Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Technika    »    Susu bütyköl...    |   << vissza

Susu bütyköl...

2019-06-02 12:15:34
susu

susu

Posztok: 141
Velünk: 422 napja

Válasz erre: @Ubal #136640 

Muszáj volt, mert el volt törve a régi. De már találtam gyárit hozzá. Amúgy amit ideiglenesen helyére tettem az sem a leggyengébb, bár biztosan nem 10.9-es, illetve nincs rajta központosító rész sem.

aláírás

10AE

2019-06-01 21:11:49

Ubal

Posztok: 34
Velünk: 777 napja

Azt a csavart ne cseréld semmire (ha még nem tetted meg). Az egy 10.9-es minőségű csavar , még akkor is ott lesz mikor már az autó darabjaira hullott smile

Bocs a késői hozzászólásért...

2019-05-31 18:32:00
bagoly

bagoly

Posztok: 805
Velünk: 1300 napja

Válasz erre: @susu #136619 
Gratula az úthoz, kicsit (nagyon) irigyellek is. Mi is készülünk hasonlóra. Remélhetőleg akkor már hó nélkül. A műszaki gondokhoz sajnos nem tudok hozzászólni (szakértelem hiányában), de ha Csabihal rámozdul, önmagától megjavul.

aláírás

A túrázás fárasztó, de 60 felett jobb, mint a nő.

2019-05-31 16:51:12
susu

susu

Az autóval nemrég sikeresen teljesítettünk egy 3000km körüli túrát, a teljesség igénye nélkül pár helyszín: Grossglockner, Dolomitok (PAss Falzarego, Passo Pordoi - itt havazott is, Garda-tó, Toszkána, Júliai-alpok). Az autó nem rohadt le egyszer sem, néhány tünet azért előjött rajta:

- 3000 alatti motorfék és alapjárat rángatás/ingadozás. Nem mindig csinálja, alapjárat indítás után szokott a legrosszabb lenni. Tegnap gyertyákat cseréltem benne NGK-ra, meglátjuk az eredményt.
- meredek hajtűben, lefelé (ahol nem elég a motorfék), fékezés mellé eltekert kormánynál valami megszólal a bal első futóműben. De csak nagy kormányszögnél és fékezés kell hozzá.
- Tegnap este vettem észre, hogy kiégett a jobb fényszóró izzóm. Ma megvettem az Osram Night Breaker Laser-t, este csere.

aláírás

10AE

2018-10-02 10:02:41
susu

susu

Válasz erre: @csabihal #132981 

Uh, nagyon köszi!

aláírás

10AE

2018-10-01 22:48:00
csabihal

csabihal

Posztok: 1702
Velünk: 2032 napja

Szia!

csavarról infó lentebb, remélem segít:

Y60217575 gyári cikkszám, robbantott ábrán:

17-575

aláírás Ernő hozzám képest száguld ;)
2018-10-01 20:47:42
susu

susu

A váltónak óriási volt az oldalirányú holtjátéka, ha sebességben volt. De álló autónál be tudtam tenni mindegyik sebességbe, függetlenül attól, hogy járt-e a motor. Ebből gondoltam, hogy talán nem a váltó belsejében lesz a gond. El is kezdtem szétkapni. Gumiharangok teljesen épek, pöckök megvannak. A középső kis mélyedés, ahova a váltórúd vége belemegy borzalmasan mozgott, és nagyon könnyen. Szedjük szét a tornyot...

Szerencsére a torony elülső két csavarja éppen kifért. Tudnak ezek a japánok...

Leszedtem, megörültem, hogy csak az a kis csavar van lelazulva smile

https://drive.google___M6t11U-zXgI0qseMTSyv

Megmozgattam, kiszedtem. Sajnos ennél rosszabb a helyzet:

Na, irány a csavarbolt, délig nyitva. Vittem a csavart, hogy ilyesmit szeretnék.

- Ez valami autóalkatrész, ugye?
- Igen, váltóból van.
- Valami Japán.
- Igen, Mazda.

Itt egy kicsit lehidaltam az eladó tájékozottságán... Végül kaptam pár 16 és 20 hosszú acélcsavart, illetve törtcsavar kiszedőt és elég vékony pontozót. (Ezúton is köszönet nekik: http://vgtrade.hu/  )

Sikerült is kiszedni a beletört maradékot, majd betenni a helyére a kapott csavart. Hát szép nem lett, de szükségmegoldásnak elmegy.

Szegény kisautóm beltere a szerelés közben:

Mivel ez egy szükségmegoldás, illetve nem is merek belegondolni, mi lenne, ha ez a csavar is eltörne, és az alátét belehullik a váltóba... egyszóval ha valaki tud ilyen csavarhoz forrást, vagy tudja a cikkszámát, akkor ne tartsa magában smile

A 14-el jelölt Control Rod End-be menő csavart keresem. (Váltó: Mazdáéknál: Y16M-D, amúgy Aisin AZ6)

aláírás

10AE

2018-10-01 14:07:51

Flenegen

Posztok: 152
Velünk: 2897 napja

Válasz erre: @susu #132954 

Engem már csak 1 dolog érdekel, hogy mi volt a hiba???

2018-10-01 10:50:28
susu

susu

Már megjavítottam és nem a kuplung volt. Nem fogalmaztam egyértelműen: amikor gurult az autó, akkor nem tudtam sebességet váltani, ha nem gurult (ezt értettem állóhelyzet alatt), akkor bevette (mindkét esetben járt a motor). Ezért gondoltam először szinkron-problémákra, de szerencsére sokkal egyszerűbb volt ennél.

aláírás

10AE

2018-10-01 10:45:08

lekszikovgabor

Posztok: 4
Velünk: 330 napja

Ez gyanúsan kuplung lesz...esetleg széthullottak a rugók, kinyomócsapágy,  de lehet tárcsa is...

2018-10-01 8:45:18
Bird

Bird

Posztok: 3811
Velünk: 4928 napja

Szia!

A kuplungod milyen? illetve a tartályában van olaj ??

aláírás Kilinccsel elöre:)
2018-10-01 7:27:20
Erno

Erno

Posztok: 1437
Velünk: 5226 napja

Válasz erre: @susu #132941 

mármint járó motorral nem veszi be és álló motorral beveszi?  Mert akkor kupplung.

2018-09-30 23:36:50
susu

susu

Hogyan lett a palacsintasütésből útszéli váltószerelés...

Szombat reggel elindultam bevásárolni, palacsintát szerettem volna sütni egy délutáni partira. Kikanyarodok a főútra, csak finoman, mert ilyenkor még hideg az olaj. Szúrnám neki a kettest, nem veszi be. Próbálom egyest visszatenni, nem veszi. Elakadásjelző ki, pont volt egy parkolóhely az út szélén, ahova orral be tudtam gurulni. Állóhelyzetben bevett minden fokozatot, de a váltó holtjátéka óriási volt, amikor sebességben volt. (Korábban is feltűnt, hogy gyanúsan nagy a holtjáték, de akkor valaki azt mondta, hogy a 6-os váltó kicsit pontatlanabb mint az 5-ös, így ennek tudtam be. Mint később kiderült: rosszul.) Első gondolat: nemrég cseréltem gumiharangokat a váltón, talán valamit rosszul tettem vissza? Kilazult egy csavar, vagy mi van? Elment a szinkronmű?

(Fotókkal illusztrált folytatása következik...)

aláírás

10AE

Történet:

Szombat reggel elindultam bevásárolni, palacsintát szerettem volna sütni egy délutáni partira. Kikanyarodok a főútra, csak finoman, mert ilyenkor még hideg az olaj. Szúrnám neki a kettest, nem veszi be. Próbálom egyest visszatenni, nem veszi. Elakadásjelző ki és pont volt egy parkolóhely az út szélén, ahova orral be tudtam gurulni. Állóhelyzetben bevett minden fokozatot, de a váltó holtjátéka óriási volt, amikor sebességben volt. (Korábban is feltűnt, hogy gyanúsan nagy a holtjáték, de akkor valaki azt mondta, hogy a 6-os váltó kicsit pontatlanabb mint az 5-ös, így ennek tudtam be. Mint később kiderült: rosszul.) Első gondolat: nemrég cseréltem gumiharangokat a váltón, talán valamit rosszul tettem vissza? Kilazult egy csavar, vagy mi van? Elment a szinkronmű?

Szombat reggel elindultam bevásárolni, palacsintát szerettem volna sütni egy délutáni partira. Kikanyarodok a főútra, csak finoman, mert ilyenkor még hideg az olaj. Szúrnám neki a kettest, nem veszi be. Próbálom egyest visszatenni, nem veszi. Elakadásjelző ki és pont volt egy parkolóhely az út szélén, ahova orral be tudtam gurulni. Állóhelyzetben bevett minden fokozatot, de a váltó holtjátéka óriási volt, amikor sebességben volt. (Korábban is feltűnt, hogy gyanúsan nagy a holtjáték, de akkor valaki azt mondta, hogy a 6-os váltó kicsit pontatlanabb mint az 5-ös, így ennek tudtam be. Mint később kiderült: rosszul.) Első gondolat: nemrég cseréltem gumiharangokat a váltón, talán valamit rosszul tettem vissza? Kilazult egy csavar, vagy mi van? Elment a szinkronmű?

2018-09-20 20:46:01
susu

susu

Váltó gumiharang csere

Én ilyet rendeltem: https://www.ilmotorsport.de/shop/article_detail.php5?aid=4196

Megj: ez egy 10th Anniversary 6 sebességes váltó, a tied lehet, hogy más...

Megj2: Lalee mégiscsak autentikusabb: http://www.miata.hu/forum/?tid=2978&page=7#31920

Amire szükséged lesz: csavarhúzó, valami vékony műanyag (gitárpengető, lejárt bankkártya), 10-es villáskulcs és/vagy dugókulcs, papírtörlő/géprongy, gépzsír, kesztyű

1. Váltógombot tekerd le! Ha nem jön le, mert elpörög? Hát én már átfúrtam egy váltógombomat, hogy le tudjam szedni...
(a fotón a váltószoknya nincs fölcsavarozva, ne zavarjon meg smile )

2. Közép box kiszedése: (a) lábnál van két fekete műanyag kupakos csavar. A kupakot valami műanyaggal érdemes, nem csavarhúzóval, hogy karistold össze a műanyagot. Ez a műanyag lehet gitárpengető, lejárt bankkártya, stb.

(b) Szedd ki a hamutartót, alatta van egy csavar.

(c) Nyisd ki a boxot, ott van két csavar.

(d) Pattintsd föl a közép box elejét, mind a két oldalon:

(e) Ekkor elvileg az egész boxot már az anyósülésre tudod dönteni, de én kiszedtem az ablakemelő kapcsolót és a vezetékét tartó patentet is. Ha kiszeded a kapcsolót, akkor vagy a box alól pattintsd ki, vagy a fent említett műanyagot használd. A csavarhúzó karcol.

3. Nagy "gumiharang" leszerelése: 4db 10-es csavar, tetszés szerint dugókulccsal/villáskulccsal. Dugókulcshoz jó, ha van hosszabb toldószár. Mivel az én gumiharangom teljesen levált a középső részétől, így minden további nélkül lejött. Ha nem jön le, akkor vágd le, ha nem akarod levágni, akkor zsírozd meg a váltókart, úgy könnyebben lejön.

4. Kis "gumiharang" leszerelése: 3db 10-es csavar. Ha ez is repedt, akkor itt kezd trutyis lenni a meló, érdemes kesztyűt húzni. Nekem a csavarok is olajosak voltak már.

5. Ezután már kivehető a váltókar, de ehhez készíts elő némi géprongyot/papírtörlőt, hogy ne a kárpitot/üléseket csöpögesd össze. Kesztyű itt már erősen ajánlott. Itt érdemes nem beleejteni dolgokat a váltóba; por, falevelek, lehulló vakolat stb. miatt is ajánlott letakarni.

6. Az alsó gumit is vágd le, vagy húzd le a karról. Amint látható, nálam ez is ketté vált már. Itt érdemes megtisztítani kar alsó részét is. Ezután a nagy gömböt újra kell zsírozni. Az alsó kis gyűrű zsírozásáról megoszlanak a vélemények. (Aisin AZ6 workshop manual-ban nem találtam idevágó részt)

7. Bontsd ki és tedd föl az új gumit, ehhez érdemes bezsírozni/síkosítani a pecket. Le kell tolni teljesen, hogy a vastagabb rész alá ugorjon be.

8. Tedd vissza a helyére a váltót. Ez nem mindig sikerül elsőre. Én a csavarokat fokozatosan húztam meg, de én szeretek mindennel 4x annyi időt tölteni :D Itt érdemes az alsó gumit megtörölgetni, ha zsíros/olajos lett. Tartson ki minél tovább smile

9. Ha a váltókar még mindig síkos, akkor tedd rá a nagy gumit. Ezt told le rendesen. Ezután törölgesd meg a váltókart.

10. Csavard vissza a 4 csavart. Én ezt is fokozatosan, átellenes mintában húztam meg. Ezek után tedd föl a hang/hőszigetelő szivacsot is. Elvileg a nagy gumi köré is lenne egy szigetelő szivacs-csík, na én azt elfelejtettem rendelni.
Nekem valahogy így passzolt ide:

11. Tedd vissza a boxot, figyelj az esetleges kilógó vezetékekre (nálam van utólagos ülésfűtés...) Ha kivetted az ablakemelő kapcsolót, akkor ne felejtsd el a vezetéket kivezetni a lyukon, vagy mégjobb, ha visszateszed mielőtt visszacsavarozod. Majd tedd vissza a váltógombot is!

12. Érdemes váltóolajszintet ellenőrizni (én még nem tettem meg, a betöltőcsavart fogom leszedni és belenyomni egy kis olajat, hogy éppen csöpögjön kifelé. 6 sebességes váltónál a toronyba nem kell olaj!).

Egy dolog maradt hátra: élvezd a nem váltóolaj-szagú utasteret és a hideg váltókart smile

aláírás

10AE

Történet:

Váltó gumiharang csere

1. Váltógombot tekerd le! Ha nem jön le, mert elpörög? Hát én már átfúrtam egy váltógombomat, hogy le tudjam szedni...

2. 

Váltó gumiharang csere

Én ilyet rendeltem: https://www.ilmotorsport.de/shop/article_detail.php5?aid=4196

Megj2: Lalee mégiscsak autentikusabb: http://www.miata.hu/forum/?tid=2978&page=7#31920

Amire szükséged lesz: csavarhúzó, valami vékony műanyag (gitárpengető, lejárt bankkártya), 10-es villáskulcs és/vagy dugókulcs, papírtörlő/géprongy, gépzsír

(a fotón a váltószoknya nincs fölcsavarozva, ne zavarjon meg :))

2. Közép box kiszedése: (a) lábnál van két fekete műanyag kupakos csavar. A kupakot valami műanyaggal érdemes, nem csavarhúzóval, hogy karistold össze a műanyagot. Ez a műanyag lehet gitárpengető, lejárt bankkártya, stb.

(e) Ekkor elvileg az egész boxot már az anyósülésre tudod dönteni, de én kiszedtem az ablakemelő kapcsolót és a vezetékét tartó patentet is. Ha kiszeded a kapcsolót, akkor vagy a box alól pattintsd ki, vagy a fent említett műanyagot használd. A csavarhúzó karcol.

Váltó gumiharang csere

Amire szükséged lesz: csavarhúzó, valami vékony műanyag (gitárpengető, lejárt bankkártya), 10-es villáskulcs és/vagy dugókulcs, papírtörlő/géprongy, gépzsír, kesztyű

(a fotón a váltószoknya nincs fölcsavarozva, ne zavarjon meg :))

3. Nagy "gumiharang" leszerelése: 4db 10-es csavar, tetszés szerint dugókulccsal/villáskulccsal. Dugókulcshoz jó, ha van hosszabb toldószár. Mivel az én gumiharangom teljesen levált a középső részétől, így minden további nélkül lejött. Ha nem jön le, akkor vágd le, ha nem akarod levágni, akkor zsírozd meg a váltókart, úgy könnyebben lejön.

4. Kis "gumiharang" leszerelése: 3db 10-es csavar. Ha ez is repedt, akkor itt kezd trutyis lenni a meló, érdemes kesztyűt húzni. Nekem a csavarok is olajosak voltak már.

5. Ezután már kivehető a váltókar, de ehhez készíts elő némi géprongyot/papírtörlőt, hogy ne a kárpitot/üléseket csöpögesd össze. Kesztyű itt már erősen ajánlott. Itt érdemes nem beleejteni dolgokat a váltóba; por, falevelek, lehulló vakolat stb. miatt is ajánlott letakarni.

6. Az alsó gumit is vágd le, vagy húzd le a karról. Amint látható, nálam ez is ketté vált már. Itt érdemes megtisztítani kar alsó részét is. Ezután a nagy gömböt újra kell zsírozni. Az alsó kis gyűrű zsírozásáról megoszlanak a vélemények. (Aisin AZ6 workshop manual-ban nem találtam idevágó részt)

7. Bontsd ki és tedd föl az új gumit, ehhez érdemes bezsírozni/síkosítani a pecket. Le kell tolni teljesen, hogy a vastagabb rész alá ugorjon be.

8. Tedd vissza a helyére a váltót. Ez nem mindig sikerül elsőre. Én a csavarokat fokozatosan húztam meg, de én szeretek mindennel 4x annyi időt tölteni :D Itt érdemes az alsó gumit megtörölgetni, ha zsíros/olajos lett. Tartson ki minél tovább :)

9. Ha a váltókar még mindig síkos, akkor tedd rá a nagy gumit. Ezt told le rendesen. Ezután törölgesd meg a váltókart.

10. Csavard vissza a 4 csavart. Én ezt is fokozatosan, átellenes mintában húztam meg. Ezek után tedd föl a hang/hőszigetelő szivacsot is. Elvileg a nagy gumi köré is lenne egy szigetelő szivacs-csík, na én azt elfelejtettem rendelni.
Nekem valahogy így passzolt ide:

11. Tedd vissza a boxot, figyelj az esetleges kilógó vezetékekre (nálam van utólagos ülésfűtés...) Ha kivetted az ablakemelő kapcsolót, akkor ne felejtsd el a vezetéket kivezetni a lyukon, vagy mégjobb, ha visszateszed mielőtt visszacsavarozod.

12. Érdemes váltóolajszintet ellenőrizni (én még nem tettem meg, a betöltőcsavart fogom leszedni és belenyomni egy kis olajat, hogy éppen csöpögjön kifelé. 6 sebességes váltónál a toronyba nem kell olaj!).

Egy dolog maradt hátra: élvezd a nem váltóolaj-szagú utasteret és a hideg váltókart :)

2018-09-20 19:15:05
susu

susu

Ide fogom firkálni néhány bütykölésemet az autón, amiről fotózgattam.

aláírás

10AE