Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)    |   << vissza

Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)

2013-09-08 17:18:55
LaLeekirály

LaLeekirály

Posztok: 1488
Velünk: 3635 napja

Ebben a posztban megragadnám az alkalmat, hogy elmondjak valamit. Eddig két kompresszoros MX5 gördült ki a kezeim alól, további 3 kompresszorost ismerek mélyebbre hatóan, mostmár egy turbósat is. Az ezekből az autókból nyert tapasztalatok megfizethetetlenek, és olyan mennyiségűek, amelyeket sosem gondoltam volna. Az első autó Matt-é inkább a low budget vonalon ment + az első volt, így elégedett vagyok az eredménnyel, jól megy az a kocsi nagyon és üzembiztos. A második autónál (Ordune) használtam először TR cuccokat, még mindig nagyon sokat támaszkodva a külföldi fórumos tapasztalatokra. A beépítés szép lett, büszke vagyok rá, a kocsi jól megy, de azóta megkaptam már valakitől, akinek 0 tapasztalata van tuningolás terén, burkoltan, hogy angliában lazán 200 lóerőket érnek el ilyen setup-okkal, én meg itt balfaszoskodok 180 mért lóerőkkel. Jól esett. Hunya esetében egy kicsit jobban ki fog nyílni a csipám, most megcélozzuk a legerősebb eddigi magyar M45-ös project-et. Remélem nem fogom túlzottan felborzolni Hunya úr idegeit Smile. Elegem van abból, hogy ha felmerül egy kérdés, akkor az a válasz rá mindenhol, hogy azért, mert így szokták. Ebben a projectben ésszerű kockázatokat fogunk vállalni, újítók leszünk, remélem meglesz a várva várt eredmény. Ja, megpróbálom mostantól magyarül írni a szakszavakat.

A koncepció a következő:

1. Szakítunk a hagyománnyal, miszerint a Roots-féle feltöltő elé kell tenni a fojtószelepet illetve nem építünk ki kettős fojtószelep-rendszert. A gyári Mini Cooper megkerülő szelep helyett szabad légkörbe eregető lefújószelepet fogunk használni.

2. Mindent bevetek a jobb levegőáramlás érdekében. Na ez húzni fogja az időt kicsit, bocs Főnök!Smile Ez a belépő oldal letisztázásában, illetve a nyomóoldali csövek összeillesztésénél lesz tetten érhető.

3. Minden olyan helyet ki kell zárni, ahol elszökhet a levegő. Mivel Önálló írható motorvezérlőt fogunk használni (Megasquirt), el lesz távolítva a kipufogógáz visszakeringető szelep, a változtatható szívósor-kamrával meglátjuk mi lesz.

Így állunk:

Ma levágtam a kompresszorról a felesleges konzolokat, füleket.

Majd felkapattam a TR be- és kiömlő csöveket. A kiömlő cső talpán a furatok nem egyeznek a kompresszoréval, tágítgatni kell majd.A beömlő cső talpa nagyon jó passzentos, de ezúttal sem értem, hogyan gondolták komolyan a belépő levegő útját. A szabad keresztmetszet a gyári fele. Ez teljesen át lesz alakítva.

Sajnos a 4-2-1 leömlő bebukta a témát, nem fér fel miatta a kompresszor. Hiányzik a hengerfejről egy tartó furat. A kompi mögött ezúttal sincs sok hely, de nem is fog kelleni.

2013-09-06 19:52:04
Hunya

Hunya

Posztok: 4976
Velünk: 4219 napja

Inkabb nezz be valamit ami jobb mint elsore gondoljuk

Mint hogy forditva legyen.

Igy mar en is fogok tudni aludni!

aláírás May the Fairy be with You!
2013-09-06 19:43:44
LaLeekirály

LaLeekirály

LaLeekirály, 2013-09-06 19:01:41

A KAVS görgő tök jó. Szinte lötyög a tengelyen és a kiképzése miatt nem fér fel. Jó, hogy lehet kapni.

Ezt benéztem. Jó lesz a görgő, csak ez nem préselős fajta, hanem speciális kúpos utólag csereberélhető tuti cucc. Égő.

2013-09-06 19:10:46
Gyéé

Gyéé

Posztok: 8720
Velünk: 4741 napja

Ezekről a borzalmas szívásokról könnyű megfeledkezni amikor egy kész feltöltős kocsi árát hasonlitjuk ahhoz hogy rakok a sajátomba egy minimáláron összekukázott kit-et. Azért drukkolok!!!

aláírás DrasticPlastic Driver
2013-09-06 19:01:41
LaLeekirály

LaLeekirály

A KAVS görgő tök jó. Szinte lötyög a tengelyen és a kiképzése miatt nem fér fel. Jó, hogy lehet kapni.

2013-09-06 18:55:01
LaLeekirály

LaLeekirály

Sajnos az eredeti pulley nem volt menthető. Már majd eltört rajta a körmös lehúzúm, már ferdült a pulley széle. Ki kellett vágnom a hátsó PK-t, hogy odaférjen a tuti lehúzó.

Ez után 500 Nm-es légkulccsal veretve, melegítgetve óvatosan, végül győztem.

2013-09-06 18:52:35
Gyéé

Gyéé

Posztok: 8720
Velünk: 4741 napja

Nem az van hogy azt flexelni kell?

aláírás DrasticPlastic Driver
2013-09-06 18:39:27
Hunya

Hunya

Meg is van az első szívás: Lalee azzal küzd, hogy leszedje a gyári tárcsát a kompresszorról.

Remélem a KAVS majd gond nélkül felmegy.

2013-09-05 17:51:15
Hunya

Hunya

meg eltart egy darabig, mert kell a szuro tesztelni!

De mindenkeppen azonnal szolok!

2013-09-05 16:46:38
Matuka

Matuka

Posztok: 337
Velünk: 3335 napja

Gábor, szólj majd ha kijött a K&N.

Köszi

2013-09-05 15:22:39
Hunya

Hunya

Megérkezett a TR Lane csomag Lalee-hoz! :-)

Holnaptól indul a szétszedés. Jippijáááááá!

2013-09-04 11:11:11
Hunya

Hunya

EXEDY Performance Stage 1 Organic Heavy Duty kuplung

Hangzatos marketing csodanév ide vagy oda, olyan kuplungot akartam, ami karakterisztikájában hasonló a gyárihoz, de kérdés nélkül bírja majd a teljesítményt, akár hegyre fel, akár dugóban araszolva, akár pályanapon hajkurászva.

A marketing blabla itt olvasható: http://www.exedyusa.com/race_clutch/exedy_stage_1_clutch.php

EXEDY Performance Stage 1 Organic Heavy Duty kuplung

Célkonfliktus 1, pedálerő: a kuplung minél erősebb, annál nehezebb nyomni a pedált, mivel erősebb rugók tartanak ellent.

Célkonfliktus2, hogy mennyire „binárisan” fog: minél erősebb a szerkezet, annál szűkebb a fogáspont. Elindulásnál lehet ez gáz leginkább, hétköznapi forgalomban. Főleg ha Orsi vezeti éppen.

Van itt technológia és tudomány bőven, nem mélyedtem túlságosan bele. Sok a visszajelzés a neten („Goodwin Racing” Brian például), erről a csodanevűről általában jókat írtak. Lalee is ezt ajánlotta, Tominak volt vele tapasztalata, és árban is oké volt. Mármint a többi hasonlóhoz viszonyítva, mert a gyárihoz képest kb. 2,5x annyiba kerül.

Az hungaroringi pályanap alapján bevált, kapott rendesen, az elején volt egy kis szaga, de kb. 10 km után elmúlt. Keményebb a pedál az tény, de nagyon gyorsan megszoktam. Bal láb izomláz nem volt, bár hozzáteszem, hogy nagyon durva vádlival rendelkezem. J

A lendkerék maradt az eredeti. Sem a tömege nem lett leesztergáltatva, sem könnyített lendkerék nem lett beépítve. Ha csak pályára használnám ez hiba lett volna, de így alkalmasabb lesz hétköznapi használatra. Már megint egy kompromisszum… J

2013-09-04 11:00:22
Hunya

Hunya

Motorvezérlés: Megasquirt MS2 standalone ECU

Mivel az én konfigurációm egyenként ugyan jól bevált elemekből épült, de összességében abszolút nem standard, ezért mindenképpen standalone ECU-t akartam, azaz üresről full felprogramozva. Innentől kezdve vagy VEMS, vagy Megasquirt. A VEMS egy kicsit komolyabb dolog, mint az MS2, nagyon sok mindent tud, a kérdés az volt, hogy a többletköltség megéri-e, szükségem van-e a plusz funkciókra mint pl. a logolás, jobb supportra, pl. Kulinpapa, stb.

MS2 témában végül is Reverantnál landoltam, aki egy görög srác, rendes nevén Dimitris Stasinopoulos (info@mslabs.gr), és szinte csak ezzel foglalkozik. A nutz-on sok mindent olvashattok róla. Ennek a megoldásnak van még egy előnye – azon kívül, hogy Ordune-nél kiválóan működik- az, hogy a gyári csatlakozóra megy rá. A szoftver is megvan már, erre sem kell külön költenem szerencsére.

Reverant nagyon korrekt srác, bármikor küldtem neki e-mailt szinte azonnal válaszolt, még ha hülyeséget kérdeztem is.

Az általa adott specifikáció (nem fordítottam le):

• Direct fit, no cutting or splicing required, the ECU connects directly to the stock ECU connectors
  • 26 inputs, 20 outputs, Fully CAN Bus enabled
  • Sequential injection with individual cylinder trimming
  • Excellent knock control with DSP, software adjustable
  • Boost control with 2 separate boost levels, selectable with an external switch, and/or boost by gear
  • Digital alternator control, software adjustable
  • Smart battery light warns you of overcharging/undercharging, software adjustable
  • CEL is used for progressive overheating warning, knock warning, low/high oil pressure, high oil temp, high EGTs, all fully software adjustable
  • A/C control (switches off below 600rpm, above 5500rpm, on 90% TPS or more, all completely software adjustable)
  • A/C idle-up, software adjustable
  • P/S idle-up, software adjustable
  • VICS/VTCS control, software adjustable
  • Sequential cooling fan control, software adjustable
  • Clutch and neutral switch input (these are used on several occasions, like for idle control, overrun fuel cut, etc)
  • Two separate fuel/timing maps, selectable with an external switch (ie regular pump gas or race gas or E85)
  • Speed input from OEM sensor, current gear calculation Valet switch (cuts fuel and spark above configurable RPM, speed or throttle thresholds, software adjustable)
  • Enhanced launch control using the stock clutch switch, timed, with an external master on/off switch
  • Enhanced flatshift (activate with external switch)
  • Full immobilizer support for the 01-05. The ECU won't start the car without the proper keys, software adjustable.
  • TEN terminal input to set your base timing and idle rpm
  • Brake switch input, Two free programmable outputs, Oil temperature input,  Oil pressure input, EGT sensor input, Flex fuel sensor input, Free analog input

Knock control features:

• Full DSP stage.
  • 0-1024 knock indication (not just "knock/no knock", like a regular MS1/MS2/MSPNP/MSPNP2).
  • Bandpass frequency filter, adjustable for your engine's bore.
  • Adjustable gain to compensate for the engine's background noise and knock sensor condition.
  • Adjustable knock threshold Vs RPM (10 points).
  • Adjustable RPM window.
  • Adjustable CEL warning for knock.
  • Adjustable knock retard on knock.
  • Everything adjustable in real time through the laptop, NOT through a potentiometer etc. on the ECU.

Egy-két napon belül érkeznie kell, alig várom!

2013-08-30 15:41:20
Hunya

Hunya

Ilyenem sose lesz, de ő egy design példakép: 1950 Allard J-2 Le Mans

Példakép 1 - 1950 Allard J-2 Le Mans

Ő pedig egy Aston Martin, a típust nem tudom:

Aston Martin

A króm ezeken a régi járgányokon nagyon jól mutat, de a Miatán nem ennyire. Sajnos.

2013-08-30 15:36:48
Hunya

Hunya

Egy kis „show”, ha már megvan a „go” 

Miután előkerültek a padlásról a régi matchbox-ok, hogy Kamilla lányom tudjon autókázni, rájöttem miért is zöld roadstert vettem. A képen látható jármű egy 193x ? évjáratú Jaguar, amit Nagypapámtól kaptam valamikor még a 80-as évek legelején. Hiába, én sem feledem gyerekkori álmaimat, de azt gondolom nem is szabad. Nagypapám milyen boldog is lenne, ha vihetném egy kört, imádta az autókat, ő tanított a kocka Ladával vezetni.

Jaguar

Akartam valami nevet is adni a járgánynak, ami nagyon nehéz, mert a kislányom csak simán „Kismazdának” hívja. Végül is kitaláltam, hogy legyen Green Fairy, egyrészt mert ugye zöld, csehszlovák, ja az nem, akkor izé ugyanúgy vigyorogsz tőle mint az absinth-tól, amit egyébként nagyon szeretek. Egyrészről tündéri, másrészről varázslatos hogy mit tud, harmadrészről természetfelettien is tud viselkedni: hoppá, már megint szemben állok a többiekkel a körforgalomban?

Nem vittem túlzásba ezt a design dolgot, csupán készíttettem pár matricát egy dekoros céggel. Egyszerű fólia, de jól bírja a mosót is. Nyom nélkül eltávolítható.

A széria dolgokat viszonylag kevéssé kedvelem, így a hátsó 2 embléma is cserés. A MAZDA és MX-5 feliratok helyett egy Roadster és egy Supercharged felirat van illetve lesz.

Zászló

A Roadster felirat felé még egy zászlópár is került, megemlékezve a britekről, akik a Lotus Elannal az ötletet adták, és a japán mérnökökről, akik ezt ebbe a formába öntötték.

Elölről is ki kéne valahogy nézni a járgánynak, de mivel az FL lámpák és lökhárító még messze van, első körben beszereztem egy fekete high flow grill rácsot, valamint egy narancssárga – szép magyar nevén nevezve - Tegiwa toe hook-ot.

Tegiwa toe hook

A motoros antenna biztosan menő, de nem szerettem igazán, még akkor sem, ha tök jó volt vele a vétel. A helyére egy kicsi fekete izé került, amivel semmi sem jön be, ellenben (szerintem) jól néz ki.

Antenna

A végleges külső design tehát a zöld- fekete-narancs vonalat követi. Jelenleg. :-)

Korábban volt sok króm kívül is, de ezt sokatok örömére már leszedtem, és utólag bevallva tényleg szebb így a kocsi. Nem hiába mondják az okosok, hogy a kevesebb néha több.