Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Zozz 98 1.8 NB alakulása.    |   << vissza

Zozz 98 1.8 NB alakulása.

2019-03-25 19:25:09
Zozz

Zozz

Posztok: 48
Velünk: 1664 napja

Megjött Mátétól ( az első MX5-öm jelenlegi tulajától )két első lámpa amikkel szórakozhatok a ledes beépítéssel. Így visszakaptam a valamikori lámpáim :D Így nem kell félnem ha valami nem úgy sikerül nem az autóban lévőket barmolom el.

Mellette a belevaló:

Most néztem meg először jobban hogy van belerakva a refi és hogy van a mozgatás megoldva. A terv a következő:

A búrát leszedem a sütős megoldással.

Akkor ki tudom szedni a refi billentő dolgokat. 

Maga a refi hátulja van felfogatva így azokat a pontokat le kell másolnom ahogy rögzítve van és a közepén a projektoros cucchoz kell passzolnia. Fekete PETG műanyagból lesz 3D nyomtatva ez a közdarab. Azt még nem tudom hogy a többi fényes részt is befestem feketére vagy maradnak fényesek.

2019-03-19 14:13:02
Zozz

Zozz

Juhú találtam lakatost! Két hátsó ív javítóelem ma megjön. Pár nap a két küszöb aztán egy héten belül belevágunk a nyúlvány, küszöb, hátsó ív szentháromságba.

2019-03-16 20:11:45
Zozz

Zozz

Válasz erre: @Ubal #135544 
Én csak egy félét próbáltam ki és az ilyen volt. Kézi lámpákból pedig nagyjából 300-at szóval abban jobban otthon vagyok. De a tapasztalmat leírom.

A led benne nem eredeti cree led hanem, valami olcsó utánzat. Ennek ellenére a minősége egészen jó volt a többi részének. Már nem emlékszem az áramfelvételére de mindenképp jobban láttam vele mint a gyári lámpákkal.  Volt hűtése de elég forró tudott lenni a bordája 25 fokban. De két hónap alatt semmi gond nem volt vele. Valamennyi fényt szórt felfelé is tompított állásban ami azért volt mert a led elég nagy méretű félgömb egy izzószálhoz képest és nem tud így a fókuszpontban lenni pontosan amihez a reflektort tervezték. Ennek ellenére senki nem villogott rám, hogy vakítom. Ha ilyen megoldást választasz én azt javavaslololm olyat amiben nem félgömb led van hanem egy vékony csík alakja van a ledekenek. Mint például ez. Nem mondom, hogy ezt vedd meg mivel nem próbáltam de fókuszpont szempontjából ez talán jobb. 

A lumen adatokat meg ne hidd el. Ekkora kis bordával és ventivel nem fogsz 10000 meg 16000 lument elhűteni. A mondeo lámpákról azt találtam gyári Valeo adatlapban  hogy a tompított 900 lumen és a refi plusz 650. Szóval refi esetén 1550 lumen /lámpatest. Vagyis az autóból összesen 3100 lumen fényerő jön ki elöl és a képeket látod milyen. Na a Novsight nem volt ilyen durva bár a szórtsága miatt is lehet. Lemértem pedig azt is és ha jól emlékszem a refi tudodd 800 lumen környékét. Ha komolyan érdekel kikeresem az összehasonlító képeket amiket akkor csináltam és a méréseim.

2019-03-15 11:51:31

Ubal

Posztok: 29
Velünk: 629 napja

Meggyőzőek a képek...  Szép munka.

Viszont ha már így benne vagy a témában , megkérdezném (valószínű többünket érdekel) , hogy egy sima LED-es izzócseréhez , (ami nem jár átalakítással, és be is fér a meglévő helyre) , milyen "márkájú" izzót javasolnál , ami fényerőben és láthatóság szintjén  is jelentős javulást érne el a gyári lámpatestben ,mondjuk egy NB vagy NBFL esetén.

Sajnos a neten lévő bőség zavara bizonytalanná teszi az embert. Csak egy  példa egy márkáról , amit sokan vásárolnak és az ára is magasabb a szokásosnál  , de nem biztos , hogy ez tükrözi a minőségét is.

2019-03-15 11:14:26
Zozz

Zozz

Tegnap este sikerült a fő fényforrást is beröffenteni kicsit. Ám hülye voltam és naívan azt hittem a hűtőventillátor 12V-os és csak megröccent kicsit. Aztán többet soha. Utána leszedtem és láttam hogy 5V kellett volna neki ????

Na mindegy majd mindkettő kap 12V-osakat hogy ne kelljen konvertálgatni. A tompítottba sem értem miért sorba van kötve a két led mert így 24V kell nekik minimum. Majd átkötöm őket hogy ne kelljen step up konverterrel szórakozni és akkor szépen megy az autó rendszeréről minden extra elektronika nélkül. Még annyi lesz macerás, hogy ennek a távolságihoz a tompítottnak is mennie kell így kicsit variálni kell vagy a kapcsolóval vagy rellt rakok a lámpába hogy a tompítottra is húzza rá a tápot. 

És akkor a próba képek:

Tompított:

És a távolsági:

Látható némi kékes elszíneződés a tompított felső határán ami a távolságival együtt középen is megjelenik. Majd kiderül helyes magasságban ez mennyire lesz zavaró. Ez nem bug hanem fícsör vagyis technológiai sajátosság. A tompított és távolsági részt egy élesre CNC mart fémlap választja el. A képen ott az optika mögött van keresztbe csavarozva és a lencse felé néző oldala éles mint egy kés.

És az éles oldal:

Ennek az éle okoz némi kromatikus aberrációt a vetített képben. Sajnos ezzel együtt kell élni. 

Történet:

Tegnap este sikerült a fő fébyforrást is beröffenteni kicsit. Ám hülye voltam és naívan azt hittem a hűtőventillátor 12V-os és csak megröccent kicsit. Aztán többet soha. Utána leszedtem és láttam hogy 5V kellett volna neki ????

Na mindegy majd mindkettő kap 12V-osakat hogy ne kelljen konvertálgatni. A tompítottba sem értem miért sorba van kötve a két led mert így 24V kell nekik minimum. Majd átkötöm őket hogy ne kelljen step up konverterrel szórakozni és akkor szépen megy az autó rendszeréről minden extra elektronika nélkül. Még annyi lesz macerás, hogy ennek a távolságihoz a tompítottnak is mennie kell így kicsit variálni kell vagy a kapcsolóval vagy rellt rakok a lámpába hogy a tompítottra is húzza rá a tápot. 

És akkor a próba képek:

Tegnap este sikerült a fő fébyforrást is beröffenteni kicsit. Ám hülye voltam és naívan azt hittem a hűtőventillátor 12V-os és csak megröccent kicsit. Aztán többet soha. Utána leszedtem és láttam hogy 5V kellett volna neki ????

És akkor a próba képek:

[img]http://img2.indafoto.hu/3/9/134029_e227dae7eadb61c0adb17748b381f0a8/26271871_9c90a512f79e40af326ba4b5b01df84d_xl.jpg[img]

És akkor a próba képek:

Tompított:

És a távolsági:

Látható némi kékes elszíneződés a tompított felső határán ami a távolságival együtt középen is megjelenik. Majd kiderül helyes magasságban ez mennyire lesz zavaró. Ez nem bug hanem fícsör vagyis technológiai sajátosság. A tompított és távolsági részt egy élesre CNC mart fémlap választja el. A képen ott az optika mögött van keresztbe csavarozva és a lencse felé néző oldala éles mint egy kés.

Ennek az éle okoz némi kromatikus aberrációt a vetített képben. Sajnos ezzel együtt kell élni. 

És akkor a próba képek:

Tompított:

És a távolsági:

És az éles oldal:

2019-03-14 1:37:10
Zozz

Zozz

És akkor jöjjön a lámpa dolog. Nem akartam a bemutatkozásba nagyon belemenni a részletekbe. Így külön szerintem jobb lesz mert hosszú és sok képpel.

Hobbim a led kézi lámpák építése, tuningja, gyűjtése, és pár gyártónak teszteket is szoktam írni így a led mindenütt jelen van nálam.

Pár hónapja egy kollégám vett H4 led izzót (de hülyén hangzik) amit kipróbáltam a Miatában és valamivel jobban láttam és pár képet is lőttem róla összehasonlítani a gyertyalángot produkáló gyári halogénekkel. Ha igény van rá előtúrom a képeket és megosztom itt veletek. És igen igaza van annak aki szerint nem ledhez alakították ki a reflektort a lámpában és némi fényt felfelé is szórt de normálisan beállított lámpával 2 hónap alatt soha senki nem villogott hogy vakítanék. Mondjuk ez lehet a padlócirkáló magasságnak is köszönhető. Most adtam vissza a ledes csodákat és megint szembesültem azzal, hogy semmit se látok így pont jókor egy ismerősöm jóvoltából hozzájutottam egy pár 2016-os Ford Mondeo ledes fényszóróbelsőhöz vázzal optikával ledekkel mozgató motorokkal. Egyedül a külső ház, index és a nappali menetfény nincs meg.

Azt hittem nagyobb lesz bár így is úgy is megkaptam volna ha más nem azért, hogy szétszedjem és kielemezzem mi van benne. De szerencsére egész közel áll a mazda fényszóró méretéhez. Mondjuk a beszuszakoláshoz a két kis dupla téglalap optikás kanyarba világító moduloktól és a nagy alumínium öntvény váztól búcsút kell vennem. Azokkal sehogy nem fér be. 

A kanyar ledek útban lennének az indexnek. Így repülnek. Amúgy maga a fő optika egy motoros keretben foglal helyet és az is követi a kerekek kanyarodását. A kis szögletes az fix és városban segít a járdán lévő emberek megtalálásában plusz álló helyzetből indulva kanyarodásnál bevilágítanak a kereszteződésbe. Na ez csak egy kis kitekintés volt a lényeg a fő kerek optika ami a tompított és távolsági fényeket tartalmazza. Akkor szét is borítottam. Feliratoztam a főbb elemeket melyik balos és jobbos mivel külsőre szimmetrikusnak tűnnek de belül ki tudja mi a helyzet. A kis kockák:

A vázból kiszabadított fő fényforrás:

Majd kivettem őket a kanyarodó mechanikából és ezzel tovább csökkentettem a beépítendő méretüket. Felmerült hogy akár a kanyarkövetést is meg lehetne oldani de ahhoz a kormányműre kellene érzékelőket tenni és meg kell oldani a vezérlést plusz összehangolni a kerekek fordulási szögével ami nem egyszerű. Így valószínűleg csak fixre lesznek beépítve és a motoros magasságállítás marad meg a Miata motorjával. 

A távolsági fényt egy 12V-os led adja ami 4db 3V-os diódából áll sorba kötve a tokozáson belül így egyszerűbb az illesztése a 12V-os rendszerhez.

A tompított fényt két ugyanilyen led adja az alumínium hűtőlap másik oldalán elég érdekes optikai kialakítással.

Majd újra összeraktam és itt látszik minek kell majd helyet találni az NB fényszóró házban.

Végül próbaképpen beröffentettem a kanyarba világító kockát. Hogy megtudjam mit kérnek a ledek és ha esetleg véletlenül elpukkantanék egyet akkor azt inkább ebbe tegyem ne a fő fényforrásba mert a kockák valószínűleg nem lesznek felhasználva. Elég éles határvonala van felül és 14V-on direktbe a ledekre kötve 1A körül kért a két benne lévő led amik ugyanolyan fajták mint a nagy optikába. A hűtőborda 10-20 perc asztali járatás után 40 fok körülire melegedett és azt tartotta így meg lehet tippelni hogy kb ugyanennyit fog a tompított fogyasztani a nagyban. Azt még nem tudom, hogy a távolsági esetén a tompítottnak is mennie kell vagy azt le lehet kapcsolni de majd az udvari tesztek megmondják. ha kibogarásztam a vezetékek bekötését a nagy lámpatesten.

Szóval NB fényszóró pár kerestetik akár angol is jó. Sőt az lenne a legjobb mert az nem kell senkinek és óccó. :D

Aki az összes képet nagyobb méretben akarja bogarászni annak itt a képgaléria ahol még több kép van.

Történet:

És akkor jöjjön a lámpa dolog. Nem akartam a bemutatkozásba nagyon belemenni a részletekbe. Így külön szerintem jobb lesz mert hosszú és sok képpel.

Hobbim a led kézi lámpák építése, tuningja, gyűjtése, és pár gyártónak teszteket is szoktam írni így a led mindenütt jelen van nálam.

Pár hónapja egy kollégám vett H4 led izzót (de hülyén hangzik) amit kipróbáltam a Miatában és valamivel jobban láttam és pár képet is lőttem róla összehasonlítani a gyertyalángot produkáló gyári halogénekkel. Ha igény van rá előtúrom a képeket és megosztom itt veletek. És igen igaza van annak aki szerint nem ledhez alakították ki a reflektort a lámpában és némi fényt felfelé is szórt de normálisan beállított lámpával 2 hónap alatt soha senki nem villogott hogy vakítanék. Mondjuk ez lehet a padlócirkáló magasságnak is köszönhető. Most adtam vissza a ledes csodákat és megint szembesültem azzal, hogy semmit se látok így pont jókor egy ismerősöm jóvoltából hozzájutottam egy pár 2016-os Ford Mondeo ledes fényszóróbelsőhöz vázzal optikával ledekkel mozgató motorokkal. Egyedül a külső ház, index és a nappali menetfény nincs meg.

Azt hittem nagyobb lesz bár így is úgy is megkaptam volna ha más nem azért, hogy szétszedjem és kielemezzem mi van benne. De szerencsére egész közel áll a mazda fényszóró méretéhez. Mondjuk a beszuszakoláshoz a két kis dupla téglalap optikás kanyarba világító moduloktól és a nagy alumínium öntvény váztól búcsút kell vennem. Azokkal sehogy nem fér be. 

A kanyar ledek útban lennének az indexnek. Így repülnek. Amúgy maga a fő optika egy motoros keretben foglal helyet és az is követi a kerekek kanyarodását. A kis szögletes az fix és városban segít a járdán lévő emberek megtalálásában plusz álló helyzetből indulva kanyarodásnál bevilágítanak a kereszteződésbe. Na ez csak egy kis kitekintés volt a lényeg a fő kerek optika ami a tompított és távolsági fényeket tartalmazza. Akkor szét is borítottam. Feliratoztam a főbb elemeket melyik balos és jobbos mivel külsőre szimmetrikusnak tűnnek de belül ki tudja mi a helyzet. A kis kockák:

Majd kivettem őket a kanyarodó mechanikából és ezzel tovább csökkentettem a beépítendő méretüket. Felmerült hogy akár a kanyarkövetést is meg lehetne oldani de ahhoz a kormányműre kellene érzékelőket tenni és meg kell oldani a vezérlést plusz összehangolni a kerekek fordulási szögével ami nem egyszerű. Így valószínűleg csak fixre lesznek beépítve és a motoros magasságállítás marad meg a Miata motorjával. 

A távolsági fényt egy 12V-os led adja ami 4db 3V-os diódából áll sorba kötve a tokozáson belül így egyszerűbb az illesztése a 12V-os rendszerhez.

A tompított fényt két ugyanilyen led adja az alumínium hűtőlap másik oldalán elég érdekes optikai kialakítással.

Majd újra összeraktam és itt látszik minek kell majd helyet találni az NB fényszóró házban.

Végül próbaképpen beröffentettem a kanyarba világító kockát. Elég éles határvonala van felül és 14V-on direktbe a ledekre kötve 1A körül kért a két benne lévő led amik ugyanolyan fajták mint a nagy optikába. A hűtőborda 10-20 perc asztali járatás után 40 fok körülire melegedett és azt tartotta így meg lehet tippelni hogy kb ugyanennyit fog a tompított fogyasztani a nagyban. Azt még nem tudom, hogy a távolsági esetén a tompítottnak is mennie kell vagy azt le lehet kapcsolni de majd az udvari tesztek megmondják. ha kibogarásztam a vezetékek bekötését a nagy lámpatesten.

Szóval NB fényszóró pár kerestetik akár angol is jó. Sőt az lenne a legjobb mert az nem kell senkinek és óccó. :D

Végül próbaképpen beröffentettem a kanyarba világító kockát. Elég éles határvonala van felül és 14V-on direktbe a ledekre kötve 1A körül kért a két benne lévő led amik ugyanolyan fajták mint a nagy optikába. A hűtőborda 10-20 perc asztali járatás után 40 fok körülire melegedett és azt tartotta így meg lehet tippelni hogy kb ugyanennyit fog a tompított fogyasztani a nagyban. Azt még nem tudom, hogy a távolsági esetén a tompítottnak is mennie kell vagy azt le lehet kapcsolni de majd az udvari tesztek megmondják. ha kibogarásztam a vezetékek bekötését a nagy lámpatesten.

Aki az összes képet nagyobb méretben akarja bogarászni annak itt a képgaléria ahol még több kép van.

2019-03-14 0:50:09
Zozz

Zozz

Sziasztok!

Egy ideje tag lettem és most gondoltam ideje elindítani a saját kis topikom.

Egy kicsit rólam: Elektronikai gyárban dolgozok. Tatabánya és Esztergom környékén vagyok fellelhető és esetleg közös autózásra kapható smile Nem vagyok márka fanatikus. Volt már 2005 óta mióta jogsim van nagyjából 15 vagy kicsit több autóm. Mindig ki akartam próbálni valami újat és ezzel jól meggyarapítottam az államkasszát az átírási illetékeimmel. Volt pár Volvo, több Ford, VW, Opel, és MX5-ből sem ez az első. Az első Miatámat 4 éve vettem és Németországból lábon hoztam haza. Egy 2000-es évjáratú 1.6 NB volt fekete színben. MVH rendszámot kapott. Facebookon és 1-2 talis fotón most is szoktam látni. Sajnos akkor az anyagiak úgy hozták mennie kell. Később lett BMW, megint Volvo, majd Ford is de úgy alakult hogy feleségem azt mondta ha eladom a motorhibás Volvot és a  több sebből vérző Fordot akkor az  árukon ha tudok vehetek egy Miatát mert tudta hogy amióta eladtam az előzőt hiányérzetem van iránta. Végül nem robbantottam bankot és sajnos az aljából tudtam válogatni ami nem tanácsos a rozsda és egyéb nyűgök miatt viszont beleszaladtam egy 800000-es árú 98-as 1.8 NB-be amiről a tulaj azt se tudta a sperrt eszik-e vagy isszák és szerencsére volt benne.

Tavaly terveztem pár gopro tartót amikből 3D nyomtatva néhány el is ment facebookon. Majd ha jobban állok szabadidővel és megjavítom a nyomtatót is akkor fogok még csinálni és itt is ha valakinek kell lesz majd eladó. Vonószemre, napellenző helyére stb.

A kapcsolatunk úgy indult tavaly Májusban, hogy kezdtem egy hűtőcserével mert szivárgott és vészesen barna volt a műanyag része. Majd első fékek felújítása jött. Eibach ültető rugók vannak alatta de nem tudom milyen, mennyit ültet stb mert már így vettem. A garázsomhoz földút vezet az utolsó 30m-en így vissza lesz téve gyári rugókra. Nemrég megérkezett a Redsun bukócsövem. 

Tervek:

-Műszaki előtt rugócsere, szélvédő csere és lakatolás.

-Műszaki után bekerül a Redsun cső

-Bikinitető amihez már meg is vannak a Frankeinstein csavarok és egy szakadt komplett tető aminek levágom az elejét.

-Kerítenem kell pár első fényszórót mert egy nagyobb lámpa átalakítós projektem lesz amit egy külön posztban kezdek részletezni.

-Nagyon hosszú távú terv kompresszor amihez már otthon pihen egy M45 vagy M65 mert mercinél úgy is hívták.

Szinte minden nap használom télen nyáron bár lakatolás után meglátjuk télen előveszem-e. Sajnos az időbeosztásom mindig úgy jön ki, hogy tavaly Május óta egyetlen nagyobb talira se jutottam el csak egy kisebb gurulásra amikor 4-en voltunk. Majd igyekszem már végre eljutni egyre. wink