Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)    |   << vissza

Green Fairy Projekt (1.8 NB ’99)

2019-02-22 7:43:43
Ordune

Ordune

Posztok: 6632
Velünk: 3752 napja

Hunyi neked meg gratula az autóhoz, és még nagyobb gratula ahhoz, hogy autodidakta módon ilyen jól beletanultál ebbe a programozásba!

aláírás

ACT: ND 2.0 2016 Revolution Top / NA 1.6 1992
EX: NA 1.6 1990 Supercharged / NC1 2.0 Coupe 2007 

2019-02-22 7:38:30
Ordune

Ordune

Posztok: 6632
Velünk: 3752 napja

Gyéé, 2019-02-21 19:49:14

Aztàn kéz a kézben elsétálnánk a naplementébe mint Starsky és Hutch.

Ezen most konkrétan majdnem összepisiltem magam...

Szerintem nincs még egy ekkora gyépés a világon mint te. Remélem ilyen maradsz örökre! 

aláírás

ACT: ND 2.0 2016 Revolution Top / NA 1.6 1992
EX: NA 1.6 1990 Supercharged / NC1 2.0 Coupe 2007 

Történet:

Gyéé, 2019-02-21 19:49:14

Aztàn kéz a kézben elsétálnánk a naplementébe mint Starsky és Hutch.

Ezen most konkrétan majdnem összepisiltem magam...

Szerintem nincs még egy ekkora gyépés a világon mint te. Remélem ilyen maradsz örökre! ????

2019-02-21 19:49:14
Gyéé

Gyéé

Posztok: 8695
Velünk: 4710 napja

Nincs ebben rivalizálás. De tényleg. Én miatás leszek forever Hunya meg szinte a testvérem, együtt drukkolunk egymás paripájának. Közöttünk egy gyorsulási verseny bármilyen kimenetel esetén közös örömmel végződne. Aztàn kéz a kézben elsétálnánk a naplementébe mint Starsky és Hutch.

aláírás DrasticPlastic Driver
2019-02-21 19:16:05
Hunya

Hunya

Posztok: 4972
Velünk: 4188 napja

bagoly, 2019-02-21 17:12:12

Válasz erre: @Hunya #135081 
Mivel távol áll tőlem a tuning, (mint totál hozzá nem értő) de emlékszem Rád, amikor a zirci kanyarokban állítgattad az autó vezérlését (100 fölött, csak úgy bal kézről, ezért küldtem egy szívecskét az utolsó beállításodra). itt a másik. Amióta megismertelek, mindig drukkoltam minden + csikódért és + NM-ért.

Csak azt nem értem, és ne kövezzetek meg, miért méregetitek egymás farkát? 

Ez csupán szakmai méregetés. Nem farok. Két totál más motor. Más autó. De ugyanazt a célt szolgálják és ugyanúgy élvezetesek. 

Gyéé kíséri kb 6-7 éve az építésemet én meg az ő összes kocsiját. 

Pár kocsiját vezettem is. A TVR-t is majd meg kell próbálni.  :-)

aláírás May the Fairy be with You!
2019-02-21 17:12:12
bagoly

bagoly

Posztok: 806
Velünk: 1357 napja

Válasz erre: @Hunya #135081 
Mivel távol áll tőlem a tuning, (mint totál hozzá nem értő) de emlékszem Rád, amikor a zirci kanyarokban állítgattad az autó vezérlését (100 fölött, csak úgy bal kézről, ezért küldtem egy szívecskét az utolsó beállításodra). itt a másik. Amióta megismertelek, mindig drukkoltam minden + csikódért és + NM-ért.

Csak azt nem értem, és ne kövezzetek meg, miért méregetitek egymás farkát? 

aláírás

A túrázás fárasztó, de 60 felett jobb, mint a nő.

2019-02-21 14:18:46
Hunya

Hunya

Gyéé, 2019-02-21 11:27:12

Azért nekem az látszik hogy a kocsid eddig is teljesen jól volt programozva, ez a legnagyobb visszaigazolás.

nem tudsz egy virtuáldyno vonalat odahekkelni valahogy? Tök jó lenne ha pontosan látszana hogy mi a két mérésmódszer közötti viszony.

Még a végén énis bekérem magam Radicshoz...csak nem tudom mit fogunk állítgatni. Max az alap előgyuszit tudjuk rakosgatni.

ez egy jó 4 lityós chimaera mérése, szerintem az autóink teljesítményre valójában nincsenek messze egymástól. Most már mérnem kéne egy 60-120-at. Bocs hogy ideoffantottam ezzel....

Nyugodtan TVR-osítsd a topicot, azt többen olvassák. :-)

Majd valahogy fotoshoppolok egyet.....de küldtem emailt.

2019-02-21 11:27:12
Gyéé

Gyéé

Azért nekem az látszik hogy a kocsid eddig is teljesen jól volt programozva, ez a legnagyobb visszaigazolás.

nem tudsz egy virtuáldyno vonalat odahekkelni valahogy? Tök jó lenne ha pontosan látszana hogy mi a két mérésmódszer közötti viszony.

Még a végén énis bekérem magam Radicshoz...csak nem tudom mit fogunk állítgatni. Max az alap előgyuszit tudjuk rakosgatni.

ez egy jó 4 lityós chimaera mérése, szerintem az autóink teljesítményre valójában nincsenek messze egymástól. Most már mérnem kéne egy 60-120-at. Bocs hogy ideoffantottam ezzel....

Történet:

2019-02-21 10:53:30
Hunya

Hunya

The Big Radics Dyno Day:

Tegnap megvolt a Nagy Dyno Day, Radics Ákosnál, Veszprém mellett. Igazándiból egy délután volt csak, de így is elcsesztem a mester életéből vagy 4 órát… ????

Győr-Veszprém szakasz ugye elég jó (át a Bakonyon), tök jót autókáztam 1/3 – 4 között. Nem száguldozás volt, csak cruising, volt pár teherautó, meg vagy 2 helyen mértek, de nagyon nagy vigyorral érkeztem meg. Ákos 16:00-kor pontosan hazaért, be is gördítettük egyből a szekeret a padra. Ez kicsit trükkös volt, mert elég szűk a garázs, de nagyon profi a módszer.

Indulhat az „eksön”!

Setup:

Megnéztük, hogy jó-e a fordulatszám beállítás, azaz a gép és a kocsi ugyanazt látja-e? volt kb 100 rpm difi amit ki kellett korrigálni, de ennyi volt a setup.

Bázisok meghatározása:

Először mértünk egy alapot, a normál programmal:         211 LE

Aztán mértünk a 100-as bentines programmal + víz-etanol mix: 207 LE (nagyon sok volt az üzemanyag és az etanol együtt, ez volt a gyengülés oka)

Mérések:

Nagy fordulat: Elindultunk 23-24 fok előgyújtástól (boost: 0,5-0,55 bar), és elmentünk egészen 27 fokig, ez kb a teteje, e fölött nem nyertünk teljesítményt.

Kis fordulat: Ugyanez 18-25 fok között. szépen látszott a görbén, hogy hol volt változás, vagy hol nem jelentett semmit.

Amikor kb. megvolt a jó előgyújtás, kisimítottuk a VE táblákat, hogy ne 11,5 meg 13,0 legyen az AFR, hanem közel maradjon a 12,2-es AFR targethez.

Ez hozott még pár lovat, így elértük a 221-et.

Figyelni kellett arra is, hogy hagyjuk visszahűlni a motorteret, és a beszívott levegő kb ugyanott legyen minden mérésnél.

Ez az egész azért nem ennyire folyamatszerű, kicsit összetettebb, de valahol ez volt a logikája a dolognak.

A pad egyébként nagyon pontos, 2x lemérve ugyanazt ugyanaz az eredmény jött ki. +/- 1-2 Nm. (ez az mi utcán sosem megy sajnos).

Összese 10 menet volt, a végére minden ruhám benzin szagú lett, de nagyon vigyorogva jöttem haza. Már sötét volt, de nem találkoztam sem őzzel, sem szarvassal, pedig a Bakony híres erről.

Eredmények (főtengelyen értendőek a számok):

221 LE / 7.000 RPM (ez P-Norm, a pad 226-ot mért, de ez ugye nyomás, páratartalom és hőmérséklet függő)

264 Nm / 4.700 rpm

(210 LE / 245 Nm-ről indultunk)

Grafikon színek:

Zöld: nyomaték és teljesítmény after

Piros: nyomaték before

Kék: teljesítmény before

Sárga: nyomaték és teljesítmény víz-alkohollal (ami egyébként nagyon jól hűt, egt-n látszik is, de motorerőt 10 fokban nem hoz)

A görbe alakja egyébként meglepően hasonlít ahhoz, amit a virtual dynoval szoktam logolni:

2.100 fordulatnál már megvan a 200 Nm, majd egy szép stabil ívben felmegy 4.700-ig 260 fölé, majd elkezd csökkenni, leszabályzáskor már „csak” kb. 220 Nm.

2.500 – 7.200 között 220-260 Nm mindenhol, ez seggre is így érződik, nagyon kellemesen autózható a kis Tündér.

A régi dynomhoz képest most 6.000-7.000 között jobb a nyomatékom. A nyomatékcsúcs feljebb van 300 rpm-el, a teljesítménycsúcs meg kb. 500-al.

Gondolom ez az FL intake hatása (is), nem „fogy el” a levegő.

Hogy ez a mérés mennyire egyezik más dyno padokkal, azt nem tudom megmondani. Annyi viszonyítási alap van, hogy a régi dynomon 171 LE volt a kerékteljesítmény, és 213 a főtengely, itt meg 160 valamennyi / 221 LE.

Minden pad máshogy fékez. A P motor vs. P Norm faktor az nagyjából hasonló. (0,972-0,976)

De a lényeg, hogy 211LE-vel jöttem, 221-el mentem, jobb az AFR és végre a virtual dynohoz is van hasonlítási alapom, mert nyilván logoltam oda-vissza.

Örülés van, a 60-120 megvan 5.1 alatt, sosem fogy el az erő, de még nem akar keresztbe állni harmadikban. Nekem ez pont jó lesz.

Motor tuning vége. ????

Maga a mérés, rákészülés, izgulás, nagyon jó kis buli, normális áron, nagyon ajánlom mindenkinek, abszolút megérte a befektetett időt, energiát.

2019-02-19 23:13:21
Hunya

Hunya

Gyéé, 2019-02-19 20:27:39

Válasz erre: @Hunya #135043 

Kíváncsi vagyok! Kettőötven főtt tengelyen?

Kettőötven a főtt tojás. 

Fogalmam sincs. Anno ugye 213 volt. Azóta más a leömlő, a középcső, a hátsó dob. 

Meg portolt a hengerfej. Olajat is eszik az meg ugye a forma 1-ben is plusz lóerő. 

De minden dyno más. Majd meglátjuk. 

Inkább az érdekel, hogy beesik-e még a nyomatékgörbenóra 6.000 felett vagy kisimul. 

Fl intake igazolás ugye. Persze ez sem fekete-fehér történet mert a hengerfej maradt de majd kiderül. 

Mondjuk még nem alszom, jár az agyam....:-)

Seggre meg virtual dynora jobban megy de az a hatos váltó miatt érződik inkább. Meg öregszem is és lassulok, tehát a kocsi gyorsul. :-)

2019-02-19 20:27:39
Gyéé

Gyéé

Válasz erre: @Hunya #135043 

Kíváncsi vagyok! Kettőötven főtt tengelyen?

2019-02-19 20:24:42
Hunya

Hunya

Ha minden igaz, és nem jön közbe világválság vagy akármi, akkor holnap délután megy a Tündér dynora!!!

Radics úr már szeretettel várja. :-) 

2019-02-12 13:43:13
Hunya

Hunya

Gyula, 2019-02-12 13:17:15

Válasz erre: @Hunya #134954 

??????????? Osztrák - MAGYAR  0:2  !!!!!!!!!!!!!!

Jogos. :-)

2019-02-12 13:17:15
Gyula

Gyula

Posztok: 218
Velünk: 931 napja

Válasz erre: @Hunya #134954 

??????????? Osztrák - MAGYAR  0:2  !!!!!!!!!!!!!!

aláírás

TETEJETLEN 

2019-02-12 8:21:25
Hunya

Hunya

Ez ma újra eszembe jutott...jó kis délután volt. :-)

2016 június

Osztrák-Magyar 2:0

Steve a liftben végre kifújta a levegőt. Elég volt mára a projektmunkából a telefonkonferenciákból és a sok-sok bullshitből. Még szerencse, hogy ma az öreg roadsterrel jött reggel munkába, kellemes 24 fok van. Tető le, szépen hazagurulok, cruising-vigyorgás - mi kell még - gondolta.

Amióta beállította az ECU-t szépen röffen be a gép, szolidan visszhangzott teremgarázs, ahogy felmordult a kipufogó.  Szépen lassan csordogált a forgalommal, kikönyökölve az ablakon. Fel kéne húzni a sofőrkesztyűt is jutott eszébe - miközben feltette wayfarer dizájnú klasszikus napszemüvegét – akkor lenne teljes az összkép! Ehelyett azonban elkezdett keresni egy jó krúzolós zenét az SD-kártyáról. Hamar meg is találta: Fabian Juli & Zoohacker - Shine, tökéletes választás a hazaútra.

Ekkor találkozott össze Günterrel….Günter kb. 22 éves volt, hátrafordított baseball sapkája mutatta, hogy szerencsés csillagzat alatt született, hiszen ő az utak királya. Ezt támasztotta alá érettségire kapott A4 3.2 FSI típusú személygépjárműve is, mellyel azon biztos tudatban hajtott be a körforgalomba, hogy nem is kell balra néznie, mert ugye ő tempót megy, osztrák rendszáma is van, meg különben is menő. Ne feledjük, ő Günter Jódlibauer, aki jelesre érettségizett a Waldorfos gimiben!

Steve egy kétgyermekes apuka figyelmeztető, ámbátor mégis kedves módján csóválta meg már-már deresedő halántékát, mikor hirtelen a fékre kellett lépni, mert egy ezüst AUDI terjedt be előtte fennkölt magabiztossággal a körforgalomba. Látta a sofőr arcán, hogy már korábban fékeznie kellett volna, hiszen nem annak van elsőbbsége aki már bent van a körforgalomban, mint tudjuk. Méla undorral vont vállat, majd tovább hallgatta a zenét. Igaz feltűnt neki, hogy csak 45-el halad előtte az osztrák rendszámú gép, de nem törődött vele. A gyanú akkor fészkelte be magát Steve szívébe, mikor elhagyták a város táblát. Itt ugyanis felgyorsultak az események, és már 65-el döngetett a 2 autó. Steve szúrt egy határozott „öthármat”, és átugrotta a szürkét. Majd csordogált tovább kényelmes 90+10%-os tempóban, ahogy szokott. A depressziómetál csoda azonban 34 cm-ről követni kezdte.

Az idő a kis emberek korlátja mormolta magában Steve, mikor ezt észrevette. Szeretettel pillantott barna bőrszíjas Autodromojára – milyen szépen beérett a szíj, lassan felveszi a bőrkárpit árnyalatát – majd az olajhőfokra: minden rendben, üzemmeleg a motor.

Sóhajtott egy nagyot, kinézett balra - nem jön senki - mehet az előzés. Vissza három, felvisít a kompresszor a japán lovak megindulnak, elforog a végéig, kicsi rendezőfék, jön a jobbos-balos S-kanyar, vigyázni kell mert szűkül. Hátulról csikorgás, a szürke kicsi átesik a szembesávba. Hiába, van vagy 500 kg a két kocsi között. Meg Günter nem is fél slickeken közlekedik, mint a japán versenylovak. De ezt ő nem tudja, csak egy zöld fodrászautót lát a ködön keresztül.

Egyszóval Günter Kompensieren újra megérkezett, és tettre kész. Mind a 260 paci várja a parancsot, hogy megalázza a súlyos futball vereség után a szemtelen magyar autóst.  Érettségi megvolt, de nem tanul túl gyorsan. Ismét az MX fenekét szimatolgatja. Jön a hosszú egyenes, indul a Lecke 2.0.

Hátha az ismétlés segít, gondolja Steve. Tegnap is 2 gól volt, legyen ma is kettő kicsi győzelem. Picit elveszi a gázt, visszarakja 3-ba, fordulatszám 4.000-en, hagyja, hadd hallja az osztrák hogy most jön a „Nagy Rugalmassági Teszt”. Egyszerre nyomnak padlót. Betölt az Eaton és bár csak 0,5 bar, de szépen meglódul a Zöld Tündér. Elforogja a hármast, 7.200, bumm a negyedik, szépen durrog a flatshift ahogy hagyja a lábát a gázon, forog a negyedik a végéig, és ahogy anno a régi kettes Golfokon volt: „…und Tschüß!” Steve imádja ahogy ledadog a motor mikor a pirosba ér. Ötödiket már nem is kapcsol, lemaradt a szomszéd…a tükörben még látszik ahogy lelassít, indexel, visszafordul. Elnézte a sztrádafeljárót a nagy izgalomban. Bécs nem erre van.

Steve pulzusa lassan visszaáll a normálisra, lassan kifújja a levegőt és azt gondolja: elégtételt akart…pont tőlem….nem is szeretem a focit!?

2019-02-10 20:10:33
Hunya

Hunya

GmajaG, 2019-02-10 16:56:55

Nem fújt nagyon a szél tényőn? wink Tegnap kellemesebb volt az idő smile

Fújt. De kemény vagyok. :-)

Mentem egy kisebb kört, csak a füles sapimat hagytam otthon. De így is nagyon jó volt.