Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Technika    »    Hány decibellel pufogsz?    |   << vissza

Hány decibellel pufogsz?

2018-01-12 14:02:17
simkor

simkor

Posztok: 624
Velünk: 1931 napja

Válasz erre: @BCapelluti #126500 
Szerintem erdemes lenne egyet merni alapjaraton kivul (akar a kipufogo veg mellett) es belul (pl a kozepkonzolon vagy a muszerfalon a HIFI felett) es ugyanezt 3000 RPM-nel (ami nagyjabol a 130-as sebesseg)

Az egyeb plusz (pl kemenyteto, vaszonteto) megadasa mar csak hab a tortan 

2018-01-12 11:31:35
BBBB

BBBB

Posztok: 465
Velünk: 2506 napja

Válasz erre: @WarLock #126501 

Jaj már, ne kényeskedj, azóta jóval halkabb lett smile

2018-01-12 11:28:56

atomin

Posztok: 2353
Velünk: 2443 napja
WarLock, 2018-01-12 11:02:36

Válasz erre: @BBBB #126499 

Valahol 5000 és 6000-es fordulat között az autód 105Db-t tud kívülről. smile

Igen igen, erre emlékszem.. majdnem dobogó, csak pár autó még jött mérni utána :D

2018-01-12 11:02:36
WarLock

WarLock

Posztok: 1088
Velünk: 3424 napja

Válasz erre: @BBBB #126499 

Valahol 5000 és 6000-es fordulat között az autód 105Db-t tud kívülről. smile

2018-01-12 11:00:35
BCapelluti

BCapelluti

Posztok: 371
Velünk: 1024 napja
BBBB, 2018-01-12 10:50:51

Mivel az autóban ülve érdekes leginkább, hogy milyen a hang (legalábbis számomra), - így én ott mértem. Csukott tetővel, álló helyzetben, és menet közben. Mellék utca, és Árpád híd.

Élvezeti érték szempontjából elfogadom, de abban nem csak a hangnyomás a meghatározó, ráadásul a kipufogó rendszeren kívül sok tétel jelentősen tudja befolyásolni a mért értéket. A kibocsátási értékeknek megfelelés, vagy éppen a szomszédokkal ápolt jó viszony szempontjából viszonyt teljesen indifferens.

2018-01-12 10:50:51
BBBB

BBBB

Posztok: 465
Velünk: 2506 napja

Mivel az autóban ülve érdekes leginkább, hogy milyen a hang (legalábbis számomra), - így én ott mértem. Csukott tetővel, álló helyzetben, és menet közben. Mellék utca, és Árpád híd.

Viszonyításképp álló helyzetben, egy átlagos forgalmú utca zajterhelése: 80.1 Db, egy éjszakai lakásé 41 Db körül van.

Nos, de a lényeg (IOS, Decibel X-el) Az autóban mérve (soft top csukva), ugyanez az utca: 78.6 Db.

Alapjáraton, 2.0NC Recing Beat 4:1 leömlő, Racing Beat HelmHoltz közép és Cobalt vég: 81.1 Db.

3.000-es fordulaton állva 85.0 Db, menet közben 87.2 Db.

6.000-es fordulat állva 90.6 Db, menet közben 91.7 Db.

Üdv, B.

Történet:

Mivel az autóban ülve érdekes leginkább, hogy milyen a hang, - így én ott mértem. Csukott tetővel, álló helyzetben, és menet közben. Mellék utca, és Árpád híd.

Viszonyításképp álló helyzetben, egy átlagos forgalmú utca zajterhelése: 80.1 Db, egy éjszakai lakásé 41 Db körül van.

Nos, de a lényeg (IOS, Decibel X-el) Az autóban mérve (soft top csukva), ugyanez az utca: 78.6 Db.

Alapjáraton, 2.0NC Recing Beat 4:1 leömlő, Racing Beat HelmHoltz közép és Cobalt vég: 81.1 Db.

3.000-es fordulaton állva 85.0 Db, menet közben 87.2 Db.

6.000-es fordulat állva 90.6 Db, menet közben 91.7 Db.

Üdv, B.

2018-01-12 9:52:42
Bibzon

Bibzon

Posztok: 13
Velünk: 1292 napja

Válasz erre: @csabihal #126494 
A videóban látható megoldás nekem szimpatikus smile

2018-01-12 9:40:15
csabihal

csabihal

Posztok: 1797
Velünk: 2310 napja

Sziasztok!

itt egy példa, külső hangfelvételnek ez a módszer akár jó is lehet, legalább már "referencia" van...

https://youtu.be/FC-WuvZvVrQ?t=355

csak célszerű figyelni, hogy nyitott téren legyen, mondjuk ne garázsok közt

az, hogy menet közben, terhelésen, különböző sebességnél kinek mi hangos, és milyen hangszín a zavaró, az talán feltapasztott gopro-val vehető fel, aztán videóban összehasonlítani?

aláírás Ernő hozzám képest száguld ;)
2018-01-12 9:25:05
BCapelluti

BCapelluti

Hunya, 2018-01-12 8:33:19

Bibzon, 2018-01-12 7:12:50

Válasz erre: @BCapelluti #126478 

Sziasztok,

Az egyik hivatalos mérés valahogy így néz ki, viszont elég szigorú követelmények vannak, ami miatt nehéz végrehajtani.

Ahhoz, hogy az adatbázis megbízható legyen nagyon fontos, hogy minden mérés tökéletesen ugyanúgy legyen elvégezve, mert minden kis apró változtatás (a talaj, a körülötted lévő tárgyak, falak stb)  nagy mértékben befolyásolhatja az eredményeket.

Ha valakinek van kedve kidolgozhatunk egy "miata szabványt", hogy mindenki ugyanúgy tudja megmérni, illetve megkereshetjük a legjobb applikációt (ha minden jól megy össze tudom hasonlítani hiteles mérőeszközzel) ami a legmegbízhatóbb eredményeket produkálja.

Nem kéne elmenni a tudományos irányba. Elhaladási zajban a gumik is játszanak. 

Nem TÜV vagyunk. A kérdés arról szólt hogy melyik milyen hangos. 

Szerintem maradjunk a pilótafülkében. Esetleg húzzuk le akkor az ablakot a keménytető miatt. 

Hasonlításnak jó. 

Szerintem. 

Állóhelyi külső mérés egyszerűbb, és összehasonlíthatóbb. Az utastérben lévő állóhelyzeti zajterhelés is egy csomó tényezőtől (tető anyaga, burkolatok állapota, vagy akár egy hifi beépítés stb.) függ. Értem én, hogy valahogy tudni kellene, hogy mennyire fáraszt el egy új konfig, de szerintem legalább ennyire fontos, hogy "tarkón lőnének-e" a hatóságok a hangerő miatt. Ráadásul az utastéri zajterhelés és az érzet között nagy lehet az eltérés, mert ugyanazt a hangnyomás más frekvencián máshogy hat az emberre, ezért egy műszer szerint halkabb konfigtól is kész lehetsz fél óra alatt, mint a mateklecke. (Az elhaladási zaj mérését csak a típusjóváhagyáskor csináltatják meg, soha nem ellenőrizné senki. Szerintem nekünk sem kellene vele vesződni.)
Az FIA technikai ellenőrök mérései minden esetben állóhelyi külső mérések, szabad téren, állandó és viszonylag alacsony, a nyomatékcsúcsnál lényegesen alacsonyabb fordulaton, kipufogó mögött. Közúti forgalomban részt vevő versenyautók (rali, tereprali) esetén ez lényegében megegyezik azzal, amit a közlekedési hatóság mérne, kívánna, ezért úgy is vannak a rendszerek hangolva, hogy a mérési fordulaton ne legyenek szignifikánsan hangosabbak az utcainál, de akár kicsit felette is üvöltenek, mint Tarzan. Tájékoztató jelleggel ezért érdekes lehet nem csak 3000-es fordulaton, hanem mondjuk 6000-en is megmérni.

2018-01-12 8:33:19
Hunya

Hunya

Posztok: 5063
Velünk: 4409 napja

Bibzon, 2018-01-12 7:12:50

Sziasztok,

Az egyik hivatalos mérés valahogy így néz ki, viszont elég szigorú követelmények vannak, ami miatt nehéz végrehajtani.

Ahhoz, hogy az adatbázis megbízható legyen nagyon fontos, hogy minden mérés tökéletesen ugyanúgy legyen elvégezve, mert minden kis apró változtatás (a talaj, a körülötted lévő tárgyak, falak stb)  nagy mértékben befolyásolhatja az eredményeket.

Ha valakinek van kedve kidolgozhatunk egy "miata szabványt", hogy mindenki ugyanúgy tudja megmérni, illetve megkereshetjük a legjobb applikációt (ha minden jól megy össze tudom hasonlítani hiteles mérőeszközzel) ami a legmegbízhatóbb eredményeket produkálja.

Nem kéne elmenni a tudományos irányba. Elhaladási zajban a gumik is játszanak. 

Nem TÜV vagyunk. A kérdés arról szólt hogy melyik milyen hangos. 

Szerintem maradjunk a pilótafülkében. Esetleg húzzuk le akkor az ablakot a keménytető miatt. 

Hasonlításnak jó. 

Szerintem. 

aláírás May the Fairy be with You!
2018-01-12 7:12:50
Bibzon

Bibzon

Posztok: 13
Velünk: 1292 napja

Sziasztok,

2018-01-11 22:17:51
BCapelluti

BCapelluti

Válasz erre: @Hunya #126467 

Van rá ISO szabvány. A kérdés, hogy álló, vagy elhaladó jármű zajkibocsátását, vagy belső zajterhelését kell mérni. 

Emlékeim szerint mindkét zajkibocsátást mérés esetben állandó fordulatszámon (3 vagy 4K rpm, de már nem emlékszem pontosan) történik, a merőműszer gumi szőnyegen és valamilyen állványon áll.  (Úgy rémlik 70 centi magas, kipufogótól 1 méterre kell felállítani, de az is meg van határozva, hogy milyen közel lehet a mérés helyszínéhez fal) Fektetés után majd megkeresem a pontos leírást.

Update: nem találom letölthetőben a szabványt valami 170 CHF-et meg nem locsolnék el rá. Az FIA szakáganként és néha kategóriánként eltérően szabályoz. (Van ahol 4500 rpm, van ahol 3500 rpm az irányadó állóhelyi zaj méréséhez irányadó fordulatszám. A műszert a kipufogóhoz képest 45 fokos szögben egy 1500mmx1500mm szőnyegen kell felállítani, és "A" és "SLOW" állásban kell használni, bármit is jelentsen ez.)

Szóval én nem a csomagtartón mérnék.

Történet:

Válasz erre: @Hunya #126467 

Van rá ISO szabvány. A kérdés, hogy álló, vagy elhaladó jármű zajkibocsátását, vagy belső zajterhelését kell mérni. 

Emlékeim szerint mindkét zajkibocsátást mérés esetben állandó fordulatszámon (3 vagy 4K rpm, de már nem emlékszem pontosan) történik, a merőműszer gumi szőnyegen és valamilyen állványon áll.  (Úgy rémlik 70 centi magas, kipufogótól 1 méterre kell felállítani, de az is meg van határozva, hogy milyen közel lehet a mérés helyszínéhez fal) Fektetés után majd megkeresem a pontos leírást.

2018-01-11 17:43:23

rayman

Posztok: 21
Velünk: 1207 napja

Decibel X telepítve smile szerintem pl csomagtartó közepére téve vagy ilyesmi kellene mérni smile nekem pl kemény tető alatt belül mást mérne mint puha tetővel smile

2018-01-11 17:19:18
Hunya

Hunya

Szerintem csukott tetővel kellene mérni állóhelyben. 

Alapjárat

3.000-es fordulat

6.0000-es fordulat

esetleg alapjárat az autó mögött. 

Vélemények?

2018-01-11 17:17:33
Hunya

Hunya

Tobb alkalommal elokerult mar, melyik kipufog/setup milyen hangerovel fog rendelkezni, vallalhato-e stb. 

Az okostelefonok tobbsege rendelkezik app-al a hangero meresre (en a Decibel X ingyenest hasznalom IOS-en), ha a kulonbozo setup-ok gazdaja megmerne es megirna nekem, akkor osszedobnek egy egyszeru adatbazist a kulonbozo rendszerekrol.