Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Mazdák    »    Susu off autót bütyköl    |   << vissza

Susu off autót bütyköl

2019-01-06 1:06:48
susu

susu

Posztok: 45
Velünk: 211 napja

Régen jelentkeztem már, pedig haladtam a kicsikével. Nem készült annyi kép, amennyit szerettem volna, de dióhéjban leírom miket csináltam eddig. A jobb nyúlvány annyira gatya, hogy a belső U profilú merevítést inkább egy 30 centis részen cserélem. Viszont az 2mm-es lemez, amit 30 centin hajlítani nem triviális... úgy volt, hogy kapunk egy lemezhajlítót, de aztán mégsem. Valószínűleg ekkora 2mm-es lemezt azzal sem tudtam volna hajlítani. Így különböző maradék vasakból (pl. régi kertkapu, betonvas, stb.) elkezdtünk apámmal csinálni egy lemezhajlítót. A v1-es prototípus gyenge lett, 0.8-as lemezt lehet vele ugyan hajlítani, de azt sem szépen. A hajlító pofákat szétnyomja a hajítandó lemez. Már elkezdtem megerősíteni, képeket majd fogok róla föltenni.

Amíg nem volt hajlító, nekiálltam a baloldali sárvédőívnek. Ezt a bal hátsó ajtó leszedésével kezdtem, így könnyebb hozzáférni, meg nem égetem szét a kárpitot. Ja és amúgy is be kell majd lőni a hézagot. Majd levágtam a sárvédőt. Valaki "jó szakember" már javította ezt... például a küszöbnél a régi elemet nem vágta ki, hanem csak rátette. De ez még hagyján, a külső doblemez peremét ugyan levágta, de "elfelejtette" visszahegeszteni, vagyis a doblemez egy része hiányzik. A doblemez mögött az utastér van. Így már érthető, hogy miért rohadt szarrá a csomagtértálca (a résen a kerék beverte a vizet, ami a pótkerék alatt gyűlt össze). Ja amúgy egy tüsszentésnyi üregvédőt találtam némely felületen... kolléga nem vitte túlzásba. Amúgy a javítóelem sem megfelelően volt felhegesztve: átlapolva és sietősen, 2-3mm réssel pontozva. Ennek köszönhetően nagyobb részt kell majd kivágnom, amikor az új javítóívet teszem föl, és lemezből kipótolni. Inkább hozzá sem nyúltál volna...

Íme, levágva a sárvédőív. Már elkzedtem javítgatni, itt is volt egy rész, ahol beszaladt a csavarhúzó.

Tehát, kedves korábbi "lakatos", nem hiszem, hogy olvasni fogod ezt, de leírom: amikor lemezt foltozunk, akkor végig kell "pontozni". A pontot mindig kicsit az előzőre átfedésbe kell tenni, így nem lesz lyuk. Majd a pontozás után le kell köszörülni, és megnézni, hogy valóban nem maradt lyuk. Tudom így négyszer annyi ideig tart, és háromszor annyi huzal meg védőgáz fogy...

Mivel a belső doblemez és a küszöb vége is igencsak korrodált, így az ajtókeretnél szét kellett bontani a ponthegesztéseket. Itt van olyan rész, ahol 4 lemez van egymásra lapolva. Az egymásra lapolt lemezek a rozsda kedvence.

(ez a homokos garázs most csak szükségmegoldás, tavasszal készül a rendes)

Szóval az átlapolt lemezek...

Itt pedig javítás alatt. Az ott lenn a küszöb középső, teherviselő része, fincsi mi? :D

Fontos, hogy itt megtartsam az ajtó eredeti keretének a vonalát, különben vagy nem fog bezáródni, vagy szelelni fog.

Itt pedig a külső doblemez kivágott részének javítás közbeni állapota:

Történet:

Régen jelentkeztem már, pedig haladtam a kicsikével. Nem készült annyi kép, amennyit szerettem volna, de dióhéjban leírom miket csináltam eddig. A jobb nyúlvány annyira gatya, hogy a belső U profilú merevítést inkább egy 30 centis részen cserélem. Viszont az 2mm-es lemez, amit 30 centin hajlítani nem triviális... úgy volt, hogy kapunk egy lemezhajlítót, de aztán mégsem. Valószínűleg ekkora 2mm-es lemezt azzal sem tudtam volna hajlítani. Így különböző maradék vasakból (pl. régi kertkapu, betonvas, stb.) elkezdtünk apámmal csinálni egy lemezhajlítót. A v1-es prototípus gyenge lett, 0.8-as lemezt lehet vele ugyan hajlítani, de azt sem szépen. A hajlító pofákat szétnyomja a hajítandó lemez. Már elkezdtem megerősíteni, képeket majd fogok róla föltenni.

Amíg nem volt hajító, nekiálltam a baloldali sárvédőívnek. Ezt a bal hátsó ajtó leszedésével kezdtem, így könnyebb hozzáférni, meg nem égetem szét a kárpitot. Ja és amúgy is be kell majd lőni a hézagot. Majd levágtam a sárvédőt. Valaki "jó szakember" már javította ezt... például a küszöbnél a régi elemet nem vágta ki, hanem csak rátette. De ez még hagyján, a külső doblemez peremét ugyan levágta, de "elfelejtette" visszahegeszteni, vagyis a doblemez egy része hiányzik. A doblemez mögött az utastér van. Így már érthető, hogy miért rohadt szarrá a csomagtértálca (a résen a kerék beverte a vizet, ami a pótkerék alatt gyűlt össze). Ja amúgy egy tüsszentésnyi üregvédőt találtam némely felületen... kolléga nem vitte túlzásba. Amúgy a javítóelem sem megfelelően volt felhegesztve: átlapolva és sietősen, 2-3mm réssel pontozva. Ennek köszönhetően nagyobb részt kell majd kivágnom, amikor az új javítóívet teszem föl, és lemezből kipótolni. Inkább hozzá sem nyúltál volna...

Íme, levágva a sárvédőív. Már elkzedtem javítgatni, itt is volt egy rész, ahol beszaladt a csavarhúzó.

Tehát, kedves korábbi "lakatos", nem hiszem, hogy olvasni fogod ezt, de leírom: amikor lemezt foltozunk, akkor végig kell "pontozni". A pontot mindig kicsit az előzőre átfedésbe kell tenni, így nem lesz lyuk. Majd a pontozás után le kell köszörülni, és megnézni, hogy valóban nem maradt lyuk. Tudom így négyszer annyi ideig tart, és háromszor annyi huzal meg védőgáz fogy...

Mivel a belső doblemez és a küszöb vége is igencsak korrodált, így az ajtókeretnél szét kellett bontani a ponthegesztéseket. Itt van olyan rész, ahol 4 lemez van egymásra lapolva. Az egymásra lapolt lemezek a rozsda kedvence.

(ez a homokos garázs most csak szükségmegoldás, jövő tavasszal készül a rendes)

Itt pedig javítás alatt. Az ott lenn a küszöb középső, teherviselő része, fincsi mi? :D

Fontos, hogy itt megtartsam az ajtó eredeti keretének a vonalát, különben vagy nem fog bezáródni, vagy szelelni fog.

Amíg nem volt hajlító, nekiálltam a baloldali sárvédőívnek. Ezt a bal hátsó ajtó leszedésével kezdtem, így könnyebb hozzáférni, meg nem égetem szét a kárpitot. Ja és amúgy is be kell majd lőni a hézagot. Majd levágtam a sárvédőt. Valaki "jó szakember" már javította ezt... például a küszöbnél a régi elemet nem vágta ki, hanem csak rátette. De ez még hagyján, a külső doblemez peremét ugyan levágta, de "elfelejtette" visszahegeszteni, vagyis a doblemez egy része hiányzik. A doblemez mögött az utastér van. Így már érthető, hogy miért rohadt szarrá a csomagtértálca (a résen a kerék beverte a vizet, ami a pótkerék alatt gyűlt össze). Ja amúgy egy tüsszentésnyi üregvédőt találtam némely felületen... kolléga nem vitte túlzásba. Amúgy a javítóelem sem megfelelően volt felhegesztve: átlapolva és sietősen, 2-3mm réssel pontozva. Ennek köszönhetően nagyobb részt kell majd kivágnom, amikor az új javítóívet teszem föl, és lemezből kipótolni. Inkább hozzá sem nyúltál volna...

(ez a homokos garázs most csak szükségmegoldás, jövő tavasszal készül a rendes)

2018-11-28 17:56:22
mester

mester

Posztok: 550
Velünk: 3289 napja

Szia,ügyes vagy! Gratulálok hogy így nekivágsz. Régen engem is érdekelt nagyon az autó,meg a lakatolás,fényezés,úgy lestem el emberkéktől! magamnak megcsináltam egy kettő verdát,a mazdámat is,elég jó lett,nem jött elő a rozsda.  Én kifújtam üregvédő méz szerű cuccal a küszöböket,meg a nehezen hozzá férhető helyeket,persze hegesztés előtt én is valami áthegeszthető alapozóval dolgoztam! Ez az a lépés amit nem minden lakatos csinál meg sad

2018-11-27 15:59:23
Liszt

Liszt

Posztok: 915
Velünk: 1422 napja

Válasz erre: @susu #133749 

koszi! kivancsian varom a folytatast :D 

aláírás

Dani 

2018-11-27 15:58:02
susu

susu

Válasz erre: @Liszt #133746 

Átalában ponthegesztés előtt, az átlapolt felületre szokták (kéne...) alkalmazni, pl. küszöb alsó része. Persze ahol hegeszted ott leég, de a lényeg, hogy áthegeszthető. Mivel itt két lemez megy egymásra, amiket egymásra is kell hegesztenem, így ezt fújtam ide. Ha már nem kéne hegeszteni, akkor Korantot kapott volna.

2018-11-27 12:29:11
Liszt

Liszt

Válasz erre: @susu #133745 

ez a cink alapozo, hogy reagal hegesztesre?  hore ugyanugy leeg csak nem kell lecsiszolni hegeszteshez vagy miert jo ezt hasznalni? valoszinu lesz par hely amit javitanom kell telen nekem is a kocsin, azt hiszem el kene kezdjek utanaolvasni

aláírás

Dani 

2018-11-27 12:16:24
susu

susu

Szárad a cink:

A jobb nyúlvány már izgalmasabb lesz:

Fokozni fogja az izgalmakat, ha a hátsó híd csavaranyáját is ki kell vágni...

2018-11-27 15:59:21
susu

susu

Nos, hát legutóbb nem tudtam haladni az autóval, mert az eső elmosott. Így kicsit át kellett gondolni a dolgot...végülis sikerült rendes helyet találni/csinálni, így már bármilyen idő lehet kint (köszi Apa).

Szóval a bal nyúlvány, kivágva, lecsiszolva:

Két darabból csináltam a foltot, de így utólag  nézve, egyszerűbb és gyorsabb lett volna egyből csinálni.

A 2-es fél tábla lemez, és a szükséges eszközök a folt kivágásához:

Az első darab, meghajlítva. Ez 2-es lemez, ezért vágtam géppel, nem kézzel, illetve emiatt a hajlítás sem volt triviális. Végülis satu+gyorsszorítós fogó+karosszériás kalapács kombóval sikerült. Először a hajtás sugara túl nagy lett (túl "lankás"), satuval egyengettem, kalapáccsal korrigáltam.

Bepróbálás (ezúton megjegyezném, hogy lemezmunkát csupasz kézzel ne csináljunk, mert a sorjás lemez olyan mint a borotva. Itt a méretarányos fotó miatt nincs rajtam):

Majd becipeltem a hegesztőgépemet, összeraktam, próbahegesztést csináltam. Aztán persze úgyis utána kellett állítani, de legalább nem nulláról kellett kezdeni. Bepontozgatva az első darab (nyúlvány, alulról):

Aztán belelendültem, és nem csináltam mindenről fotót, de ezt körbepontoztam, lecsiszoltam és kivágtam a következő darabot. A próbálgatáshoz tettem rá egy fogantyút:

Majd körbepontoztam. Igazából ez 2-es lemez, tehát varrni is lehetett volna. Másik oldalon már lehet, hogy így csinálom.

Ezzel még nincs vége ennek a javításnak, holnap lecsiszolom, megy rá a cink alapozó, aztán 1-es lemez az egészre. Utána pedig üregvédő belülről, korant kívülről.

Amíg a cink szárad, nekiállok a jobb nyúlványnak. Ezért jó, hogy nem csak egy hiba van az autón :D

Történet:

Nos, hát legutóbb nem tudtam haladni az autóval, mert az eső elmosott. Így kicsit át kellett gondolni a dolgot...végülis sikerült rendes helyet találni/csinálni, így már bármilyen idő lehet kint (köszi Apa).

Két darabból csináltam a foltot, de így utólag  nézve, egyszerűbb és gyorsabb lett volna egyből csinálni.

Az első darab, meghajlítva. Ez 2-es lemez, ezért vágtam géppel, nem kézzel, illetve emiatt a hajlítás sem volt triviális. Végülis satu+gyorsszorítós fogó+karosszériás kalapács kombóval sikerült. Először a hajtás sugara túl nagy lett (túl "lankás"), satuval egyengettem, kalapáccsal korrigáltam.

Bepróbálás (ezúton megjegyezném, hogy lemezmunkát csupasz kézzel ne csináljunk, mert a sorjás lemez olyan mint a borotva. Itt a méretarányos fotó miatt nincs rajtam):

Majd becipeltem a hegesztőgépemet, összeraktam, próbahegesztést csináltam. Aztán persze úgyis utána kellett állítani, de legalább nem nulláról kellett kezdeni. Bepontozgatva az első darab (nyúlvány, alulról):

Aztán belelendültem, és nem csináltam mindenről fotót, de ezt körbepontoztam, lecsiszoltam és kivágtam a következő darabot. A próbálgatáshoz tettem rá egy fogantyút:

Majd körbepontoztam. Igazából ez 2-es lemez, tehát varrni is lehetett volna. Másik oldalon már lehet, hogy így csinálom.

Ezzel még nincs vége ennek a javításnak, holnap lecsiszolom, megy rá a cink alapozó, aztán 1-es lemez az egészre. Utána pedig üregvédő belülről, korant kívülről.

Amíg a cink szárad, nekiállok a jobb nyúlványnak. Ezért jó, hogy nem csak egy hiba van az autón :D

2018-11-19 21:42:41
susu

susu

Ma közelebbi ismerettséget kötöttem a hírhedt nyúlvánnyal. Ezen épp a hátsó, de ha jól tudom az NB nyúlványai is ezzel a technológiával készültek. Ez egy igazán elcseszett koncepció: két réteg lemezből álló zártszelvény. A két réteg lemez között hiába csak tizedmilliméterek vannak, a pára és az oxigén így is odajut. Ezen a 323F-en a hátsó nyúlványok a két lemez közül kezdtek el rozsdásodni. És itt "fekete rozsda" (nem tudom mi a magyar neve, Fe3O4) kezdett el megjelenni. Ezzel még nem találkoztam, először nem tudtam mi az. Nem barna, hanem sötétszürkés, grafit szerű, az állaga pedig a szénhez hasonlít. Porlik, repedezik. Holnap megpróbálom befotózni. Ahol már átütött, ott már a szokásos barna színe van. Amúgy a két lemez közül a belső 2mm, a külső 1mm, több helyen ponthegesztve. Ezt a gyári megoldást fogom részben reprodukálni. A két lemez közé cink spray megy majd, ez áthegeszthető illetve korróziógátló.

Amúgy ma még a hátsó futóművet/hidat kellett leengednem, mert a nyúlványt ott is javítani kell. Holnap megyek a vaskerbe, fél tábla 2-es lemezért (remélem elég lesz :D), aztán végre jöhet a kreatív része.

Amúgy nem csodálom, hogy a lakatosok nem szeretik a nyúlványokat vállalni, durva csontvázak tudnak kihullani... ezek a rohadások nem tűntek olyan nagynak amíg ki nem szedtük a tankot, és ki nem vágtam a csomagtér padlólemezét. Ekkor derült ki, hogy a futómű sem maradhat.

2018-11-18 22:15:55
susu

susu

Tegnap egész nap a benzintank és kipufogó berohadt csavarjait szedtük le, illetve a benzint szívtuk le. Ma csak kevés időm volt rá, de végre sikerült szépen kivágni a csomagtérlemezt.

Itt éppen a félig levágott állapot. Vágni nem érdemes ész nélkül, ugyanis a cseredarabot 1-2 mm pontossággal ugyanakkorára kell beszabni. Tehát érdemes minél egyenesebben vágni. Aztán persze a flex úgy is ugrálni fog a kezedben, főleg, ha még nincs benne gyakorlatod...

Itt pedig a lemez kivágva:

A jobb szélénél látszik, hogy a bitumenes hő/hangszigetelés le van csiszolva. Ezt az úgy nevezett "négertárcsával" csináltam (politikailag nem túl korrekt ez az elnevezés). De ez valami iszonyat jó találmány. Régi alvázvédőre, rozsdára, festékre nagyon jó, acélt nem bántja. De sajnos nem olcsó. Viszont fontos dolog, ha az utastérben csiszolsz/vágsz, akkor az utastér többi részét védeni kell valahogyan (pokróc, lepedő, stb).

Aztán pénteken beszereztem pár cuccot: csavarlazító, üregelő spray, cink spray, alvázvédő, üregvédő, illetve üregvédőhöz pisztoly.

Holnap-holnapután is a kis Mazdán dolgozok, jelentkezek, amennyiben érdemben haladok.

2018-11-12 0:08:13
Liszt

Liszt

de jo, hogy ilyen topic indult! erdekes lesz az tuti, szeretnem megtanulni egyszer en is smile

aláírás

Dani 

2018-11-11 19:19:59
susu

susu

Kis update: ma volt egy szusszanásnyi időm, elkezdtem lefúrni a ponthegesztéseket. Kötelező felszerelések: ponthegesztés lefúró, fúrógép, lehetőleg fordulatszámszabályzós, hidegvágó, kalapács. Egész gyorsan lehet haladni. Nem egy az egyben lesz beépítve a cseredarab, a két oldala vágva lesz.

Ezenkívül még megpróbáltuk leszívni a kb. 20 liter benzint a tankból, de nem olyan egyszerű az smile Az egész tankot fogjuk leszedni, és utána leszívni a tartalmát. A csavarok durván be vannak rohadva, egyiket bele is törtem. Kipufogó hátsó dobot is megpróbáltam leszedni (nyúlvány javítás miatt), de úgy össze van égve, hogy meg sem moccant. Valószínűleg be kell szereznem egy csavaranya-vágót, vagy mifenét.

2018-11-11 19:06:01
susu

susu

Válasz erre: @szizso #133584 

Oktáv, 8 hónapos, OKJ papírt ad. Eléggé vizsgaközpontú sajnos. Vannak, akik már lakatolnak,  és inkább a papír miatt jöttek, tőlük lehet azért tanulni trükköket. Meg érdemes kiegészíteni youtube videókkal, könyvekkel.

2018-11-11 14:34:22
szizso

szizso

Posztok: 443
Velünk: 1721 napja

Hajrá, kitartás! Érdekel hogy fogsz haladni vele!

Hol indítanak ilyen tanfolyamot?

aláírás

RWD: MX5 NB2 BP-Z3 CS <> FWD: ITR DC2

2018-11-10 20:45:24
susu

susu

Ja igen, az autó egy 1999-es Mazda 323F, 1.5 benzin. Nehány hónappal fiatalabb mint az Annim smile

Kezdem a legdurvábbal, a pótkeréktartó fenéklemez:

Na ennek nem állok neki foltozni, már meg is van hozzá a cseredarab (amit szintén javítani kell), de így sem lesz egyszerű. Megpróbálom a gyárihoz minél közelebbi állapotot helyreállítani, tehát a ponthegesztéseket körbe lefúrom és az egész lemezt cserélem. Ponthegesztő gépem nincs, csak fogyóelektródás (tudományosan MIG/MAG, vagy a szakzsargonban "céjó"), úgyhogy majd azzal kell reprodukálnom. A lemezek átlapolt részére cinkalapozó megy (ez áthegeszthető), majd hegesztés után tömítés a lemezek szélére. Majd az egész aljára korant + alvázvédő (csak a cserélt lemezre! Most nem állok neki fullba alvázvédeni.)

Aztán vannak még a "szokásosak": hátsó sárvédők, képen a baloldali:

Itt talán látszik, hogy a doblemez is átrohadt már. a külső ívekhez van javítóelem, de a doblemezt nekem kell odaszabni táblalemezből.

Küszöb felé is van gond:

Még nincs fölvágva, bármi lehet alatta. De ez még nem is durva, hanem a másik oldal:

Igen, ott egy szép darab hiányzik a doblemezből, illetve alatta is átlyukadt már, ott belül az a világos már az utastér. Természetesen ezeket is táblalemezből kell megfoltozni. Szerencsére a másik oldal nem ilyen durva, így onnan ki tudom következtetni, hogy hogy is kéne kinéznie :D

És akkor ezzel még nincs vége, hátsó nyúlványokon is van munka (azt még nem fotóztam le), illetve a hátsó "tűzfalon":

De ez már csak egy sík lemez megfelelő méretben, semmiség a többihez képest :D

Azóta fölfedeztünk egy lyukat a jobb hátsó ülőhely padlólemezén, ott is be lehet kukucskálni az utastérbe.

Ja igen, és akkor a karosszériás meló kevésbé látható része: az autó belsejét eléggé ki kellett pakolni (csomagtartó, ülések, padlókárpit), hátsó lámpákat kiszedni, hátsó lökhárítót leszedni (szarrá voltak rohadva a csavarjai, végülis eltörtek és úgy jött le), stb. A jobb első doblemeznél is megindult már, de egyrészt ott nem olyan vészes, másrészt ahhoz a motortér egy részét ki kéne pakolni.

Amúgy egy ilyen állapotú autóra egy lakatos azt mondaná, hogy inkább bontó... de nekem pont ezért jó gyakorló darab smile

Az autó viszont motorikusan nagyon pöpec, a kis 1.5-ös benzinmotor meglepően jól megy, a futómű Mazdásan kemény (persze nem egy MX-5 :D), a kormányzás meglepően direkt, szóval élvezetes kis városi szaladgálós smile Persze ennek az autónak is az a baja, mint sok másiknak: elsőkerék-meghajtás :D

Folyt.köv.

2018-11-10 16:42:34
susu

susu

Elkezdtem egy karosszérialakatos tanfolyamot még júniusban, szépen lassan el is kezdtem összeszedni a szerszámokat. Most tartok ott, hogy neki tudok állni egy autónak. Van egy off Mazda 6-osom, amire már ráfér két hátsó sárvédőív, két küszöb javítása, gondoltam az jó lesz gyakorlóautónak. Mindeközben felbukkant egy nagyon olcsó Mazda 323F, öcsémnek tetszett is, elmentünk megnézni, motor rendben, futómű rendben, csak jól szét volt rohadva... de azért megvettük. Nekem jó gyakorlás, neki meg lesz egy jó kis autója. Én ezt a lakatolás dolgot munka mellett, hobbiból kezdtem el, szóval nem pár nap alatt lesz kész. Mindenesetre szerettem volna valahova dokumentálni a folyamatot, ha nem zavar itt senkit, akkor ide írnám. Ha zavar, akkor visszavonulok valami google docs-ba :D

Hamarosan képek a karosszériahibákról...