Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Project Csigusz - 2001 1.8 Sportive    |   << vissza

Project Csigusz - 2001 1.8 Sportive

2019-03-13 17:14:00
JRK_

JRK_

Posztok: 113
Velünk: 867 napja

Ha már mindenki frissít nekem se ártana...

A téli pihenés egészen eseménytelenül telt, időnként megmozgattam, el ne lustuljon smile Egy ilyen alkalom utáni lognézegetés közben vettem észre, hogy a beszívott levegő hőmérséklet 1-1 padlógázas pull során nagyon sokat tud emelkedni (konkrétan 6 fokról 29-re ment fel elég rövid idő alatt). Ez két dolgot jelent, a mostani nyomáson már nem annyira hatékony a turbo, illetve az intercooler sem elég hatékony. Turbot még nem cserélek, ezért maradt az intercooler 

A mostanihoz hasonló mérető, vastagságban azért jóval komolyabb Mishimoto J-Line IC lett a választott:

A reklámszöveg szerint 500+ lóerőnyi levegővel lazán meg tud küzdeni. Emellett áramlástanilag úgy sejtem jobb lesz a mostani kisebb kínai coolernél smile . Még nem sikerült időt találnom a felszerelésére, de remélem napokon belül ezt tudom pótolni smile .

Egy másik érdekesebb történés az volt, hogy sikerült a szerény nyomatékkal szépen fokozatosan meggyilkolni a gyári 6 sebességes váltót. Konkrétan a 4es köszönt el, mindenhol azt írják az a leggyengébb láncszem... Fokozatosan történt. Pár hónapja, olyan október környékén padlógáznál volt egy kis fémes zaj a váltó felől, akkor nem is akarta venni a sebességet pár percig. Félreálltam és mintha semmi nem történt volna, ment tovább minden. Azóta fokozatosan nehezebb volt sebességbe rakni (nem mindig, főleg álló helyzetben vagy lassú haladásnál).

Egyik reggel a Budafokin indultam volna egy lámpától, előtte már picit szenvedtem a váltással, amikor 1-ből 2-be már nem tudtam behúzni mert volt egy fémes csattanás, kis bukdácsolás, és utána ki sem tudtam venni a sebességből. Megálltam, vészvillogó ki, szétnéztem hogy mi történhetett, sehol semmi olaj, sérülés, semmi... Visszaülök, tök jól veszi az egyest, elindulok és hallom, hogy iszonyatosan zörög menet közben, de a sebességet veszi. Néha a váltókaron érzek egy kis ütést. Elkezdem végignézni a fokozatokat, 2-3at is kb jól vette, 4ben már ahogy húzom be darál meg iszonyatosan csattog minden. Mondom jó, akkor megvan a probléma.

Rögtön elkezdtem keresgélni ideiglenes és végleges megoldás után. Ideiglenesen megoldásként beszereztem John Evanséktól egy bontott 6-os váltót, másfél hét alatt itt volt és be is lett azóta szerelve. Ezt kímélem, 1-4-ig vissza is vettem a nyomást az 1-1.05 bar wastegate nyomásra, persze 5-6ban megkapja az eddigi 1.35-öt. Nagy eséllyel pont úgy halt meg a váltóm, mint CarPassionChannel Gregnek is, a folyamat is pontosan az volt, amit a videóiban elmondott és miataturbon leírt.

Végleges megoldásnak pedig a mai napon vásárolt ZF GS6-37BZ BMW váltó lesz, ez a váltó 900+ lovas driftgépekben és 1000 whp-s drag E36-ban is probléma nélkül szolgál, nekem se lesz vele problémám smile Az áttételezése hasonlít a gyári 6oséhoz, az 1-2 picit rövidebb. A felszereléshez szükséges cuccok pedig vagy a KMiatától lesznek vagy pedig Reventtől. A KMiatának már van kész plug-n-play kitje ehhez a váltóhoz, Revent pedig a fejlesztés végefele jár vele. Remélem időben elkészül vele Revent, mert bár munka miatt megyek nyáron USA-ba, de nem lenne kényelmes a kitet a csomagomban hazahozni . Meg persze Reventé szignifikánsan olcsóbb is lenne...

Miután felkerült az új IC, tervezek elmenni majd a HubDynora egy kis finomhangolásra. Ha ötösben van a váltó, nagy baj elvileg nem lehet, hisz ott csak össze van kapcsolva a váltó bemeneti és kimeneti oldala (1:1) külön fogaskerekek bevonása nélkül.

Ja és jut eszembe, hogy beszereztem egy Magnaflow hátsó dobot is, ami igen sokat fog fogni a hangból, végre hosszútávon is élhető lesz az autó smile

Egyelőre ennyi, a dob még nem került fel, remélem hamarosan ez is meglesz smile

Történet:

Ha már mindenki frissít nekem se ártana...

A téli pihenés egészen eseménytelenül telt, időnként megmozgattam, el ne lustuljon :) Egy ilyen alkalom utáni lognézegetés közben vettem észre, hogy a beszívott levegő hőmérséklet 1-1 padlógázas pull során nagyon sokat tud emelkedni (konkrétan 6 fokról 29-re ment fel elég rövid idő alatt). Ez két dolgot jelent, a mostani nyomáson már nem annyira hatékony a turbo, illetve az intercooler sem elég hatékony. Turbot még nem cserélek, ezért maradt az intercooler 

A mostanihoz hasonló mérető, vastagságban azért jóval komolyabb Mishimoto J-Line IC lett a választott:

A reklámszöveg szerint 500+ lóerőnyi levegővel lazán meg tud küzdeni. Emellett áramlástanilag úgy sejtem jobb lesz a mostani kisebb kínai coolernél :). Még nem sikerült időt találnom a felszerelésére, de remélem napokon belül ezt tudom pótolni :).

Egy másik érdekesebb történés az volt, hogy sikerült a szerény nyomatékkal szépen fokozatosan meggyilkolni a gyári 6 sebességes váltót. Konkrétan a 4es köszönt el, mindenhol azt írják az a leggyengébb láncszem... Fokozatosan történt. Pár hónapja, olyan október környékén padlógáznál volt egy kis fémes zaj a váltó felől, akkor nem is akarta venni a sebességet pár percig. Félreálltam és mintha semmi nem történt volna, ment tovább minden. Azóta fokozatosan nehezebb volt sebességbe rakni (nem mindig, főleg álló helyzetben vagy lassú haladásnál).

Egyik reggel a Budafokin indultam volna egy lámpától, előtte már picit szenvedtem a váltással, amikor 1-ből 2-be már nem tudtam behúzni mert fémes csattanás, kis bukdácsolás, és utána ki sem tudtam venni a sebességből. Megálltam, vészvillogó ki, szétnéztem hogy mi történhetett, sehol semmi olaj, sérülés, semmi... Visszaülök, tök jól veszi az egyest, elindulok és hallom, hogy iszonyatosan zörög menet közben, de a sebességet veszi. Néha a váltókaron érzek egy kis ütést. Elkezdem végignézni a fokozatokat, 2-3at is kb jól vette, 4ben már ahogy húzom be darál meg iszonyatosan csattog minden. Mondom jó, akkor megvan a probléma.

Rögtön elkezdtem keresgélni ideiglenes és végleges megoldás után. Ideiglenesen megoldásként beszereztem John Evanséktól egy bontott 6-os váltót, másfél hét alatt itt volt és be is lett azóta szerelve. Ezt kímélem, 1-4-ig vissza is vettem a nyomást az 1-1.05 bar wastegate nyomásra, persze 5-6ban megkapja az eddigi 1.35-öt. Nagy eséllyel pont úgy halt meg a váltóm, mint CarPassionChannel Gregnek is, a folyamat is pontosan az volt, amit a videóiban elmondott és miataturbon leírt.

Végleges megoldásnak pedig a mai napon vásárolt ZF GS6-37BZ BMW váltó lesz, ez a váltó 900+ lovas driftgépekben szolgál probléma nélkül, nekem se lesz vele problémám :) Az áttételezése hasonlít a gyári 6oséhoz, az 1-2 picit rövidebb. A felszereléshez szükséges cuccok pedig vagy a KMiatától lesznek vagy pedig Reventtől. A KMiatának már van kész plug-n-play kitje ehhez a váltóhoz, Revent pedig a fejlesztés végefele jár vele. Remélem időben elkészül vele Revent, mert bár munka miatt megyek nyáron USA-ba, de nem lenne kényelmes a kitet a csomagomban hazahozni . Meg persze Reventé szignifikánsan olcsóbb is lenne...

Miután felkerült az új IC, tervezek elmenni majd a HubDynora egy kis finomhangolásra.

Ja és jut eszembe, hogy beszereztem egy Magnaflow hátsó dobot is, ami igen sokat fog fogni a hangból, végre hosszútávon is élhető lesz az autó :)

Egyelőre ennyi, a dob még nem került fel, remélem hamarosan ez is meglesz :)

2018-10-05 11:50:36
RallyPiX

RallyPiX

Posztok: 71
Velünk: 601 napja

Válasz erre: @JRK_ #133059 

...és általában úgy van! 

2018-10-05 10:49:00
JRK_

JRK_

Válasz erre: @RallyPiX #133058 

Köszi smile Igazából konkrét terv nincs vele. Főleg utcai autó, pályára menni nem nagyon van időm sajnos.

Igazából, ha nem dugóban araszolsz vele, akkor nincs semmi hátránya. Esetleg annyi, hogy nem kifejezetten halk a mostani állapotában. A kuplung kicsit nehéz, de ez ilyen, legalább nem csúszik meg smile .

Ha akarod nyugodtan lehet vele közlekedni, de ha úgy van, akkor csak picit jobban kell nyomni a gázt 

2018-10-05 9:34:10
RallyPiX

RallyPiX

Posztok: 71
Velünk: 601 napja

Válasz erre: @JRK_ #133047 

Elég komolyra sikerült ez az építés! Gratulálok! 

Mi a terv amúgy az autóval? Pályázni, versenyezni szeretnél vele? Mennyire lett kompromisszumos ilyen erősen a napi használat? 

2018-10-04 22:46:51
JRK_

JRK_

Válasz erre: @Hunya #133052 
Igen, 1.25 baron megy, kiváncsi vagyok mennyi lett volna, ha nem esik vissza a töltőnyomás a végén . 6ban nem forog el, csak gyorsul és gyorsul smile

Videó sajnos nincs, általában egyedül megyek vele és akkor nem tudok nagyon videózni, de majd intézek valamit 

Én a difitől sem félek egyelőre, de ki fog derülni smile

2018-10-04 21:52:16
Hunya

Hunya

Posztok: 4848
Velünk: 3982 napja

JRK_, 2018-10-04 21:00:42

Na csak nem bírtam és kimentem mérni egy kicsit. 

60-120 4.ben 6-os váltóval 3.6-os difivel 4.1 sec (ez lehet picit jobb is lehetett volna mondjuk 3-ban, de ott meg sanszos h elforog)

Csináltam Virtual Dyno mérést is:

Ugyanez hőmérsékletre és légnyomásra korrigálva:

Kicsit visszaesik nagy fordulaton a nyomás, túlságosan visszavettem a closed loop bias értéket a hideg miatt, 225kpa-ról 215 körülre esett vissza kb 6200tól

Válasz erre: @Liszt #133046 
Na menjél vissza a saját topicodba trollkodni  Emelj inkább nyomást 0.7-0.8ra, az 0.38 már nem járja 

Höhö. Ez elég beteg lehet. 18 psi az 1.24 bar?

400 Nm. Hatodikban is elforog? :-)

Értem miért negyedikben próbáltad a 60-120-at. 

Motor-kuplung tuti bírni fogja ahogy figyelgettem az építést majd a difiről referálj hogy hogyan viseli a megterhelést mert ezek szerint kap rendesen. 

Hajrá!!!

Videó valami hanggal?

aláírás May the Fairy be with You!
2018-10-04 21:00:42
JRK_

JRK_

60-120 4.ben 6-os váltóval 3.6-os difivel 4.1 sec (ez lehet picit jobb is lehetett volna mondjuk 3-ban, de ott meg sanszos h elforog)

Kicsit visszaesik nagy fordulaton a nyomás, túlságosan visszavettem a closed loop bias értéket a hideg miatt, 225kpa-ról 215 körülre esett vissza kb 6200tól

Na menjél vissza a saját topicodba trollkodni  Emelj inkább nyomást 0.7-0.8ra, az 0.38 már nem járja 

Történet:

2018-10-04 20:34:11
Liszt

Liszt

Posztok: 926
Velünk: 1485 napja

Válasz erre: @JRK_ #133045 

ME442-n nem gondolkoztal? 

aláírás

Dani 

2018-10-04 18:34:19
JRK_

JRK_

Elég rég nem írtam, azóta történt pár dolog.

A változatosság kedvéért július 20 környékén megint elrepedt a leömlőm. Semmi extrém használat nem volt pedig...

De semmi gond, azóta kaptam egy erősített cseredarabot, nagyobb falvastagsággal. A gyártó szerint az eredetinek sem szabadna elrepednie, de mivel mégis repedt így felajánlotta, hogy csinál egy új erősített leömlőt, amit el is fogadtam:

(A bandázs egyelőre csak rápróbálva volt, mivel ezt már nem kerámiázva kaptam, de nem foglalkoztam már vele, így is 2 hónapot állt az autó)

Gyorsan sikerült is beépíteni, most így fest a motortér (nem szép, de legalább praktikus..talán..): 

Az ideiglenes flexibilis cső egyre permanensebbnek bizonyul, bár meg kéne nézni hogy hogyan férne oda szilikon...

Viszont a 2 repedés miatt nem teljesen bízom ebben az erősített cuccban sem, ezért kaptam a Kraken groupbuy alkalmán és rendeltem egy Kraken öntvény leömlőt is, hisz olcsóbb volt a listaárnál és lehet kelleni is fog smile

Legrosszabb esetben a mostani leömlő nem reped el és ezt el tudom adni beszerzési áron smile (Nyugi, csak az egyik az enyém, ennyire én se őrültem meg...a másik Liszté)

Más fronton is történt változás:

Az eredetileg használt ME221-et eladtam és lecseréltem egy Reverant/Dimitris által gyártott PnP MS3 Enhanced ECU-ra.

Az ECU mellé vettem egy CAN WBO2 modult is, amivel a Lambda kontroller digitális kimenetén kapott jelet tudom használni az ECUval, így mindig pontosan ugyanazt látja az ECU, mint a kontroller, nincs jeltorzulás pl a testelési pont miatt.

Vettem egy ilyen kis mütyürt a Conradban, hogy direktbe be tudjam kötni az EGT szondát az ECUba, ez is hibátlanul működik smile

Már most elégedettebb vagyok ezzel, mint az ME221-el voltam. A tuning szoftver fényéveket ver a MEITE-re, van sok szabad in- és outputom, az ME221-nél ráadásul érdekes hibákat tapasztaltam a firmwareben az én általam használt dolgokban, amiket jeleztem de hát sajnos nem értek rá megcsinálni őket, mert az új termékeket kellett fejleszteniük.. Na de mindegy is.. minden jó, ha jó a.....