most még gondolkodom, hogy a difiben is lecseréljem-e (mert hogy abban is Motul van). Szerencsére aknából ez a művelet fél óra alatt megvan smile