Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez    |   << vissza

An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez

2013-03-14 15:09:38
zed1

zed1

Posztok: 935
Velünk: 4097 napja
SPety, 2013-03-14 10:37:38

Engem is érdekelne. Amit vettél azzal lehet hibakódot tlörölni vagy csak olvasni?

Tudsz küldeni linket, hogy holrendelted meg az ELM327-est és Torque-t?

Nekem ki volt véve az aksi és menetsatbilizátor hibám van. Megpróbálnám kitörölni.

Igen lehet vele hibakódot törölni. Mazda esetében szerencsére még nem volt rá szüksége, de egy Opel és egy Ford esetén ment gond nélkül.

Akitől én rendeltem anno az e-bay-en annál éppen nincs, de találsz rengeteg eladót: itt egy. Nem túl jó az értékelése és nekem a "connects faster with Android Torque App" nem egyértelmű, vétel előtt kérdezz azért rá, hogy vállal-e garanciát a "Faster Communication" mode működésére Torque-ban.

Én anno egy angol kereskedőtől vettem, aki kb. 3L-tal drágábban adta, de cserébe letesztelte eladás előtt az interface-eket.

@mx5fan: Wow, nem semmi.Surprised El tudnád küldeni a PID listát? Kerítek egy .dbc-t és nekiállok szabadidőmben visszafejtegetni.

2013-03-14 14:17:04
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5148 napja
zed1, 2013-03-13 13:48:55

Amatőr pályázáshoz ideálisak, mert pl. ki lehet rá rakni az olajhőmérsékletet, a valós vízhőmérsékletet, esetleges kopogás miatti előgyújtást állítást, stb.

Mazda esetén létezik egy ilyen csomag a 2007-2009 Mazdaspeed 3 & 6-hoz, de sajnos ezek a PID-k nem jók az NC-hez.

sajnos az NC-n az ölajhö nem mérhetö ECU-n keresztül, de a többi jól müködik

a PIDekhez annyit, hogy 1000emailváltás után a Scangauge programozójával sikerült oda eljutnom, hogy jelenleg minden PID-en keresztül elérhetö pramétert mérni tudok.
nem csak alap hömérsékletek, hanem megy e a klímakompresszor, mennyi a kipuff gáz visszavezetés, hol áll épp a VVT, az elsö széllessávú lambdaszenzor értékei meg ilyenek...

most már csak azt kéne, hogy valahogy a kódokból kivadásznátok a PID-eket és akkor nektek is meglenne.
viszont sokat kellett szórakozni a mértékegységekkel, helyiértékekkel...

2013-03-14 10:37:38
SPety

SPety

Posztok: 401
Velünk: 3575 napja

Engem is érdekelne. Amit vettél azzal lehet hibakódot tlörölni vagy csak olvasni?

Tudsz küldeni linket, hogy holrendelted meg az ELM327-est és Torque-t?

Nekem ki volt véve az aksi és menetsatbilizátor hibám van. Megpróbálnám kitörölni.

2013-03-13 22:32:51
zed1

zed1

Gabeszpapa, 2013-03-13 18:51:49

Erre is kivancsi vagyok, ha lesz ido nezzuk meg szombaton! Holnap felkerul a szelesito pogacsa elore es a nyari gumik Laleenal, ugyhogy szombat biztossa valt!

Remek! OBD olvasó kocsiban van mindig, szóval nem fogom itthon hagyni.

Kíváncsi vagyok hogy fog kinézni a pogácsákkal a kocsi, rosszabbul biztos nem.Cool

2013-03-13 18:51:49
Gabeszpapa

Gabeszpapa

Posztok: 1063
Velünk: 4324 napja
zed1, 2013-03-13 13:48:55

Tipp #23: OBD olvasó

Idő: -

Költség: 6eFt (Torque app + BT OBD olvasó)

Az OBD csatlakozón keresztül az autó különböző vezérlőegységeit el lehet érni és az ott tárolt hibakódokat (fékvezérlő hibái, légzsák hibák, motorvezérlő hibakódok, stb.) olvasni és törölni tudjuk, valamint az adatbuszon egyébként is küldött különböző adatokat (un. PID-kat) ki lehet olvasni. Az elérhető adatok jó része standard az emissziós normák miatt (légmennyiség mérő által mért légszállítás, befecskendezési adatok, lambda szonda értékei, tesztciklusok teljesítése, stb.), azonban nagyon sok autóspecifikus és csak az adott PID pontos ismeretében lehet értelmezni (pl. kopogás miatt előgyújtás állítás). A specifikus PID-kat értelmező gyári eszköz (Mazda-nál jelenleg ez az M-MDS) sajnos csak szervizek számára elérhető (és drága is), de szerencsére számos alternatíva van - akár hobby szintű - pótlására. Ezek a szabvány PID-kat természetesen ismerik, specifikus PID bevitelére pedig lehetőséget nyújtanak, amiket fórumokról tudunk összevadászni.

A legdrágább nem gyári megoldások (pl. Bosch KTS eszközök) komplex mérésekre alkalmasak, számtalan autótípus specifikus kódjait ismerik, akár munkaidőt és cseredarabot is javasolnak, stb.

30-60eFt-ért elérhetőek a műszerfalba építhető, az OBD csatlakozó kábellel kapcsolódó olvasók, pl. ScanGauge. Ezek előnye, a kénylemesen és folyamatosan figyelhető paramétereken túl, hogy a csatlakozó leválasztásával nem kell foglalkozni, a gyújtás elvételével keresztül az automatikusan lekapcsolódik. Amatőr pályázáshoz ideálisak, mert pl. ki lehet rá rakni az olajhőmérsékletet, a valós vízhőmérsékletet, esetleges kopogás miatti előgyújtást állítást, stb.

10-30eFt-ért lehet kapni nem beépíthető, kijelzős olvasókat, kisebb műhelyekben ezekkel találkozunk, sok esetben egy-egy márka általánosabb, de nem szabvány kódjait is ismerik.

A legolcsóbb (azonban hobby célra egyáltalán nem a legrosszabb) lehetőség egy bluetooth-os OBD olvasó beszerzése és hozzá a Torque nevű program megvásárlása.

Az olvasó sokféle alakban elérhető azonban "lelke" mindig ugyan az, egy ELM327 chip, mely az OBD-II/EOBD /JOBD szabványokat és az ezeknél használt kommunikációs protokollokat ismeri. Ebből a szempontból mindegy melyik választjuk, a fő szempont az, hogy támogass a Torque "faster communication" opcióját. Erre érdemes rákérdezni az eladónál, ha tudja az eszköz, nyugodtan megvehetjük. A "faster communciation" opció azért fontos, mert ezzel jóval több PID-t tud az eszköz kiolvasi másodperceneként és a kiolvasás egyébként meglévő 0.5-1mp-es késleltetése is 0.2-0.4mp-re mérséklődik.

Az e-bay-en hirdett olvasóknál megadott verziószámok nem számítanak. Az ELM327 utolsó revíziója az 1.4b, tehát sem 1.5-ös, sem 1.5a-s olvasó nem létezik, ezek csak az "élelmes" kereskedők által rájuk aggatott jelzők.

Egy BT-s olvasó:

Az olvasókhoz általában jár egy jobb-rosszabb PC-s program is, de szvsz ezeknél az alap programoknál kényelmesebb és jobb az Androidos telefonokra telepíthető Torque. Ez lehetőséget ad a kiolvasott PID-k térképen rögzítésére, két PID egymáshoz való viszonyának megjelenítésére, PID-k logolására, használható dashboardként, stb. Kb. 1400Ft-ba kerül, ennyiért szinte ajándék, főleg hogy a fejlesztő állandóan frissíti.

A Torque-hoz megvehetőek PID plug-in-ek, melyek egy/több gyártó specifikus PID-jeinek olvasását teszik lehetővé. Mazda esetén létezik egy ilyen csomag a 2007-2009 Mazdaspeed 3 & 6-hoz, de sajnos ezek a PID-k nem jók az NC-hez.

Erre is kivancsi vagyok, ha lesz ido nezzuk meg szombaton! Holnap felkerul a szelesito pogacsa elore es a nyari gumik Laleenal, ugyhogy szombat biztossa valt!
2013-03-13 13:48:55
zed1

zed1

Tipp #23: OBD olvasó

Idő: -

Költség: 6eFt (Torque app + BT OBD olvasó)

Az OBD csatlakozón keresztül az autó különböző vezérlőegységeit el lehet érni és az ott tárolt hibakódokat (fékvezérlő hibái, légzsák hibák, motorvezérlő hibakódok, stb.) olvasni és törölni tudjuk, valamint az adatbuszon egyébként is küldött különböző adatokat (un. PID-kat) ki lehet olvasni. Az elérhető adatok jó része standard az emissziós normák miatt (légmennyiség mérő által mért légszállítás, befecskendezési adatok, lambda szonda értékei, tesztciklusok teljesítése, stb.), azonban nagyon sok autóspecifikus és csak az adott PID pontos ismeretében lehet értelmezni (pl. kopogás miatt előgyújtás állítás). A specifikus PID-kat értelmező gyári eszköz (Mazda-nál jelenleg ez az M-MDS) sajnos csak szervizek számára elérhető (és drága is), de szerencsére számos alternatíva van - akár hobby szintű - pótlására. Ezek a szabvány PID-kat természetesen ismerik, specifikus PID bevitelére pedig lehetőséget nyújtanak, amiket fórumokról tudunk összevadászni.

A legdrágább nem gyári megoldások (pl. Bosch KTS eszközök) komplex mérésekre alkalmasak, számtalan autótípus specifikus kódjait ismerik, akár munkaidőt és cseredarabot is javasolnak, stb.

30-60eFt-ért elérhetőek a műszerfalba építhető, az OBD csatlakozó kábellel kapcsolódó olvasók, pl. ScanGauge. Ezek előnye, a kénylemesen és folyamatosan figyelhető paramétereken túl, hogy a csatlakozó leválasztásával nem kell foglalkozni, a gyújtás elvételével keresztül az automatikusan lekapcsolódik. Amatőr pályázáshoz ideálisak, mert pl. ki lehet rá rakni az olajhőmérsékletet, a valós vízhőmérsékletet, esetleges kopogás miatti előgyújtást állítást, stb.

10-30eFt-ért lehet kapni nem beépíthető, kijelzős olvasókat, kisebb műhelyekben ezekkel találkozunk, sok esetben egy-egy márka általánosabb, de nem szabvány kódjait is ismerik.

A legolcsóbb (azonban hobby célra egyáltalán nem a legrosszabb) lehetőség egy bluetooth-os OBD olvasó beszerzése és hozzá a Torque nevű program megvásárlása.

Az olvasó sokféle alakban elérhető azonban "lelke" mindig ugyan az, egy ELM327 chip, mely az OBD-II/EOBD /JOBD szabványokat és az ezeknél használt kommunikációs protokollokat ismeri. Ebből a szempontból mindegy melyik választjuk, a fő szempont az, hogy támogass a Torque "faster communication" opcióját. Erre érdemes rákérdezni az eladónál, ha tudja az eszköz, nyugodtan megvehetjük. A "faster communciation" opció azért fontos, mert ezzel jóval több PID-t tud az eszköz kiolvasi másodperceneként és a kiolvasás egyébként meglévő 0.5-1mp-es késleltetése is 0.2-0.4mp-re mérséklődik.

Az e-bay-en hirdett olvasóknál megadott verziószámok nem számítanak. Az ELM327 utolsó revíziója az 1.4b, tehát sem 1.5-ös, sem 1.5a-s olvasó nem létezik, ezek csak az "élelmes" kereskedők által rájuk aggatott jelzők.

Egy BT-s olvasó:

Az olvasókhoz általában jár egy jobb-rosszabb PC-s program is, de szvsz ezeknél az alap programoknál kényelmesebb és jobb az Androidos telefonokra telepíthető Torque. Ez lehetőséget ad a kiolvasott PID-k térképen rögzítésére, két PID egymáshoz való viszonyának megjelenítésére, PID-k logolására, használható dashboardként, stb. Kb. 1400Ft-ba kerül, ennyiért szinte ajándék, főleg hogy a fejlesztő állandóan frissíti.

A Torque-hoz megvehetőek PID plug-in-ek, melyek egy/több gyártó specifikus PID-jeinek olvasását teszik lehetővé. Mazda esetén létezik egy ilyen csomag a 2007-2009 Mazdaspeed 3 & 6-hoz, de sajnos ezek a PID-k nem jók az NC-hez.

2013-03-11 22:04:40
zed1

zed1

16-án megyek Kakucsra, ott lehet élesben is "tesztelni" a rugókat az érdeklődőknek.Laughing (Sajnos a stabilizátorok még mindig a gyáriak...)

2013-03-11 21:28:21
Gabeszpapa

Gabeszpapa

P.G., 2013-03-11 19:58:36

Érzésre talán még a sima alapfutóműves NB -mnél is jobban dűlöngél, és bizonytalanabb is a kanyarban. A rugótól várom a megoldást az itt leírtak alapján. Próbakörre én is neveznék ha lehet! 

Ez nagyon furcsa nekem, én teljesen elégedett vagyok, jól tart, de rugózik is, hol érzed kevésnek? Határhelyzetben is próbálgatom pedigCool

2013-03-11 19:58:36
P.G.

P.G.

Posztok: 205
Velünk: 4942 napja

Érzésre talán még a sima alapfutóműves NB -mnél is jobban dűlöngél, és bizonytalanabb is a kanyarban. A rugótól várom a megoldást az itt leírtak alapján. Próbakörre én is neveznék ha lehet! 

2013-03-11 18:51:05
Gabeszpapa

Gabeszpapa

P.G., 2013-03-11 16:33:55

baltás, 2012-05-28 9:32:41

Talán annyit érdemes megjegyezni, hogy hasonló árban van a H&R ültetőrugókészlet is, ami ugyanennyit ültet az autón, de kb. 10%al keményebb a Eibach Pro-kitnél, ezzel kisebb valószínűséggel üt fel.

Hello!

Melyiket ajánljátok akkor, az Eibach -ot v a H&R -t inkább? A H&R oldalán azt írják h az 40mm -t ültet, de az I.L. -en 30mm van írva.. Melyik az igaz? Ha tényleg 40mm akkor az mennyire lesz lent, járdára már nem megyek fel vele?

H&Rlink: http://web1.carparts___6F6FB75107004&12=140

Ebayen: http://www.ebay.de/i___27cf30d43e#vi-ilComp

Jó ez az ebay -es cucc? Ezt kell megvenni ha H&R mellett döntök?

Köszi előre is a segítséget! PG.

Ennyire puhának érzed a gyárti? Gratula a vashoz, jól nézi ki, hasonlít Zed kocsijára smile

Tényleg ha majd lesz rá mód vki vigyen egy kicsit az ütletett bilsteines NC-vel, kíváncsi vagyok mit mutat a dolog!

2013-03-11 16:33:55
P.G.

P.G.

Posztok: 205
Velünk: 4942 napja
baltás, 2012-05-28 9:32:41

Talán annyit érdemes megjegyezni, hogy hasonló árban van a H&R ültetőrugókészlet is, ami ugyanennyit ültet az autón, de kb. 10%al keményebb a Eibach Pro-kitnél, ezzel kisebb valószínűséggel üt fel.

Hello!

Melyiket ajánljátok akkor, az Eibach -ot v a H&R -t inkább? A H&R oldalán azt írják h az 40mm -t ültet, de az I.L. -en 30mm van írva.. Melyik az igaz? Ha tényleg 40mm akkor az mennyire lesz lent, járdára már nem megyek fel vele?

H&Rlink: http://web1.carparts___6F6FB75107004&12=140

Ebayen: http://www.ebay.de/i___27cf30d43e#vi-ilComp

Jó ez az ebay -es cucc? Ezt kell megvenni ha H&R mellett döntök?

Köszi előre is a segítséget! PG.

2013-01-15 19:42:17
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5148 napja
zed1, 2013-01-15 15:24:51

- a csúszónyergeket cserénél nem kenték újra, és megszorulnak kicsit

+1
csúszkát tisztítani, újra zsírozni, munkahengert visszanyomni és újra ki párszor

2013-01-15 15:24:51
zed1

zed1

NC-nem figyeltem, de pl. Opelemnél ez nem ilyen és szvsz itt sem normális... Volt már cserélve a fék a kocsin? Egyébként ezekre tudok gondolni:

-  a fékolaj szint magas

- a csúszónyergeket cserénél nem kenték újra, és megszorulnak kicsit

- féktárcsád kicsit hullámos

- betét nem fekszik jól

2013-01-15 12:51:34

bbalage78

Posztok: 86
Velünk: 3734 napja

ha már kerék, meg fogyasztás, meg NC, lehet hogy nem ide tartozik, de 1x már felvetettem hogy szerintem az jóval nagyobb gond, hogy a kerekek fékezve vannak, még az első kerekem is azonnal megáll:

http://www.youtube.com/watch?v=Me8zIuoK4zc

előző autóim ennél sokkal többet forogtak szabadon...

több szervizben/gumisnál is azt mondták hogy ez normális... 

aláírás

NC, bordó volt, karbonfekete lett, egyébként semmi extra..

2013-01-15 12:12:19
Ordune

Ordune

Posztok: 7241
Velünk: 4527 napja

ÉS, könnyebb kerékkel kevesebbet is fogyaszt!

aláírás

MX-5 KLUB - elnök
NA 1.6 1992