Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)    |   << vissza

Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)

2013-08-29 19:30:39
LaLeekirály

LaLeekirály

Posztok: 1488
Velünk: 3658 napja

Sajnos fotókkal nem szolgálhatok, ígérem, eztán majd fényképeket is készítek. Egy már látszik. Nem lesz női autó. Nem lett puha a kuplung.Cool Futómű beállítva.

2013-08-29 14:09:24
Hunya

Hunya

Posztok: 4978
Velünk: 4242 napja

Kupplung ésmotortartó bakok kicserélve. Köszi Lalee!

Vasárnap még széjjelhajkurászom a Ringen, aztán Lalee széjjelboríccsa.

Szerintem a kislányom nem várta ennyire a szülinapját mint én, hogy készen legyen! :-)

aláírás May the Fairy be with You!
2013-08-27 13:41:46
Hunya

Hunya

Volt műszakin, nem jelentett. A kipuff sem, az ültetés sem, a xenon sem. De ez szerintem helytől és kapcsolattól függ.

2013-08-27 13:22:17
pke1977

pke1977

Posztok: 578
Velünk: 3010 napja

Szia Gábor!

Úgy emlékszem, korábban azt írtad, hogy augusztusban megy a járgány műszakira. A kérdésem az lenne, hogy ha ez megtörtént már, gondot jelentett-e az utólagos, légzsák nélküli kormány?

Köszi! PK

2013-08-24 11:01:22
Gyéé

Gyéé

Posztok: 8732
Velünk: 4764 napja
Hunya, 2013-08-23 15:54:57

Valószínű, hogy úgy lesz beállítva  a vezérlés, hogy ne forogjon 7.000 fölé, és akkor szerintem bírni fogja, de majd meglássuk!

Biztos jó lesz és baromi alacsony fordulaton fog elkezdeni tölteni. Viszont nagy melegben fokozottan fog veszte i az erejéből. Én nagyobb coolert raknék mert már zavar ez a lomhulàsos jelenség.

aláírás DrasticPlastic Driver
2013-08-23 16:19:54
Ordune

Ordune

Posztok: 6667
Velünk: 3806 napja

Még arra kell majd vigyázni, hogy ne csússzon a szíj, mert a kisebb pulley-nál mindig ez szokott a szopantyú lenni!

aláírás

ACT: ND 2.0 2016 Revolution Top / NA 1.6 1992
EX: NA 1.6 1990 Supercharged / NC1 2.0 Coupe 2007 

2013-08-23 15:54:57
Hunya

Hunya

Valószínű, hogy úgy lesz beállítva  a vezérlés, hogy ne forogjon 7.000 fölé, és akkor szerintem bírni fogja, de majd meglássuk!

2013-08-23 15:51:24
Gyéé

Gyéé

Ez a 2,39 kemény. Lehet hogy nagyobb cooler kéne vagy vizes intercooler. De majd kiderül.

2013-08-23 13:11:31
Hunya

Hunya

Kiegészítő műszerek

Hogy illeszkedjek az időközben kialakult designba, természetesen fehér hátlapos analóg műszereket kellett beszereznem. Mivel olajhőfok mérő kütyü már van, így egy dupla tartó fog kerülni az A-oszlopra.

A választott 2 műszer egy szélessávú lambda (AFR, azaz air-fuel ratio), ami a benzin levegő arányt mutatja, valamint egy töltőnyomás mérő óra (boost gauge) psi-s kivitelben.

Ezeket szerencsére sikerült Amerikából egy kollégán keresztül kofferben hazahozatnom, Európában igen horror áron futnak.

AEM gauges

Szépnek szépek, remélem jók is lesznek, hiszen ezért választottam az AEM-et, nyilván kínaiban töredéke lett volna a költség.

2013-08-23 13:03:51
Hunya

Hunya

Mekkora legyen az áttétel

Alapvető kérdés, hogy hány lóerőt szeretnénk, illetve, hogy mit lehet kihozni az M45 kompresszorból maximálisan. Azt, hogy mit tölt a kompresszor (tehát hogy hány psi töltőnyomást kapunk) – többek között -, a főtengely tárcsa és a kompresszor szíjtárcsa átmérőjének hányadosa adja meg.

Persze a végtelenségig nem forgatható a kompresszor, de a kb. 16-17.000 fordulat/perc-et állítólag még bírja. A gyári főtengely tárcsa 130 mm átmérőjű, én ehhez a -17%-os KAVS SC pulley-t választottam. Mini tuning körökben ez eléggé elterjedt. 

KAVS SC pulley

A KAVS egyébként egy szlovén cég, nagyon normálisak voltak. Ilyen tárcsát egyébként itthon is lehet esztergáltatni, lehet, hogy még olcsóbban is kijön, de ennél a konstrukciónál állítólag nincs szíjcsúszás. Majd meglátjuk.

Egyébként ez a kedvenc alkatrészem eddig, igazi profi munka, jó fogdosni, jó kis súlya, helyesebben tömege van.

A mellékelt táblázat alapján az áttétel így 2,39, ha minden jól megy, akkor ez így kb. 190-200 ló lehet főtengelyen mérve.

KAVS sheet

Ennyi már bőven több mint a vezetési tudásom, szóval pont elég lesz.

2013-08-22 16:32:37
Hunya

Hunya

Nem akarom eladni a projektet senkinek, de itt az új logó:

Green fairy

3D-ben airbrush-olva  a motorháztetőre! :-)

Ui: kiskutya nem volt...

2013-08-22 16:24:11
Hunya

Hunya

Gyéé, 2013-08-22 16:00:54

Hádde ménem inkább turbó?! ( annyira jó a topik, hogy ha nem lett volna ennyire esszenciálisan fontos a hozzászólásom meg se szakítottak volna a jól dokumentált olvasmányos posztok sorát! Ha kicsit több meztelennős kép lenne azt mondanám tökéletes! Hajrá!)

What you need is what you get:

Csaj

Ígérem, ha kész a gép lesz csajos fotó! :-)

2013-08-22 16:00:54
Gyéé

Gyéé

Hádde ménem inkább turbó?! ( annyira jó a topik, hogy ha nem lett volna ennyire esszenciálisan fontos a hozzászólásom meg se szakítottak volna a jól dokumentált olvasmányos posztok sorát! Ha kicsit több meztelennős kép lenne azt mondanám tökéletes! Hajrá!)

2013-08-22 15:08:08
Gabeszpapa

Gabeszpapa

Posztok: 1063
Velünk: 3603 napja
Hunya, 2013-08-22 15:04:20

Még, még, még, motorerő kell: kompresszor kit

Na most már futómű, belső tér, külső design kész, mi kellhet még? Talán egy kompresszor, végül is Matt, Gyéé és Ordune olyan szépen végigsz@pták az utat, hogy kár lenne veszni hagyni az értékes tapasztalatokat. Csakis kizárólag az irántuk érzett tiszteletből vágok neki, kit érdekel az a nyavalyás +60 LE és +60 Nm (kb.)?

Mondjuk valami ilyen setup a cél (igaz ez nem M45, de mindegy):

NB SC példakép motortér

El is indult rendesen a fantáziálás, meg a listaírogatás, hogy mi is kel pontosan, e-bay túrás, licitálás a kompresszorra, csak a szokásos dolgok, biztos tudjátok.

Ott kezdett valósággá válni a dolog, kb. 2 évvel ezelőtt, hogy megnyertem egy használt Eaton M45 licitet az angol E-bay-en. Ennek a költsége persze töredéke az egész projektének, de mégis valahol itt volt a fordulópont.

Na de lássuk csak, mi az ami biztosan kell, tehát „must have”:

• Supercharger Eaton M45 (Mini)
  • Intercooler Valeo (A4, Passat)
  • Pillangószelep MX-5 (
  • Injektor RX-8, 450 ccm Denso (4 db)
  • Washer bottle relocation kit
  • EATON M45 MX5 CAST OUTLET
  • EATON M45 FABRICATED INLET
  • TRL BELT TENSIONER PLATE
  • EATON M45 MX5 1800.SUPERCHARGER MOUNT
  • Mini Bypass szelep (mini kompresszorhoz)
  • Megasquirt: Stand alone ECU + IAT (Reverant-tól)
  • Direktszűrő (K&N, Pipercross, etc.)
  • EXEDY Performance Stage 1 Organic Heavy Duty Miata Clutch Kit
  • Feszítőgörgők, 2 db
  • Alapjárati levegő cső
  • Szilikon és fém csövek, szilikon könyök, flexibilis cső
  • Szíjak (tartalék is!)
  • Programozás (üzemanyag is, minimum 1 tank)
  • Beszerelés (nem kérdés, hogy Laleekirály)

Mi az, ami nem feltétlenül kell, de jó, ha van, vagy valamiért szeretném, vagy csak simán a „ha már neki állunk nézzen ki normálisan” kategóriába tartozik:

• Rendes Rollbar (nem design bar), harness bar-al együtt (ez tartja majd a 4 pontos övet)
  • Régi vákuumcsövek cseréje újakra
  • A oszlop 2-es tartó a 2 AEM műszernek
  • AEM - Analog Wideband Air/Fuel Gauge
  • AEM - Boost Gauge
  • Egy kisebb supercharger pulley, hogy legyen jó kis töltőnyomás
  • Erősített motortartó bakok
  • Lefújószelep, hogy tüsszögjön (itt még kérdés, hogy lehet-e, és ha igen jól fog-e működni)
  • Oil catch tank, ha esetleg a motor nyomna ki olajpárát
  • Hengerfej festés és új hengerfej tömítés
  • Olajhűtő

A legegyszerűbb rész, azaz a lista már meg is van, szóval nagy lépést tettünk előre, már csak fizetni kéne, és irány Lalee! Na ja, ahogy azt a Móricka elkérdezi.

Mint írtam kb. 2 év telt el információgyűjtéssel, internetes szakirodalom olvasgatással, a profik telefonos nyaggatásával, a budget összeállításával, stb. De tovább nem várhatók, jövőre 40 leszek, addig meg mindenképpen meg kell lennie, különben minek gürizek a melóhelyen?

Természetesen a fő forrás továbbra is a miata.hu szakmai fórumai, mint Gyéé, Ordune és Matt történetei.

Miután minden alkatrész összeállt, nagy boldogan beraktam őket 2 nagy dobozba, felvittem Budakalászra és Lalee kezébe nyomtam. Na ezek után ő elment nyaralni, hát ki érti ezeket a mai fiatalokat?

Persze azóta már megérkezett, és tele friss energiával várja, hogy nekieshessen a járgánynak.

További részletek valószínűleg már saját kezűleg a Mester tollából / fényképezőgépéből.

Ujjak keresztben, drukkolunk!Cool

2013-08-22 15:04:20
Hunya

Hunya

Még, még, még, motorerő kell: kompresszor kit

Na most már futómű, belső tér, külső design kész, mi kellhet még? Talán egy kompresszor, végül is Matt, Gyéé és Ordune olyan szépen végigsz@pták az utat, hogy kár lenne veszni hagyni az értékes tapasztalatokat. Csakis kizárólag az irántuk érzett tiszteletből vágok neki, kit érdekel az a nyavalyás +60 LE és +60 Nm (kb.)?

Mondjuk valami ilyen setup a cél (igaz ez nem M45, de mindegy):

NB SC példakép motortér

El is indult rendesen a fantáziálás, meg a listaírogatás, hogy mi is kel pontosan, e-bay túrás, licitálás a kompresszorra, csak a szokásos dolgok, biztos tudjátok.

Ott kezdett valósággá válni a dolog, kb. 2 évvel ezelőtt, hogy megnyertem egy használt Eaton M45 licitet az angol E-bay-en. Ennek a költsége persze töredéke az egész projektének, de mégis valahol itt volt a fordulópont.

Na de lássuk csak, mi az ami biztosan kell, tehát „must have”:

• Supercharger Eaton M45 (Mini)
  • Intercooler Valeo (A4, Passat)
  • Pillangószelep MX-5 (
  • Injektor RX-8, 450 ccm Denso (4 db)
  • Washer bottle relocation kit
  • EATON M45 MX5 CAST OUTLET
  • EATON M45 FABRICATED INLET
  • TRL BELT TENSIONER PLATE
  • EATON M45 MX5 1800.SUPERCHARGER MOUNT
  • Mini Bypass szelep (mini kompresszorhoz)
  • Megasquirt: Stand alone ECU + IAT (Reverant-tól)
  • Direktszűrő (K&N, Pipercross, etc.)
  • EXEDY Performance Stage 1 Organic Heavy Duty Miata Clutch Kit
  • Feszítőgörgők, 2 db
  • Alapjárati levegő cső
  • Szilikon és fém csövek, szilikon könyök, flexibilis cső
  • Szíjak (tartalék is!)
  • Programozás (üzemanyag is, minimum 1 tank)
  • Beszerelés (nem kérdés, hogy Laleekirály)

Mi az, ami nem feltétlenül kell, de jó, ha van, vagy valamiért szeretném, vagy csak simán a „ha már neki állunk nézzen ki normálisan” kategóriába tartozik:

• Rendes Rollbar (nem design bar), harness bar-al együtt (ez tartja majd a 4 pontos övet)
  • Régi vákuumcsövek cseréje újakra
  • A oszlop 2-es tartó a 2 AEM műszernek
  • AEM - Analog Wideband Air/Fuel Gauge
  • AEM - Boost Gauge
  • Egy kisebb supercharger pulley, hogy legyen jó kis töltőnyomás
  • Erősített motortartó bakok
  • Lefújószelep, hogy tüsszögjön (itt még kérdés, hogy lehet-e, és ha igen jól fog-e működni)
  • Oil catch tank, ha esetleg a motor nyomna ki olajpárát
  • Hengerfej festés és új hengerfej tömítés
  • Olajhűtő

A legegyszerűbb rész, azaz a lista már meg is van, szóval nagy lépést tettünk előre, már csak fizetni kéne, és irány Lalee! Na ja, ahogy azt a Móricka elkérdezi.

Mint írtam kb. 2 év telt el információgyűjtéssel, internetes szakirodalom olvasgatással, a profik telefonos nyaggatásával, a budget összeállításával, stb. De tovább nem várhatók, jövőre 40 leszek, addig meg mindenképpen meg kell lennie, különben minek gürizek a melóhelyen?

Természetesen a fő forrás továbbra is a miata.hu szakmai fórumai, mint Gyéé, Ordune és Matt történetei.

Miután minden alkatrész összeállt, nagy boldogan beraktam őket 2 nagy dobozba, felvittem Budakalászra és Lalee kezébe nyomtam. Na ezek után ő elment nyaralni, hát ki érti ezeket a mai fiatalokat?

Persze azóta már megérkezett, és tele friss energiával várja, hogy nekieshessen a járgánynak.

További részletek valószínűleg már saját kezűleg a Mester tollából / fényképezőgépéből.