Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)    |   << vissza

Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)

2013-11-30 9:52:53
Hunya

Hunya

Posztok: 4960
Velünk: 4163 napja

Kikerult ugye a leomlo, es bent maradt a kati.

Elol nincs szivaszaj viszont sivit mint allat, a hutyutyu

helyett meg hapci van. Teccik.

Hatul sem hangos, osszessegeben sokkal szolidabb lett.

aláírás May the Fairy be with You!
2013-11-30 8:43:37
Gyéé

Gyéé

Posztok: 8692
Velünk: 4685 napja

Egy fontos dologról még nem számoltatok be! Nyitott kipuff + kompi + HkS SSQV ? Milyen?

aláírás DrasticPlastic Driver
2013-11-30 2:06:26

kulinpapa

Posztok: 35
Velünk: 2383 napja

Sziasztok. Hunya-nak hála én is ide keveredtem. smile  Mivel én is mazdis vagyok ezért a srácokkal együtt örültünk az eredménynek. Még Brad Pittnek is tetszett smile   A grafikonhoz még annyit füznék hozzá, ha megnézitek hogy az aktuális 14,7 celsiuson és az aktuális légköri nyomáson mért teljesítmény csaknem 220LE, de a pad ugye visszaszámol a szabványos(ISO) 20 celsiusra és légynyomásra, így jött ki a 213LE. Az a nagyon kis törés csak azért van a garfikonon 6500-nál mert a pad hűtése miatt(ami egyébként kiváló, de mégsem 200km/h-s menetszél) ott kezdett picit túlmelegni a víz és ezen a ponton a program a beállításom szerint kicsit biztonságra áll át. Utcán ilyen állapot nem fodult elő menet közben. Amúgy ha a motort végletekig hajszolnánk még találhatnánk 4-5 lovat, de ezt utcára már butaság lenne bevállalni. Mindenesetre gratulálok az autó építéséhez, még egy magamfajta bigott turbo hívőt is széles vigyorral töltött el az eredmény! smile Ügyesek vagytok. Remélem hosszú ideig menni fog a verda ebben a formában!

aláírás

https://www.facebook.com/Kulinpapahu-135938696567210/

Professional ECU tuner, and the owner of the strongest BP engine in Hungary.

2013-11-29 22:54:31
avarga

avarga

Posztok: 113
Velünk: 2305 napja

Gratulálok!

Nagyon jól hangzik! smile

2013-11-29 20:17:42
Pampalini

Pampalini

Posztok: 1891
Velünk: 2699 napja

Hunya: Gratulalok!

Lallee: Tiszteletem!

Smile

aláírás

Black Sushi

2013-11-29 17:51:29
Gyéé

Gyéé

Posztok: 8692
Velünk: 4685 napja

Először is abszolút gratulálok a kocsihoz Hunya és a munkához Lalee! Másodszor a mocskos anyagiakat még nem feszegetném ( bár nagyon érdekel...) de azért azt elárulod hogy a vezérlés+ programozás tartozékaival együtt beépítve mennyire kalkulálható kb? És rugalmasságmérést követelek minél hamarabb! Még ma!

aláírás DrasticPlastic Driver
2013-11-29 17:35:44
Matuka

Matuka

Posztok: 337
Velünk: 3280 napja

Gratula és köszi az izgalmas beszámolót!

2013-11-29 16:21:51
Hunya

Hunya

De ne szaladjunk ennyire előre! A lelazulás után már semmi egyéb gubanc nem volt a programozás végéig, és remélem nem is lesz utána sem. Kopp-kopp.

Az izgalmas rész ott kezdődött, amikor felvette a fülest, és elkezdte hallgatni a csörgést, mert ez azt jelentette, hogy negyedikben, kb. 90-ről padló egészen 6.000-6.500-ig, amikor is intett, hogy vedd el. Ez már olyan 160 környéke volt. A sok-sok ilyen gyorsítás után elégedetten hátradőltünk, hogy nagyjából jó, mind az adatok mind a fenekünk érzete alapján.

„Hazafelé” haladva azonban még beugrottunk egy mérőpaddal rendelkező műhelybe (www.teljesitmenymeres.hu ), ami Budakalászon, Laleetól kb. 2 utcára található, hogy ha esetleg szabad a pad, akkor megnézzük a számokat. Szerencsénk volt, mert nagyon kedvesek voltak, volt hely, és normális áron megkaptuk egy órára.

A pad nagyon profi, ajánlom mindenkinek! A kezelő (Brad Pitt, lásd a képen) értett a dolgához, volt mindenféle szenzor, mint pl. szívócső levegő hőmérséklet.

Autó beparkol, ember lekötözi, telerakja súllyal a hátulját, ráaggat mindenféle madzagot, Kulinpapa beül, laptop elindít, konzultáció, izgulás indul: felkészülni, vigyázz, rajt!!!

Az első mérés mérőpadi eredménye az utcai programozás után 207 LE lett, ami meglepően jó érték elsőre.

felkészülni, vigyázz, rajt!!!

Volt egy kis negatív kurfli a 6.000-6.500 tartományban, de erről sajnos nincs nyomtatás, mert „idegállapotban” voltam és nem kértem el. Kis mókolás a laptopon - Kulinpapa ismét alkot - újra indul a móka.

A második mérés már fejlődést mutat, íme a végleges program diagramja:

213 LE 6.570 ford/percnél

213 LE 6.570 ford/percnél, és 257 Nm 4.475 ford/percnél. Tehát nyertem plusz 63 LE-t, ami 42 %-os növekedés, és 83 Nm-t, ami 48 %-os növekedés. Érzésre meg kábé a duplája, székelyesen mondva megy, mint a picsa! Önelégült vigyorgás, mi kell ennél több, megvan a cél!!!

A legvégén még mentünk egy kontrollt utcán, fél fok vissza lett véve a gyújtásból biztos, ami biztos alapon. Így kb. most 210 ló. 220-ig (ott forog le az ötödik) megy rendületlenül. Ésszel kell majd vezetni.

Visszatértünk Laleehoz, megölelgettem, megköszöntem, könnyek közt törtünk ki, megbontottunk egy üveg pezsgőt, tüzet raktunk a használt olajos rongyokból és japán népdalokat énekelve rituálisan körbetáncoltuk. Na jó, ebből nem minden igaz teljesen, de öröm, vigyorgás és büszkeség volt bőven az biztos!

2013-11-29 15:56:16
Hunya

Hunya

Hoppáré, kihagytam még egy gebaszt, volt egy kontakthiba az AEM AFR műszer bekötésénél, egyszer csak fogta magát és nem mért semmit, de Lalee ezt is megoldotta. Az arca ugyan nem sugárzott közben a boldogságtól, de ezt remélem kompenzálta a jutalomkör a végén, ahol is szabályosan-pestiesen fordultunk meg egyhelyben, mert ugye hely van, zavarni meg nem zavar senkit, a lámpa úgyis piros. Ez a hiperlazán végrehajtott finom kis fordulás győzött meg véglegesen arról, hogy jó ez a feltöltött nyomatéktenger. Semmi szétpörgő motor, semmi erőlködés, bokabiccentés és kész. Vagy lehet, hogy Lalee tud valamit???

2013-11-29 15:49:49
Hunya

Hunya

Itt a vége, de mi a vége, azaz a száraz számok

A fórumos szavazás alapján 190-205 LE lehet a vége, főtengelyen mérve. Én igazándiból 210 lovat szeretnék (de szerényen csak 200-at tippeltem a fórumon), ami +60 LE a kiindulási állapothoz képest. Ez elvileg lehetséges, de mivel álló helyzetben mérünk, az IC nem biztos, hogy tud hatékonyan működni, nincs menetszél, ami hűtse.

Reggel 10-kor találkoztunk Lalee műhelyénél Kulinpapával, szép napsütéses idő volt, meg kb. 3-4 fok. Fel is raktuk gyorsan a téli gumikat, ha már ilyen „ideális” az idő a programozásra.

A móka úgy indult, hogy Kulinpapa beült a laptopommal (amihez szereztem egy jó nagy akkut, így kibírt 7 órát egyhuzamban) a kocsiba, és elkezdte beállítani a Tunerstudio-ban az alapokat. Ezután alapjáraton illetve minimál gázon járatta a motort, berhelte az adatokat.

Kulinpapa alkot

Az EGT-t sajnos nem tudtuk felismertetni a programmal, a fizikai bekötés jó, de valami más nem klappolt. Az idő szaladt így e nélkül haladtunk tovább.

Kb. 15 perc után egy kis párafelhő emelte az izgalmakat, amit Lalee egy plusz bilinccsel 2 percen belül orvosolt, ez egyik vízcső volt a ludas, ami nem annyira vette jó néven az kompresszor intake cső behelyezése általi nyomorgatást. Meg is állapítottuk, hogy megvolt a kötelező gebasz, és örültünk, hogy csak ennyi. Nyilván több is lehetett volna, ha nem a Király rakja össze a vasat. Szóval mechanikailag rendben volt minden, mehettünk az utcára.

Az utcai programozást úgy kell elképzelni, hogy szépen csorogsz a forgalommal nyugger stílusban, maximum negyed gázt használva. Az autó néha rántott egyet – mintha kihagyna a gyújtás - amikor Kulinpapa elmentette a friss adatokat. De rendes volt, mindig megjegyezte, hogy „én voltam”. Aztán ugyanez fél gázzal, majd háromnegyed pedálállással. Innentől volt izgalmas a dolog, mert ez már intenzív gyorsítás volt, így figyelni kellett volna a forgalomra, hogy legyen hely, ha közúton végeztük volna el a műveletet, de persze ez nem így volt.

A félgázos teszt állapotnál bejött a második gebasz is, a második pillangó gázbowdenje felfelé kiugrott konzolból, nem nyitotta a szelepet, elnehezült a gázpedál és nem volt töltés. Be is gurultunk gyorsan egy kb. 2 kilométerre lévő műhelybe, ahol Kulinpapát ismerték (gondolom, jó sok ilyen van). Itt szívélyesen fogadtak minket, újabb 2 perc szerelés, egy 12-es kulcs és 2 db gyorskötöző oldotta meg a problémát.

2013-11-29 15:48:15
Hunya

Hunya

Lassan halad tovább a "blog":

Programozás

Kulinpapa lett az „áldozat”, aki nagyon készséges és mindig elérhető telefonon. Véleménye szerint utcán 90-95 %-ra be lehet lőni, a végső simítások azonban padon fognak történni, egyrészt mert hideg van és el fog kaparni mindenhol, másrészt, hogy ne maradhasson kihasználatlan potenciál.

A felmerült stratégiai kérdések:

-       Normál 95-ös vagy 100-as benzinre programozzunk?

-       E85 legyen-e külön? (MS tud 2 féle lehetőséget kezelni, ami egy kapcsolóval állítható)

-       Kell-e launch control?

Az MS szoftvere elég jó, így néz ki: http://tunerstudio.com/

A szoftverhez persze kód is kell, ami kb. 60 USD, ezt viszont meg tudom spórolni, mert Tomi anno megvette, és Lalee laptopjára is felinstallálták. Bár ebben az esetben nem fogok tudni logolni, de ez bármikor megvásárolható.

A logolás azért lehet érdekes a jövőben, mert létezik egy Virtual Dyno nevű program (http://www.virtualdyno.net/), ami tud kezelni Megasquirt log filetípust.

Van egy külön szoftver, amit úgy hívnak, hogy MegaLog Viewer, ami direkt logok kiértékelésére való.

Meg hánytam vetettem a dolgot magammal, és azt találtam ki, hogy naná, hogy 100-as benyára fogjuk programozni, nehogy már becsörögjön valahol.

Az etanol egyelőre hanyagolva lesz, majd egyszer később talán élek ezzel az opcióval.

Launch control lesz, de ehhez előbb be kell kötni egy kapcsolót a műszerfalba, ráér jövőre.

2013-11-29 9:34:12
Hunya

Hunya

kovandor, 2013-11-28 18:34:12

Egy ehhez hasonló "Lalee" plakett szerintem elférne valahol a motortérben ;-)
Gratula az eredményhez!

Szerintem Lalee már dolgozik az ügyön, mivel a hűtő takaró feketére lesz szinterezve, így adja magát, hogy kerüljön oda egy matricka. Pl. ilyen, csak "Lalee Supercharged" felirattal:

Lalee supercharged

2013-11-29 9:30:12
Hunya

Hunya

wolfblind, 2013-11-28 17:59:27

Gratula, na Lalee elkeszitetted mo legerosebb miatajat smile , plussz a hideg ido meg a jo program megmutatkozik.

Ami tetszik a gorben, hogy 3000-tol 230Nm van mar.

100-as benzinnel volt programozva?

100-as SHELL volt benne, elvileg elmegy 95-össel is, de akkor nem nagyon kéne terhelni.

2013-11-29 9:21:14
Hunya

Hunya

Gyéé, 2013-11-28 20:24:32

Gyéé, 2013-11-23 18:38:38

azt kell mondjam hogy el fogsz élvezni a 2k és 4k közötti nyomatéktól!

Ez a rész meg volt? :-)

MEG HÁT!!!!

De nem állt meg a tolás 4 után, hanem valahol a végtelenben volt.

6.800 lett a tiltás, hogy ne forogjon tovább a kompi, de a Pmax úgyis 6500 körül van, szóval pont jó!

2013-11-29 9:17:54
Hunya

Hunya

Köszönöm a gratulációt, de Laleet illeti mind, mert én itt csak szponzor vagyok.. :-)

Maximálisan elégedett vagyok az eredménnyel, és alig várom, hogy jövő héten elhozhassam a vasat, ha bekerül a rollbar is.

Disznó módon megy! :-)

Részletes beszámoló nemsokára.

A dec 14 viszont sajnos egy családi banzáj miatt nagyon nem fog összejönni, de egy Bakony kört mindenképpen mehetünk! :-)