Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Rappit 96 NA VVT swap, turbo    |   << vissza

Rappit 96 NA VVT swap, turbo

2021-03-28 20:09:06
rappit4

rappit4

Posztok: 71
Velünk: 1034 napja

Visszakerestem az első képet az autóról :D Itt még Jürgen házaspár tulajdonában volt kb 4 éve. Azóta szép átalakuláson ment keresztül.

Nagyon meglepett tegnap. Összesen 3x mentem fel a pályára, ebből 2x le kellett jönnöm, mert megmozdult az ECU-ban a kibaszott nyomtatókábel (borzalmas konstrukció egyébként, nem is értem ezt hogy gondolták.) Végül harmadszori szétszedésre 4 db picike csavarral meg rugós alátéttel a nyomtatókábelt közvetlen belecsavartam a műanyag ház nélkül az ECU-ba és így most nem mozdult ki. Így mentem a fenti időt, amire nem számítottam. Azt gondoltam sokkal szarabb időket fogok menni, mint szívóban de egészen jól kiautózható még ilyen baltával faragott programmal is. Az is segített, hogy Gellért ment előttem a versenygéppel. 

Jó lesz ez, alig várom a pályanapokat. Van még azért jó sok minden amit meg kell csinálni, de ezek már nem sűrgősek. Egy újrakábelezés mindenképp be fog nézni, valami normális minőségű kábellel meg csatlakozóval. Szeretnék még most a szenzonban egy teljes futómű renovációt. Lengőkar, gömbfej és szilentek cseréje. Aztán ha ez megvan,lehet megpróbálom a slick gumit.

Kövi téli projekt pedig lehet, hogy a BMW váltó lesz, meg a karroszériázás. A külsején sokat nem szeretnék módosítani, minél inkább maradjon gyárias. A motor alá szeretnék lemezből egy hőterelőt, de az kívülről nem is fog látszani. Max előre egy lip, de még abban sem vagyok biztos.

To be continued 

2021-03-25 19:48:43
rappit4

rappit4

Teljesen elmebeteg, kiautózhatatlan, nem normális stb stb stb  És igen az ECU-t ma este a helyére raktam.

Ez wastegate nyomáson, kb 7 psi: 221WHP 281Nm

Ez pedig 1 bar nyomás, 308WHP 350NM. Emil szerint amerikai padon ez már 400nm.

Sok finomhangolásra nem volt idő, kb csak a boost controller dutyt basztatta Emil. Egész nap elcsesztük az időt az R8 trafót kábelezésével, mert összekevertük az MS main csatiját az X panel csatijával . Így 40 percünk maradt a padon kb. Még lenne mit finomítani rajta, meg a VVT sincs belőve rendesen.

Eddig lekopogom de még nem nagyon láttam rajta, hogy folyatna bármi. A főtengely szimmering pedig most először nem folyat. Ez volt a 4. gyári ami nem folyat :D 

Szombaton megnézzük üzemperces lett e vagy esetleg üzemórás is :D

2021-03-15 21:08:39
rappit4

rappit4

Gyurinak hála beindult újra smile Majdnem minden megoldódott. Sikerült összehozni, hogy lássa az AFR-t az ecu. Ez volt önmagában a legfőbb probléma, mert iszonyat gazdagon járt eddig az autó. Emiatt kezdett 3 aztán meg 2 hengerezni. 2 gyertyát teljesen beköpött. Ezért vettem beindításhoz meg bejáratáshoz a legolcsóbb Bosch gyertyákat, most kicsit szar lenne a 10ezrest NGK racsingos gyertyákat kidobni. Gyertya csere után szépen faszán járt, és így, hogy láttuk az AFR-t Gyuri kicsit finomhangolta nekem a fuel mapot, hogy addig jó legyen amíg eljutok a padra. Boostcut 4psi-nél, pedig nagyon menne már 

A CLT-re nem jöttünk rá. Hozott Gyuri egy másik CLT jeladót, azzal is 30 foknak látja a 10 fokos vizet az MS. Kábelezést is leellenőriztük. Tóth Laci MS szakival arra jutottunk, hogy a multkori MSDroidos kavarásom baszhatott valamit tönkre a firmwaren.

Minden MS-es kollegát lebeszélnék az MSDroid használatáról, most az elmúlt napokban több felől nagyon sok problémáról hallottam. Átírta az egész fuel mapot stb. 

Most a bias resistor értéket 2950-ről átírtuk 5000-re és így kb reális értéket mutat, majd padon megkérem Emilt, hogy nyomjon egy firmware frissítést.

Ja még egy apróbb hiba, a kínai hűtő sapkája vszleg szar. Melegen sem nyom ki semmit a kiegyenlítőbe. Hidegen meg arconlőtt hűtőfolyadékkal, mikor meg akartam mérni a vízhőt.

03.22 10:00 be vagyunk írva progizásra. Nagyon remélem összejön a HTM smile

Történet:

Gyurinak hála beindult újra :) Majdnem minden megoldódott. Sikerült összehozni, hogy lássa az AFR-t az ecu. Ez volt önmagában a legfőbb probléma, mert iszonyat gazdagon járt eddig az autó. Emiatt kezdett 3 aztán meg 2 hengerezni. 2 gyertyát teljesen beköpött. Ezért vettem beindításhoz meg bejáratáshoz a legolcsóbb Bosch gyertyákat, most kicsit szar lenne a 10ezrest NGK racsingos gyertyákat kidobni. Gyertya csere után szépen faszán járt, és így, hogy láttuk az AFR-t Gyuri kicsit finomhangolta nekem a fuel mapot, hogy addig jó legyen amíg eljutok a padra. Boostcut 4psi-nél, pedig nagyon menne már 

A CLT-re nem jöttünk rá. Hozott Gyuri egy másik CLT jeladót, azzal is 30 foknak látja a 10 fokos vizet az MS. Kábelezést is leellenőriztük. Tóth Laci MS szakival arra jutottunk, hogy a multkori MSDroidos kavarásom baszhatott valamit tönkre a firmwaren.

Most a bias resistor értéket 2950-ről átírtuk 5000-re és így kb reális értéket mutat, majd padon megkérem Emilt, hogy nyomjon egy firmware frissítést.

Ja még egy apróbb hiba, a kínai hűtő sapkája vszleg szar. Melegen sem nyom ki semmit a kiegyenlítőbe. Hidegen meg arconlőtt hűtőfolyadékkal, mikor meg akartam mérni a vízhőt.

03.22 10:00 be vagyunk írva progizásra. Nagyon remélem összejön a HTM :)

2021-03-12 21:00:03
rappit4

rappit4

Na kéész.. Vagyis nyilván nem.  Mentem vele 150 km-t, most épp itt állok vele a nagykörúton és nem indul .

És a hosszú sztori:

Előző héten befejeztem rajta mechanikusan mindent, hővédő lemez, lökhárító, catch can, üzemanyag rendszer, fpr, EBC felrakva a helyére, ezt majd padon kötöm be. Most a turbóra van kötve a wastegate, 7psi-s rugóval. Emil segített távgyógyítással beindítani az új injektorokkal, kb pöccre indult, még így is, hogy az ECU vmiért nem látja a lamdba értéket. Ez már régi probléma, de még nem jöttem rá miért, nincs normális laptopom amivel rá tudnál kötni a lambda kontrollerét ami mutatná a szonda közvetlen értékét, meg a kimenetek feszültségét.

Nagyon szépen járt a motor, minden rendben volt vele. Mentünk vele egy 10-15kmes próbakört. A motor életében először (legalábbis mióta az NA kasztniban van) nem folyatja az olajat a főtengely szimmeringen.  Máshol sincs olaj sem vízfolyás eddig. A coolant reroute-ot megpasztáztam, kb leszoptam magam mire felraktam a helyére de most úgy néz ki az sem ereszt.

Próbakör után feltöltöttem a piros Millers CFS 10w40-el, olajszűrő csere stb. A leengedett olajban nem volt semmi szembetűnő, illetve a szűrőt szétvágva abban sincs semmi különös. 

Na és akkor eljött az ideje, hogy felhozom Budapestre a műhelyünkből a garázsomba. Tök simán vette ezt a kb 100km-t, annyi volt egyedül, hogy mintha túl melegen járna, 130-140es tempónál 108-110 fokokat is írt. Ami elég furcsa lévén, hogy eléggé méretarányos a hűtőrendszer. Motortér tök normális hőmérsékletű volt, a gyári leömlő hővédőt még meg is tudtam fogni kézzel közvetlen megállás után.

Aztán tegnap reggel kimentem a garázsba ránézni a CLT szenzor kalibrálására. A tunerstudioban az RX7 CL5 elvileg a megfelelője a gyári miata szenzornak. Bedugtam egy hőmérőt a vízbe, az 6-7 fokot mutatott, ránézek MSdroiddal az ECU-ra az valami 28-30 fokot mutatott. Na mondom itt lesz a hunyó. Átírtam szintén telóval a CLT szenzort RX7-re és utána le is ugrott 3C fokra, gondoltam zsír, ez megoldva. Elindultam vele egy próbakörre és figyeltem a hőmérsékletet. Szépen melegedik de már egy idő után gyanús, hogy megállt kb 40C-nál és onnan nem felfele megy hanem visszahűl 35-re. Eközben a műszerfalon szépen ahogy szokott felkúszott a vízhőfok jelző az üzemi hőmérsékletre és a fűtés is egyre forróbb lett. Félreálltam megnézni mivan. A radiátor full forró, mivel a venti meg nem kapcsolt be hiszen azt hiszi h 40 fokos a víz. A hab a tortán, hogy este leraktam a tökéletesen járó autót és reggel miután átírtam a CLT-t azóta egyre szarabbul is járt. Beindítás után is mintha ugrált volna az alapjárat meg mintha 3 hengerezgetne. Nem foglalkoztam vele, de egyre rosszabb lett. A vége felé már kis gázra is kihagyott, 3 hengerezett, alapjáraton remegett stb. Még hazaértem Budáról, megálltam a házunk előtt és azóta nem indul az autó :D  Indítózásnál hol látja az RPM jelet hol nem. Tegnap visszaraktam a régi tune-t amivel még Emil beindította nekem, de  most megint kb 5-6 fok van odakinn és azt hiszi, hogy 34 fokos a víz és így nyilván nem is dúsít.

Nyiri ma este ránézett nekem team viewerrel de sokmindenre így nem jöttünk rá, viszont hétfőn elvileg átnézi nekem a kábelezést, meg megnézzük miért is nem látja a lambdát az ecu.

Ami még ma reggel teljesen random rájöttem egy netes poszt alatt, hogy az Audio R8 trafókat nem fogja meghajtani az MS3X úgyhogy Papp Robit megkérdeztem ő mivel csinálta és Tóth Lacit ajánlotta, akivel beszéltem is és elvileg jövőhéten csinál nekem egy 5ki és 5b bementes modult amit az MS után kell kötni és úgy fasza lesz.

Közben kaptam időpontot hubdynora programozásra 03.22-re reggel 10:00-ra :D 03.27 pedig HTM trackday, amin nagyon nagyon szeretnék ott lenni. Szorítsatok, hogy hétfőn be tudjuk Gyurival indítani és sikerüljön eljutni HTM-re 

2021-02-23 20:56:18
rappit4

rappit4

Beszendvedtük.

Ekkorát azért már régen szoptunk :D Az illesztések szorosak, de bent van és kb 1 percre be is indítottuk.

Még a szervónál volt kb a legegyszerűbb. Csak egy csövet kellett megfordítani és egész jól elfér a 90 fokos könyék. Erre majd rakok ilyen harmonika csövet és ki lesz onnan vezetve a légszűrő.

A Mishimoto intercooler brutálisan nagy. Asszem 300-600 hp-re van méretezve. Kb ezt volt a legnagyobb szívás berakni. Vagyis inkább a csövezést. Amit kraken küldött azt 2 helyen is le kellett szabdalni, hogy passszoljon. Egyébként azt nem tudom mire tervezte de kb sehogy sem stimmelt még ha kisebb lenne a cooler akkor sem. 

Nincs lejebb a bölcsőnél a konzol szóval jó lesz. Majd az egész aljára fog menni egy hőterelő lemez. 

A 19 soros olajhűtő is elfért a cooler előtt, és a csövezése is éppen, hogy elér a termosztátos szendvicsig.

A kínai aluhűtő elég galád minőség. Az egész meg van csavarodva, a képeken is látszik, gondolom a hegesztéstől. Rövid időn belül ezt le fogom cserélni egy normális Mishimotora.

A kipuffogó brutális. És egyébként ez a része ment a legkönnyebben. A 3 collos csövek simán elfértek mindenhol és a V-bandekkel simán ment az összerakás. Mindegyik gyári függesztőre ráment, csak egy plusznak kell hegeszteni egy felfogatót. A downpipeot pedig betekertük bandázzsal hátha ezzel az 500nm-el nem 10 hanem 20km-ig bírni fogja a 6os váltó  

A dízeles kipuffogó vég nagyon vicces.

A végén pedig a régi injektorokkal és üzemanyag pumpával megpróbáltuk beindítani, de 1 injektor mellett spriccelt az üzemanyag szóval szétszedtük a benzinhidat, de az egyik injektor távtartó leesett és nem találtuk. Kb 1 óráig kerestük és elkezdtünk arra gyanakodni, hogy beesett a szívósorba. Kb 3 óra szívósor bontás után végül megtaláltuk beakadva a benzincsövekbe a váltó mellett .

Kb 4 óra szopás után kiszedtük a gyertyákat és megforgattuk a motort. Szépen hamar feltermelte az olajnyomást, a VVT szelep mellől mértük. Utána indítózás. Kellett neki Tunerstudioban egy kis üzemanyag de egész hamar beindult és gyönyörű hangja van. Kb fél percig járattuk. Szerencsére nincs sok probléma. A coolant reroute persze folyat hátul, ezt csak a papírtömítéssel raktuk össze, de sokan mondták, hogy oda muszáj paszta, illetve a leömlő V-bandje kifúj. Ezeket valamelyik hétvégén orvosoljuk.

Még a másik, hogy a mega nem látja a lambda jelét, fixen 7.4-et mutat úgyhogy nem tudom rárakni a Live autotune-t, hogy leglább ki tudjuk próbálni meg lábon el tudjam vinni programozni. Ezt is majd megnézem, kimérem a kontroller outputjait, hogy mit mutat.

Ezek maradtak hátra. Most még 1x-2x beindítjuk aztán leengedjük a szar olajat amit beletöltöttünk most, vmi total 10w40. Szétvágjuk az olajszűrőt, megnézzük nincs e nagy baj. Utána mehet bele a fasza Millers 10w40  piros CFS. Utána egy 50-60km alatt bejáratjuk a dugattyúgyűrűket és mehet programozásra.

2021-02-08 23:34:07
rappit4

rappit4

Ez kéész. Még egyelőre a régi injektor meg a régi trafó van benn, lehet ezzel beindítjuk a régi mappal próbaképp. Aztán majd padon megy bele az 1000es injektor meg a fekete R8 trafó.

Még egy hétvége és újra járni fog remélhetőleg!

Történet:

Ez kéész. Még egyelőre a régi injektor meg a régi trafó van benn, lehet ezzel beindítjuk a régi mappal próba képp. Aztán majd padon megy bele az 1000es injektor meg a fekete R8 trafó.

Még egy hétvége és újra járni fog remélhetőleg!