Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)    |   << vissza

Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)

2013-08-22 14:37:07
Hunya

Hunya

Posztok: 4960
Velünk: 4163 napja

Komfort is kell néha 

Rögtön megvásárlás után bekerült egy központi zár és egy ultrahangos belső tér védelemmel ellátott riasztó. A riasztó azóta is jól teszi a dolgát, bár egy hétre nem lehet ott hagyni beriasztva, annyit nem bír az akku.

Zeneileg is alakult a dolog, kikerült a középkonzolból a szent kvarcóra, és a helyére egy 2 DIN-es hifi került, ami SD kártyát is tud olvasni, ergo nem lóg a szánkba a pendrive. Napsütésben szinte nem látszik, szóval az LCD panel nem a legjobb kabrió-megoldás.

2 DIN hifi

A jobb oldali ülés mögött helyet foglalt egy 4 csatornás erősítő, ami normális hangfalakat hajt az ajtókban. Leszedéskor érdemes ellenőrizni a fólia épségét, hogy ne jusson be víz az ajtóba.

Ajtó fólia

Maradt még 2 szabad kábel 2 hangfalnak, amit a „kalaptartóba” tervezek beépíteni a következő módon:

Rear speaker install

Szélterelő volt az autón amikor megvettem, a magasabbik fajta, így ezt nem kellett beszereznem. Ez egy nagyon fontos extra a sál mellé. Ha már a szél nem fúj be, és jó kis zene szól, már csak a fenekünket kellene melegítenie valaminek. Ez sem bonyolult dolog, a Valeo gyárt utólag beépíthetőt.

A következő 2 képen egy ülésfűtés kapcsolót és egy szerelőt rejtettünk el:

Ülésfűtés

Lalee szerel

Klíma nincs, ha nap, mint nap használnám, kellene nagyon, így egyelőre elvagyok nélküle. Kérdés meddig.

Hosszabb utakra ha megyünk jó, ha van hely - meg illik is a kocsihoz - így beszereztem egy fém MX-5-ös bőröndöt, egy fém tartó rácsot barna bőrszíjakkal:

I.L. fém bőrönd

Igazán autentikus egy régi kopott bőrönd lett volna, de azok sajnos nem vízállóak és nem zárhatóak. Sebaj, ez is szépen mutat!

A sok Kismazdás kirándulás eredményeképpen újabban a bőrönd helyett egy színben harmonizáló másik termék kerül gyakrabban használatba:

Gyerekülés

Úgy gondolom ennél a pillanatnál rontottam el teljesen a kislányomat, ma már ő nyomja a start-gombot, ő tekeri fel-le az ablakokat, van saját baseball sapkája és napszemüvege. Nekem meg slusszkulcsom, de azt hiszem nem sokáig.

A probléma halmozódik, megszületett a második kislányom, akkor most vegyek egy NA-t, vagy egy Anniversary-t pluszban? :-)

aláírás May the Fairy be with You!
2013-08-22 13:39:05
Hunya

Hunya

Szerelmeim mind a műszerek 

Kinek az agyában nem ragadt meg a régi Exotic szám ezen sora? Én sem vagyok kivétel, sőt talán túlságosan sokat is buliztunk erre anno a KEK-en. Így nincs mit tenni, műszerek kellenek!

Na de milyen? És hová? És mennyi? Az élet nehéz, dönteni kell! A két középső légbeömlő sorsa azonnal megpecsételődött, olyan jól szem előtt vannak azok a lyukak, hopp ide be is épült egy analóg óra és egy olajhőfok mérő, ami nagyon hasznos pályanapkor. 

Műszerek

Mivel a műszerfal hátterét már korábban lecseréltem fehérre, nem volt kérdés, hogy minden műszer analóg legyen és fehér hátterű, króm kerettel.

A műszerfal ilyen lett az átalakítás után:

Fehér műszerfal

Mivel nem dohányzom, és a szivargyújtó aljzat is felkerült a műszerfal tetejére (így nem lóg a navi és a telefon töltőkábele le a középkonzolon), kellet valami, hogy eltűnjön az a fránya lyuk, az ideális megoldás egy START gomb lett.

Start gomb

A belső fényeket pirosnak szerettem volna, így a műszerfal izzókat piros LED-ekre cseréltem. Rossz megoldás, bár mindenhol hirdetik. Annyira pontszerűen világít, hogy egyenetlen volt a fénye a műszereknek, nagyon bénán nézett ki. Így hát irány a Piktor, vettem izzófestéket pirosban, és szépen lefestettem az eredeti izzók üvegét. Nem lett igazán vörös, de sötét narancssárgának elmegy.

A lábtérbe meg került 2 ezresért 2 kis neon, kézzel kapcsolható, kellemes fényt ad esti utazáskor.(Nem, a kocsi alá nem raktam neont!) :-)

2013-08-22 13:34:59
Hunya

Hunya

Zárt pályán száguldozz

A pályanap ragályos betegség, sose menjetek el ilyenre, mert:

-       megtudjátok, hogy nem tudtok vezetni, 2-3-4 mp szórás simán benne van 1 körben

-       hogy gyenge a fék és elfogy a gumi

-       hogy puha a futómű és billeg a kasztni

-       hogy nincs motorerő

-       Suzukik Swift-ek előznek meg

-       és még sorolhatnám

Vagyis inkább mégis menjetek, mert:

-       hatalmas élmény, többet tanulsz az autódról, mint 10.000 km alatt közúton

-       inkább itt pördülj meg, mint a 82-es úton Cseszneknél

-       érezd meg milyen, mikor tolja az orrát

-       érezd meg milyen, amikor elindul a hátulja

-       amikor elfogy a fék és/vagy a gumi

Ha teheted esőben is menj ki, még extrémebb az élmény, és rájössz, hogy nem is vagy bátor. Slovakiaring, Euroring, Hungaroring, mind látogatható. Kakucsring is, de ott sajna még nem voltam. Ha kicsi pályát keresel, akkor ajánlom a gokart pályát Visontán.

Totalcar track day 1 - Hunya

Feltöltés nélkül, a fenti setup-al a következő időket sikerült autóznom:

Hungaroring:     2:30:00

Slovakiaring:     2:55:48

Euroring:          1:28:70

Ebben biztosan van mégca.  2, 4, 1 mp körönként, de ahhoz tényleg sokat kéne még gyakorolni, hogy ezt hozzam, meg nem is vagyok autóversenyző. szórakozásnak, tanulásnak viszont kiváló időtöltés!

Ugyanígy ajánlom a Tököli vezetéstechnikai tréningeket, Gyula nagyon jó programokat tud összerakni. Az utolsó Miatali alapján pedig ugyanez igaz a Kiskunlacháza-csapatra is!

Tököli vezetéstechnika

Igen-igen szórakoztató, és estére úgy elfáradsz, hogy örülsz, amikor hazaérsz, és ledőlsz a kanapéra! :-)

2013-08-22 13:26:34
Hunya

Hunya

Az az igazán bátor, aki később fékez

Miután az egyik Hungaroring nyílt napon sikerült fémig koptatni a fékbetétet, és kézifékkel mentem haza, elérkezett a csere ideje. Ráadásul nem csak a betété, hanem az első tárcsáé is, mert azt is sikerült kinyírni. Tanulság, mielőtt pályanapozni mész, nézd meg legalább félig van-e a betéted. És ne a hátsót nézd, hanem az elsőt, annak is a belső oldalát! Az első 2x, 3x gyorsabban fogy el mint a hátsó.

Na de mi kerüljön bele?

Normál tárcsát nem akartam, bár többen a gyárira esküsznek. A választás végül is az I.L. Motorsport-on árult Zimmermann lyuggatott tárcsára esett, ami az óta is rendületlenül szolgál, pedig kapott jó pár pályanapot.

Zimmermann lyuggatott tárcsa

Ha már a tárcsa cserélve lett, beszereztem fém fékcsöveket is, sőt az olaj is DOT 4-re lett cserélve, ne ezen múljon majd a melegedés és a fékhatás.

fém fékcsövek

Fékbetétből mindenki másra esküszik, nekem piros és sárga EBC volt eddig bent. A sárgából több szett is, volt, amelyik elment 9.000 km-t, volt amelyik csak 4.500-at, de nyilván sok-sok pályanappal értendő. Fékhatásra nem volt panasz egyiknél sem.

Ami még egyszerű, mutatós és olcsó: lefújni a féknyergeket színesre. Amíg piros betétet használtam pirosak voltak, majd a sárgára váltáskor sárgák lettek. A hő terhelés során viszont szépen lepattogzik a festék, szóval kb. 2 évente újra kellene fújni. Mivel az új design egyik eleme a narancssárga lesz, így ilyenre fogom festetni legközelebb. De most valami minőségibb festékkel, mondjuk Raid HP-vel.

Ez a konfiguráció (minőségi tárcsa, betét, fém fékcső, DOT 4 fékolaj) szép rövid féktávokat tesz lehetővé a fél-slick gumival együtt, amivel már jó pár autónak okoztam meglepetést pályanapkor, mondjuk a Hungaroring célegyenes végén. És bírja 5-6 körön keresztül is akár, tehát a 20-25 perces etapokra pont jó. 

A betét rendesen fogy, de ez  - mai szemmel már úgy gondolom - normális.

2013-08-22 13:20:50
Hunya

Hunya

Kell még egy kis motorerő

Mert természetesen a motorerőből sosem elég a gyári, mindig kell egy hangyányival több. Erre a legegyszerűbb megoldás az ECU finom tuningolása, hiszen mind a szívó oldal mind a kipufogó oldal is már rendben van.

Irány a műhely, fel a mérőpadra és lássuk a számokat:

Chiptuning NB 1.8

Tehát nyertem plusz 15 LE-t, ami 11%-os növekedés, és 17 Nm-t, ami 10,6%-os növekedés. Na de ezek csak minta értékek, de hogyan néznek ki a görbék?

Chiptuning NB 1.8

Látszik, hogy a felsőbb tartományokban kaptam nagyobb pluszt.

Két kérdés maradt nyitva:

-       jól mér-e a pad?

-       hogyan néz ki egy széria közeli NB-vel összehasonlítva?

Ezt egy másik csoportos teljesítménymérés mutatta meg, naná hogy ott voltam én is!

Az adatok, összehasonlítva Nitzer kolléga gyári NB-jével, ami szintén 1.8-as mint a Zöld Tündér.

Az ezen a padon mért 150 LE 2 %-kal kevesebb mint a másik padon mért adat, de ez simán belefér a mérési hibába illetve a környezeti változók hatásába. A difi +13,1 LE.

A nyomaték most 174 Nm lett, azaz +17,3 Nm.

Nitzer - Hunya

A görbe azt mutatja, hogy alsóbb fordulatszám tartományban picit gyengébb, 3.500 felett erősebb lett a motor.

Nitzer - Hunya

Ezzel a teljesítménnyel már talán meg lehet szorongatni egy gyári 2.0-ás NC-t.

2013-08-22 10:21:57
Hunya

Hunya

Kipufogó és barátai

Egyszer a zenetáborban Bakonyban töltöttünk pár napot egy baráti társasággal, egy kedves idős pár volt a vendéglátónk. Mikor indultunk haza és éppen elindítottam a gépet a házinéni megszólta, hogy „azt hittem lesz valami jó hangja”. Utána persze kiderült, hogy az öreg fanatikus motoros volt fiatalkorában, és az asszonyt is hurcolta magával mindenhová. Benzinvérűek voltak. De ez már nem segített a helyzeten, kipufogót kellett keresnem…

Dinamitékra esett a választás, normálisak, kedvesek voltak e-mail-ben is és telefonon is. Szépen megcsinálták a hátsó dobot (a leghalkabbat választottam, bár ez azért relatív), használtam is pár évig, szerettem a hangját:

Régi kipuff

Hang a képhez: https://www.youtube.com/watch?v=r4Bx0a2euQM

De a zsizsik tovább dolgozik az ember agyában, így egyszer csak beszereztem egy kétoldali kivezetésű Borla rozsdamentes hátsó dobot, majd elmentem Dinamitékhoz újra, és a leömlőtől hátra mindent nagyobb – 60-as - átmérőjű rozsdamentes csőre cseréltettem. A katalizátor maradt az eredeti, most az a szűk keresztmetszet.

Így néz ki a rendszer ami végül is felkerült, a hátsó dob nélkül:

Új kipuff

És így, a hátsó dobbal együtt, felszerelve:

Borla hátsó dob felszerelve

A hangja itt hallható: https://www.youtube.com/watch?v=cLK1lfm3ZMQ

Így néz ki a vége, a műanyagot is szépen megvágták Dinamiték:

Dupla hátsó dob

A kulturálttól jó messze van, de gyönyörűen szól, főleg 5.000 felett. Az asszony nem annyira csípi, mert hangos, de nekem tetszik. Önmagában a kipuff nem szólna így, de előtte van ugye a Typhoon és a leömlő is. Böszme. :-)

2013-08-15 13:44:41
Hunya

Hunya

Indul a szívótuning

Mint tudjuk a friss levegő egészséges, a tüdő meg akkor erős, ha ki- és belégzéskor is jó nagyot tud szívni-fújni.

Meg különben is, már hónapok óta nem vettem semmilyen alkatrészt, ez így nem mehet tovább! Gyéé éppen ki akart dobni egy Japspeed leömlőt, megmentettem szegényt az enyészettől, és be is raktam a csomagtartóba a Larantól vásárolt original K&N typhoon mellé.

Japspeed leömlő

Bekerült szépen a helyére, és kapott rögtön egy hővédő Track Dog-os burkolatot is:

Track Dog hővédő

Le lett bandázsolva a leömlő vége is ahol lehetett, hogy ne melegítse a kardánalagutat:

Kipuff bandázs

A Typhoon-t én szereltem be egy szombat reggel, közvetlenül egy osztrák túra előtt, végig vigyorogtam az utat, jó kis érces felhangot adott a rendszernek. És persze gyönyörűen néz ki!

K&N Typhoon

Ez a direktszűrő volt az egyik olyan extra, aminek a hatását markánsnak mondanám a vezetési kultúrára vonatkozóan. Azóta sokkal jobban pörgetem, egyszerűen muszáj!

2013-08-15 13:36:40
Hunya

Hunya

Hunya, 2013-08-08 13:36:49

Lesz még sok-sok infó, ráadásul aug közepétől Lalee-nál a kocsi, és indul a szívás. Izé, feltöltés! :-)

A mellékelt képen látható, milyen egyszerű is a kompresszorosítás:

Lalee kompresszor projekt

Full Plug&Play, no komplikáció. Ennyi! :-)

2013-08-08 13:37:18
Ordune

Ordune

Posztok: 6602
Velünk: 3727 napja

Hajrá Hunyi, csak így tovább! smile

aláírás

ACT: ND 2.0 2016 Revolution Top / NA 1.6 1992
EX: NA 1.6 1990 Supercharged / NC1 2.0 Coupe 2007 

2013-08-08 13:36:49
Hunya

Hunya

Lesz még sok-sok infó, ráadásul aug közepétől Lalee-nál a kocsi, és indul a szívás. Izé, feltöltés! :-)

2013-08-08 13:35:45
Hunya

Hunya

És milyen gumit húzzak a felnire?

A gumi kiválasztása majdnem akkor „challenge” volt, mint a felni. Hosszas netezés után a Pirelli P Zero Nero 205/45 R16 lett a befutó. Ekkor még sima utcai gumiban gondolkodtam, lényeges volt, hogy jól fogjon vízen is. Az első pályanapkor viszont kiderült - minő meglepetés -, hogy ez tényleg utcai gumi. Annak mondjuk nagyon jó volt, sose akart elfogyni.

Amikor végre lekopott, és megszereztem a kisebb felniket, Federal 595 RSR-re váltottam, ami egy legális fél-slick, 140-es UTQG indexszel. A Pirelli 220 volt.

Federal 595 RS-R

Ezek a gumik pályán fantasztikusan fognak, és még esőben is lehet közlekedni velük. Persze nem esőgumik, erre azért figyelni kell. Két bajom volt velük, az egyik, hogy elkezdett felmenni az áruk, a másik, hogy néha kitörtek belőle egész nagy darabok, szóval gyártási minőség terén nem a maximum.

Miután lekoptak (az első 2 nyarat bírt, a hátsó 1-et), újra ilyet akartam, de akkor jött be a Hankook RS2, ami szintén 140-es indexszel rendelkezik, és picit olcsóbb volt. Így hátra ez került.

Hankook RS2

Ilyen vegyes felállásban (elöl Federal, hátul RS2) voltam már több mókázáson is, szerintem kb. egyformán fognak, nem voltam se alul se túlkormányozott.

Ha lekopik az első, az RS2-nél maradok, mégpedig a gyártási minőség miatt.

2013-08-08 13:27:50
Hunya

Hunya

Tapadásrealizálás

Úgy kezdődött a dolog, hogy a fáradt régi gyári lengéscsillapítók helyett szereztem egycsöves, nem állítható sárga Bilstein B6-okat, amik kb. 30%-al keményebbek az eredetinél. Beszerelés után ég és föld volt a különbség vezethetőségben.

Ha van már jó kis felni, és lengéscsillapító, akkor irány a pálya, irány egy Hungaroring autós nyílt nap:

Hungaroring_Hunya

Úristen, mindjárt kiesek az ülésből annyira dől a kasztni, a futómű túl puha, és a harmadik körben elmelegedtek a gumik.

Hungaroring_Hunya

Halálosan élveztem, de egyértelmű volt, hogy ez az autó így nem versenypályára való. Az alap megvan, van mire építkezni, de sem a fék, sem a futómű nem elég jó. Motorerő sem, de az már egy másik téma.

Megoldáskeresés indul:

-       legyen kemény

-       legyen komfortos ha túrázunk

-       lehetőleg ne kelljen kidobni a Bilstein-eket, ha már nemrég vettem őket

-       magasság állítás nem kell, ha lenne sem tekergetném sose

-       sokat ültetni nem szeretnék, maradjon használható a magasság

Mx5fanPeti javaslatára a Bilstein átalakítás Katona úrnál – Flyin’ Miata rugó lett a befutó, mind a költségeket, mind a fenti kompromisszumokat tekintve.

Flyin' Miata rugó

Már csak a futóművet kellett beállítani. Összetartás nulla, Dőlés elöl -1 fok, hátul -1,6. Után futás a maximum ami megy, ha jól emlékszem kb. 4,5 lett.

Futómű állítás

Már jó pár kilométer és több pályanap is van ebben a setup-ban, nagyon meg vagyok vele elégedve. Max keménységre feltekerve a gátlókat (9 mm-es kulcs kell hozzá) jó pályára, legpuhább állásban pedig jól használható közúton. Természetesen nem egy Citroen DX, de nem is egy fogtömés kirázós valami.

2013-08-08 13:22:09
Hunya

Hunya

De milyen is legyen a legfontosabb tuning elem, a felni?

Először is könnyű! Persze hogy pont ez az amiről gőzöm sem volt anno. A design is fontos, de sose feledjétek a forgó rugózatlan tömeg hatását. Az eredeti méret 15 x7 coll, én egy mérettel nagyobb, 16-os OZ-kat választottam 205/45-ös gumival:

Régi OZ felni

Hiba volt. Az ET szám nagyjából ugyan stimmelt (ET35 a gyári), de túl nagyok és túl nehezek voltak a kerekek. Nem is beszélve a gumiról, ami 16-os méretben kb. 30%-al drágább, mint a 15-ös. Pályán semmi különbséget nem okoz a magasabb oldalfal, a komfort meg sokkal jobb. Ráadásul a 195/55 kombináció eléggé átlagos méret, ergo nagyobb a választék. Akár utcai, akár fél-slick.

A megoldás végül az lett, hogy az OZ-k igen jól mutatnak a feleségem Megane-án, (a gumik úgyis elkoptak) én meg hosszú keresgélés után bevásároltam 4 db Chaparral silver 15x7 ET38-at az I.L-ről. Kisebb ET számot nem akartam, mert bár jól néz ki, elrontja a tervezett futómű geometriát.

A felni így néz ki. Nagyon hasonlít pl. a Rota RB-re amit akartam, de abból csak ET30 létezik. Ez meg ET38, tehát 3 mm a különbség a gyárihoz, ami elhanyagolható.

Chapparal

2013-08-08 12:17:24
Hunya

Hunya

Nem volt gond, bár ez még szigorítás előtti állapot.

2013-06-24 7:13:44
Hunya

Hunya

pke1977, 2013-06-23 18:49:34

Nagyon jól áll neki!!! A műszakin nem lesz gond, hogy hiányzik a kocsiból egy légzsák?

Még nem tudom, de majd augusztusban kiderül! :-)

Mindenesetre addig nem adom el az eredetit.