Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)    |   << vissza

Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)

2014-10-13 11:51:37
Gyéé

Gyéé

Posztok: 8692
Velünk: 4685 napja

Gábor, ne vedd bántásnak, de mintha kicsit leépültél volna mostanában...ha kopaszodsz inkább vállald fel, ne fésüld át a másik oldalra. Ez egy baráti tanács, meg ne sértődj. A garázs rendben van, jók a csajok!

aláírás DrasticPlastic Driver
2014-10-13 11:18:19
Hunya

Hunya

Posztok: 4960
Velünk: 4163 napja

Building diary...without words:

How to install the Flyin Miata vented hood panel

Végeredmény délután!

aláírás May the Fairy be with You!
2014-10-10 8:53:55
Hunya

Hunya

Dave, 2014-10-10 8:13:59

@Hunya: A "break stopper" megtalalhato jassnel is esetleg ez elferne a toronymerevitod alatt. http://shop.jassperf___oduct&product_id=100

Több ilyen fajta van EU-ban, de ezek ugyanoda támaszkodnak, mint a toronymerevítő talpa, ezért nem jók sajnos.

2014-10-10 8:53:11
Hunya

Hunya

uno1, 2014-10-10 8:37:41

Ebben lehet hogy Corvett motor van?

Igen, az egy Flyin Miata saját építés. De asszem most cserélik a motor, mert hogy kicsi?!

2014-10-10 8:37:41
uno1

uno1

Posztok: 1049
Velünk: 2274 napja
Hunya, 2014-10-09 14:33:58

Vented hood azaz kell egy légbeömlő-kopoltyú a motorháztetőre

Ha már úgyis jött a csomag USA-ból, rendeltem „kopoltyúkat” is a motorháztetőre. Mivel nagyon meleg van bent, egyrészről nem árt, ha lehűtjük, azaz a melegnek van hol eltávoznia, másik oldalról meg így kisebb a nyomás a motortérben, ergo a friss levegő könnyebben bejön, természetesen a hűtőkön keresztül. Az elv nem megkérdőjelezhető, az optika volt csak a kérdés. Sok félét néztem a neten, de mind nagyon böszme volt, valami kulturáltan kinézőt szerettem volna, ami méretében azért elégséges egy MX-5-höz. Így esett a választás a Flyin’ Miata termékre:

Flyin Miata vented hood

Eléggé jól fest az autón smile

Ebben lehet hogy Corvett motor van?

2014-10-10 8:13:59
Dave

Dave

Posztok: 656
Velünk: 2371 napja

@Hunya: A "break stopper" megtalalhato jassnel is esetleg ez elferne a toronymerevitod alatt. http://shop.jassperf___oduct&product_id=100

2014-10-09 19:25:09
wolfblind

wolfblind

Posztok: 1825
Velünk: 2550 napja

@Hunya: te egy "allat" vagyLaughing, kb. minden nap fejlesztesz vmit a kocsin, de tetszik amit csinalsz....Az a beomlo jol jott volna a 10eves talin megint a reroute is smile ...

2014-10-09 14:33:58
Hunya

Hunya

Vented hood azaz kell egy légbeömlő-kopoltyú a motorháztetőre

Ha már úgyis jött a csomag USA-ból, rendeltem „kopoltyúkat” is a motorháztetőre. Mivel nagyon meleg van bent, egyrészről nem árt, ha lehűtjük, azaz a melegnek van hol eltávoznia, másik oldalról meg így kisebb a nyomás a motortérben, ergo a friss levegő könnyebben bejön, természetesen a hűtőkön keresztül. Az elv nem megkérdőjelezhető, az optika volt csak a kérdés. Sok félét néztem a neten, de mind nagyon böszme volt, valami kulturáltan kinézőt szerettem volna, ami méretében azért elégséges egy MX-5-höz. Így esett a választás a Flyin’ Miata termékre:

Flyin Miata vented hood

Mérete 9” x 5” azaz kb. 23 x 13 cm. 2 db kell belőle, hogy szimmetrikus legyen, szegecsekkel rögzíthető a kivágott motorháztetőre. Színre is lehetne fújni, decsak simán fekete lesz.

NB-n így néz ki:

Flyin Miata vented hood

Flyin Miata vented hood

És hogy pontosan hová is kell rakni, Flyin’ Miata azt is megmondja, lemérték pontosan mindhárom modellt, az NB itt látható:

Flyin Miata vented hood

Lényeg, hogy ahol nagy a vákuum (motorháztető tetejéről beszélünk) ott fog kisuhanni a levegő, ott szívja ki felülről. És ha megnézed felnyitva, akkor belülről is leginkább ott poros (legalábbis nálam) szóval másik oldalról nézve is jó nyomásilag.

Porfestésre elvittem a szokásos helyre, de sajnos nem húztam le róla a fóliát, így nem vettem észre, hogy egy picit sorjás a széle. Nem lett tökéletes, de azért elmegy. A beépítéshez fel kell jelölni a helyet, ehhez érdemes ráragasztani valamit, mondjuk a széles maszkoló szalag megteszi, az nem hagy nyomot. Alulról kiméred, hogy honnan hány mm, rárakod, körberajzolod, majd a rajznál kisebb lyukat kivágod egy rezgővágóval. Aztán fekete szegecsek, és kész.

Hétfőn viszem Imi-Apuhoz, már most izgulok... :-)

2014-10-09 9:45:28
Hunya

Hunya

Támogassuk meg a fékeket, pontosabban a fő fék-munkahengert

Több féle kivitel létezik ebből, de sajnos a toronymerevítő miatt az európai verziók nem felszerelhetők, mert azoknak mind a 2 lába ugyanott támaszkodik, mint a toronymerevítőé. De az ominózus USA csomagban jött egy ilyen is haza. Sok a duma, de mire jó, azaz „micsinálapaaaaa”?

Flyin Miata Master brake cylinder stopper

A tudomány mai állása szerint erős fékezéskor a tűzfal hajlamos deformálódni, azaz a pedál, a fékrásegítő és a munkahenger elmozdul. Ez abból érződik, hogy a fékpedál útja kevésbé határozott.  Működése egyszerű, megtámasztja a munkahengert, ami így nem tud elmozdulni, lásd a fenti lépet.

Beszerelés után (satu állapotban) elvileg precízebb az fék és rövidebb pedálúton lehet majd fékezni. Nyilván nem fog 1 mp-et hozni szlalomon, de egy próbát megér. Miután megállapítottam, hogy eredeti állapotában nem beszerelhető - lásd a lenti képet, nem fér el a toronymerevítőtől – más megoldás után kellett nézni.

Master brake cylinder stopper

Ilyen univerzális eszköz a laposvas és a csavar, fogtuk hát rögtön ezen elemeket, és megalkottuk a paraszt-verziót, ami azért nem is lett olyan csúnya. Lehetett volna kicsit rövidebb is, egyelőre így marad. Majd még lefestem ezt is feketére.

Funkcióját szerintem tökéletesen ellátja:

Home made mster brake cylinder stopper

2014-10-08 16:39:27
Hunya

Hunya

Optika megint

Ez most szó szerint optika, vagy inkább szemészet? Rájöttem – bár kedves kollégám igencsak titkolta – hogy Imran Zed (igazi nevét nem árulhatom el) kollégám apukája műanyagot hegeszt, lámpákat políroz, és minden effélét csinál már vagy 150 éve.

Gyorsan be is protezsáltattam magam, erre jó alkalom volt Imran kislányának tejfakasztó bulija, ahol is megbeszéltük, hogy nem élhetek tovább a 14 éves homályos első „fénytnemszóróimmal”. Valamelyik reggel odaviszem neki a kocsit, délutánra kész, csillogni-villogni fog. Hittem is meg nem is, a biztonság kedvéért azért gyorsan ittunk rá 1-2 Hangyál bort. Jók voltak. De tényleg, főleg a Cabernet Savignon, szerintem bármelyik nagy nevű magyarral pariban van.

Ilyen lett:

Első fényszóró polír

Nem igazán jön át a képen, de a lényeg, hogy sokkal kevésbé homályos a műanyag. A nagy repedéseket természetesen nem szedte ki, de élőben sokkal jobban néz ki így az autó, mint előtte. Eltűnt a "patina", ami ebben az esetben nem hátrány.

2014-10-01 16:19:41
Hunya

Hunya

Találtam a faluban egy igazi régivágású lakatos szakit, aki nagyon baráti áron legyártotta nekem az üléskonzolokat.

Szokásos helyen 500 forintért porfestették, szóval bruttó 5.000-ben volt az egész anyaggal, munkadíjjal. I love Nyúl! :-)

Ja, és még 4 db csavart is kaptam ajándékba, mert a csavarboltban ilyet nem tudtak adni.

NB ülés konzol - fix

Így már van csúsztatós, meg fix-padlónülős verzió is. Igény szerint mikor melyik kell.

2014-10-01 11:06:12
Hunya

Hunya

Megragasztattam azt az ominózus elemet, ami akciósan is vagy 80 EUR I.L-nél, egész jó lett!

Szélvédő előtti műanyag

2014-09-29 16:05:22
Hunya

Hunya

Vízhűtés upgrade 2- Coolant reroute hosszabban:

A coolant reroute lényege, hogy mivel a gyárilag keresztmotorként létező blokkot az MX-be hosszmotorként rakták be, a könnyebb szerelhetőség miatt a termosztát illetve a hűtéscsövek elhelyezését átvariálták. Nem optimális az állapot, a tűzfalhoz legközelebb lévő henger nagyobb hő terhelést kap, ami nem egészséges a mi esetünkben, ahol is a motor eléggé fel van húzva.

Ez relatíve könnyen orvosolható dolog, már ha az ember szerelője bevállalja, nem kellemes műtét, garantáltan leszedi az összes szőrt a kezedről. Aki nem hiszi, nézzen be a tűzfal és a blokk közé.

EU-ban nem kapható komplett kit, USA-ban van több féle, árban nincs nagy eltérés. Pl. a Flyinmiata-nál 329 USD a kit. 

Mivel egyrészről elég drága, másrészről ritkán járunk arra, Matt bevállalta és nekiállt összetúrni minden infót, hogy mi minden kellhet hozzá. Cél, hogy az összes részegységet összevadásszuk és beszerezzük egyesével, remélve, hogy így olcsóbb lesz a dolog. Pontosabban a végén 4-en lettünk rá. Az meg már majdnem group buy nem?

A rendszer legbonyolultabb alkatrésze egy “vazsdarab”, amit a nutz-on talált szlovák srác (Samuel) gyártott le. Pozsonyban lakik, tőlem nincs messze, nem kellett postával vacakolni. 55-60 EUR/db-ért kaptuk meg. Ebbe megy majd bele a termosztát, ez kerül a henger és a tűzfal közé.

Ezen kívül még kell hozzá pár cső, amit az ISA-RACING Onlineshop-ból rendeltünk group buy-ban:

• 1 db „Gerader Silikonschlauch, Standard, 0,5 m lang  Innendurchmesser | Wandstärke:32 mm | 3,9 mm“
  • 4-5 db „Mikalor Schlauchschellen, Edelstahl Spannbereich | Bandbreite:37 - 40 mm | 20 mm“
  • 2 db „Silikon Schlauchbogen, Standard, 45° Innendurchmesser | Wandstärke:32 mm | 4,0 mm“
  • 4 db „Aluminium Verbindungsrohre gerade, poliert, Außendurchmesser:32 mm“

A csövekből kék-piros-zöld-sárga-fekete volt a színválaszték, igény szerint.

Ezen kívül I.L. Motortól kellett még 4 db tömítés meg egy 1 termosztát ház:

• 3 db NAB-70152               Thermostatdichtung NA + NB - Original Mazda®
  • 1 db NA1-7006                  Thermostat Gehäuse Dichtring - Original Mazda®
  • 1 db NA0-701518             MX-5 Deckel Thermostatgehäuse NA 1,6

Ha mindent összeadok, akkor a hardver része kb.200 EUR plusz amit Laller fog még vele szívni.

Na, akkor a sok elmélet után nézzük a gyakorlatot NB esetén:

Coolant reroute - MX-5 NB

Eddig nem volt gond, vizet leengedtük, a takaró lemez felment, 2 csavar, jól mutat, hajrá tovább! Nekiálltunk összerakni a csöveket, hogy mégis hogyan fog ez kinézni:

Ez a cső jön hátulról a termosztáttól előre a hűtőhöz. Odamértük, kb. passzolt az ív is, a hosszúság is, majd kell egy kicsit levágni a hosszúból, az nem gond. Eddig ok!

Lalee persze már rutinos szerelő, először mindent odapróbál, inkább 2x is. Meg is állapította, hogy ez is kiváló termék, pont NB-re találták ki (persze nem pont ezekkel a szavakkal, ha jól emlékszem), mert a váltótól nem fért el, így az aljából le kellett kicsit csiszolni. (NA-nál nem tudom ugyanez-e a helyzet)

Miután ez megoldódott ismét beraktuk a csöveket a helyére, egyelőre nem minden bilincssel, csak úgy a geometria kedvéért. Az NB eredeti hűtőbe bemenő csövét ki kellett cserélni egy NA verzióra, de ez szerencsére pont volt a polcon a Mesternél, így nem állt meg a munka, nem kellett farigcsálni, pont kiadta az ívet.

A következő képen látszik, hogy Lalee eszkábált egy plusz felfogatást, hogy ne érjen hozzá a vízcső az üzemanyag csövekhez (fekete lyukacsos izé), teljesen kulturált lett:

Feltöltöttük a rendszert, járattuk kicsit a motort alapjáraton, majd 2.000 körüli fordulaton. Leállítás után valamennyit felvett a kiegyenlítő tartályból, azt utántöltöttük, és elindultam haza.

Otthon kb. csak 1 dl-t kellett rátölteni, hogy max-on legyen. Hogy mennyire hatékony, az kiderül a következő pályanapon, én mindenesetre nyugodtabb szívvel indulok így el gyepálni a gépet.

2014-09-29 14:26:04
Hunya

Hunya

wolfblind, 2014-09-29 13:56:00

Hunya, 2014-09-29 10:15:02

Coolant Reroute - gyors státusz:

Pénteken Lallernál bekerült a "kúlantrirút", volt némi agyfasz a rendszerben, majd kirészletezem képekkel, meg elhasználtam pár plusz alkatrészt a nagy közösből, szóval majd kell még rendelni, de úgy néz ki jól működik a dolog,

Otthon még kb. 1 decit kellett rátöltenem a fagyállóra, de semmi több. Ventillátor kapcsol, csináltam logot, jók a hőmérsékletek, ezúton is köszi Lalee!

Brutálosabb teszt majd a Totalcar pályanapon, ha lesz végre valamikor. Ott majd konkrét hőmérsékleteket is adok.

A régi rendszer 4 kört bírt a Slovakiringen.

Na erre kivancsi leszek, nekem karacsonyra van a csere beutemezve, majd csinalj szep logotWink...Kulonben neked szeria 16mm-s huto van fent, ket ventilatorral?

Igen, ha ez sem segít megoldani a problémát akkor nagyobb hűtő lesz, de kritikus, hogy hogyan fér el. Elfér-e egyáltalán.

2014-09-29 13:56:00
wolfblind

wolfblind

Posztok: 1825
Velünk: 2550 napja
Hunya, 2014-09-29 10:15:02

Coolant Reroute - gyors státusz:

Pénteken Lallernál bekerült a "kúlantrirút", volt némi agyfasz a rendszerben, majd kirészletezem képekkel, meg elhasználtam pár plusz alkatrészt a nagy közösből, szóval majd kell még rendelni, de úgy néz ki jól működik a dolog,

Otthon még kb. 1 decit kellett rátöltenem a fagyállóra, de semmi több. Ventillátor kapcsol, csináltam logot, jók a hőmérsékletek, ezúton is köszi Lalee!

Brutálosabb teszt majd a Totalcar pályanapon, ha lesz végre valamikor. Ott majd konkrét hőmérsékleteket is adok.

A régi rendszer 4 kört bírt a Slovakiringen.

Na erre kivancsi leszek, nekem karacsonyra van a csere beutemezve, majd csinalj szep logotWink...Kulonben neked szeria 16mm-s huto van fent, ket ventilatorral?