Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Összes többi    »    GT86 - egy NC tulaj szemével    |   << vissza

GT86 - egy NC tulaj szemével

2018-04-03 18:50:49

RWD86

Posztok: 4
Velünk: 676 napja

Válasz erre: @kovandor #129378 

Ez engem is érdekel! smile

2018-04-02 8:10:18
kovandor

kovandor

Posztok: 844
Velünk: 2356 napja

@zed1: Van valami friss infó az autóról? Hány km-nél jársz és mik a hosszabb távú tapasztalatok?

aláírás "Life is not measured by the number of breaths we take, but by the moments that take our breath away."

2017-08-13 16:17:24
zed1

zed1

Posztok: 934
Velünk: 3265 napja

9. bejegyzés: Gyertyacsere

Költség: 30eFt

A gt terv szerinti karbantartása kb. ugyanolyan bonyolult (=egyszerű) mint az mx-5-é volt. A pár apró különbségen (pl. gt-n könnyebb az olajat cseréni a szűrő jobb hozzáférhetősége miatt) kívül mindössze egy nagyobb tétel van, a gyertyák cseréje. Még az mx-5 soros motorjánál ez max. tíz perces művelet a megérdemelt hideg sör elfogyasztásával együtt is, addig a gt boxer-jénél a gyári leírás szerint egy 32 lépésből (és számtalan allépésből) álló mutatvány. A leírás szerint ugyanis a gyertyák cseréjéhez gyakorlatilag a motor aljáról és tetejéről le kell szedni minden csatolt részt, beleértve a kipufogókat is, majd le kell emelni a motort a motortartó bakokról és fel kell "polcolni" a gyári célszerszámot használva. Ennek oka a kocsi nagyon alacsony súlypontja, ugyanis ez lebegett célként a tervezésnél s nem törődtek azzal, hogy a hengerfejből egyszerűen nem lehet a motor eredeti helyén kivenni a gyertyákat, mivel azok pontosan az első-oldalsó ütközéselnyelő merevítésekkel kerültek így egy vonalba. 

Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a gyertyákat jó japán szokás szerint ritkán kell cserélni, 90ekm-enként. A cserére a fórumokat túrva két "egyszerűbb" megoldás létezik: csak a kipufogót szereli le az ember és felemeli a motort vagy kicseréli helyben a gyertyákat. Mivel nem szeretem ha a motort emelgetni kell, illetve a kipufogó csavarjairól sem az jut az eszembe, hogy 100-ból 100-szor egyszerűen lejönnek, a helyben cserére szavaztam.

• Első lépésként le kell venni az útban lévő dolgokat: akksi, toronymerevítők, bal oldalon a injektorok burkolat és az útban lévő kábelek, jobb oldalon el kell távolítani a motorvezérlő három csavarját, majd azt félrehajtani
  • Ez után már rá lehet látni a gyújtótrafókra a mélyben mindkét oldalon:
  • Ez után érdemes a trafók vonala alatt mindkét oldalon jól kitömni a rést rongyokkal, mert különben ha valami leesik, akkor lehet leszedni az alsó motorvédőt, amit egymillió csavar és klipsz tart
  • A trafók eltávolításához a szélükön lévő csavart kell kicsavarni (negyed colos racsnicskulcs rövid 10mm-es fejjel kényelmesen elfér), s ezután már kimozgathatóak a trafók
  • A szívás része innen következik, ki kell logikázni, hogy milyen bővítőkkel lehet a gyertyát kivenni. Hely hiányában ugyanis már a 14mm-es gyertyakulcsot is alig lehet a rendelkezésre álló helyen a gyertyához bejuttatni. Ráadásul a gyertyák alakja miatt a gyertyakulcsnak legalább 55mm hosszúnak kell lennie. Ha valaki olyan botor, hogy első körben bejátszik a gyertyához egy 50mm hosszú, negyed colos dugókulcs fejet, akkor a gyertya feje ki fogja tölteni a hajtószár fejének a helyét és innen elég szép kihívás a dugókulcs fejet kiszedni. (Ne kérdezzétek, honnan tudom...). Végül a 7-8 különböző dugókulcs készletem összes darabjának kombinálgatásával a következő fél colos szett lett a nyertes a kiszedéshez:Name:  DSC_1319.JPG
Views: 707
Size:  72.5 KB
    Ez egy sima hatlapfejű, 14mm-es dugókulcsfej és egy wobble extension (King Tony 4223-02). A lényeg, hogy elég rövideknek kell lenniük, hogy helyben össze-, illetve szét lehessen őket szerelni a gyertyához be- és kijátszva őket. Tapasztalt alapján a kettő (vagy ahány darabból sikerül) hosszának legalább 11 centinek kell lenni, hogy a racsnis szárral lehessen biztonsággal hajtani őket, de 12 (talán maximum 12.5) centinél nem lehetnek hosszabbak, mert nem lesz elég hely szétszedni/összerakni őket.
  • Szintén segít a helyhiányon, ha van valami lapos racsniskulcs a kiszedéshez:
    Name:  DSC_1323.JPG
Views: 706
Size:  53.0 KB

A gyertyát a fenti legózás után így már ki tudtam szedni:

• a dugókulcs fejet rá kell rakni a gyertyára
  • a wobble extension-t össze kell nyomni a dugókulcsfejjel
  • ezután a racsnis kulcsot kell csatlakoztatni (érdemes nem teljesen, mert szívás szétszedni):Name:  DSC_1317.JPG
Views: 709
Size:  87.4 KB
  • a gyertya most már kilazítható
  • ki kell csavarni addig a gyertyát, még a racsnis szárnak van elég helye, hogy ki tudjuk venni a wobble extension-ből, a kettő szétválasztásához remekül használható pl., egy nagy lapos csavarhúzó
  • a gyertya ezután kézzel tovább kicsavarható, amíg van elég hely a wobble extension eltávolításához
  • a wobble extension-t szintén szétválasztható a dugókulcs fejtől a csavarhúzóval, majd kivehető
  • teljesen kilazítva a gyertyát a dugókulcs fej immár kivehető, ahogyan a gyertya is (ezt vagy kézzel, vagy ha nagyobbak az ujjaink akkor egy görbített fogó jól tud jönni)
  • az új gyertya mehet be a fentieket megismételve fordított sorrendben.

Mivel fél colos nyomatékkulcs egyszerűen nem fért el, a kevés hely miatt a nyomatékra húzáshoz (17Nm) az alábbi negyed colos kombót használtam:

Name:  DSC_1318.JPG
Views: 710
Size:  75.4 KB

Itt a túl rövid dugókulcs fej okozott némi problémát megint, de szerencsére volt egy extra kis fejjel rendelkező csuklós száram, ami hagyott elég helyet a gyertyának is.

Összességében kb. négy órát szórakoztam el a cserével, ebből bő két óra volt a legózás/pingvinezés, amire legközelebb már nem lesz szükség. A gyári VXEBH27 Denso gyetyákat a pkwteile.de-ről rendeltem szállítással együtt 30eFt-ért. Sajnos itthon ezeket nem találtam sehol, márkaszervizen kívül, ahol 65eFt lett volna a négy darab. Érdekesség képen, a gyertyacsere teljes ára márkaszervizben közel 150eFt felett lenne a gyári cseremódszer miatt. (Bár kétlem, hogy bárki ott is úgy cserélné megvéve a szükséges SST-ket hozzá.)