Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez    |   << vissza

An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez

2012-05-31 14:38:13
baltás

baltás

Posztok: 294
Velünk: 4293 napja

A 16-os sokkal sokkal jobb, mint a 17-es. Én, ha tehetném, mindenképp 16-ost vennék, mert valójában az az értékesebb.

...ami azt illeti, véletlenül van egy garnitúra 16-os BBS LM replikám, NC et és osztókörrel. Rendkívül értékes holmi, iszonyatosan. Mindenképp szólj, ha érdekel, talán a tiéd lehet, de még meggondolom. Vigyázat, nem tudom említettem-e már, de nagyon értékes!

2012-05-31 14:32:52
Gyéé

Gyéé

Posztok: 9086
Velünk: 5485 napja

Ez egy jó írás a kerékméret témában.

http://www.caranddri___els-and-tires-tested

aláírás DrasticPlastic Driver
2012-05-31 14:19:14
Gyéé

Gyéé

Posztok: 9086
Velünk: 5485 napja

Még egy dolog: ha 17-esre mész nehezebb lesz a felni, de furamódon a 17-es gumi is nehezebb mint az azonos gyártmányú 16-os váltóméret. Ez látszólag ellentmondásos mert a 17-esnek kisebb az oldalfala és így kevesebbnek látszik mennyiségre, de pont az alacsony fal miatt kell hogy merevebb és vastagabb legyen, amitől viszont nehezebb is.

Tehát plussz súly a felniben, plussz súly a gumiban és mindez leginkább a kinézetért. Meggondolandó!

A kanyarstabilitás meg csalóka, mert kemény kanyarstabival, porrá ültetve széttsztreccselt gumikkal óriási felniken elvileg minden nyúlást meg lengést meg dőlést kiveszel a rendszerből és hihetetlen közvetlen és stabil lesz a kocsi, viszont a tapadást is könyörtelenül fogja elveszteni amikor elveszti, sokkal gyorsabban történnek a gonosz dolgok és az ember már el is repült.

aláírás DrasticPlastic Driver
2012-05-31 12:33:29
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5148 napja

felni:
az 1.8-ast a 17-es felni eléggé megfogja. én biztos maradnék a 16-on és inkább a futómüvet csiszolgatnám.

stabi:
a hátsó stabi cseréje NAGYON egyszerü! de csak azt külön nem érdemes. inkább párban az elsövel.
H&R -böl lehet venni állíthatót, nem kell ragaszkodni az RX-8 -hoz.

ha RX-8 akkor így vannak a fokozatok: piros, sárga, narancs pöttyös.  már a piros is elég combos, a sárga szinte már túlságosan összeláncolja a kerekeket. (ezért javasoltam lejebb a pirosat)

2012-05-31 10:26:19
baltás

baltás

Érdemes az egész kereket nézni, és a gumi tömegét is belekalkulálni. 16-17-es méretben simán lehet 1-2 kg különbség a gumik tömege között, ez a súlykülönbség felniben már súlyos tízezer forintokba kerül darabonként. 

A futóműről annyit, hogy azt nem tartom szerencsésnek, ha valaki az egyetlen általa próbált verziót magasztalja. Én csak a korábbihoz (Koni előtti) képest tudok összehasonlításképpen viszonyulni, és azt kell mondanom, hogy a gyári fekete gátlók/ültetőrugók karakterisztikája a szar magyar utakon jobb volt a Koninál. Amit a Konival nyertem, az alul/túlkormányzottság könnyű állíthatósága, egyébként biztos nem vennék kétcsöves gátlókat a mostani tudásommal. Sőt, az az igazság, hogy szerintem az ültetőrugó/fekete gyári rugók utcára jobbak voltak. 

A gyári fekete gátlók egyébként Tokico gyártmányúak, a sportfutóműves sárgák Bilsteinek. Ahol eddig olvastam összehasonlítást, ott furcsa mód a fekete Tokicot mondják keményebbnek. A karakterisztika nyilván más. 

Rx8 stabilizátort bontóban érdemes venni, de mivel gyártottak belőle sok típust, ezért nem árt tudni, hogy épp melyiket veszi az ember. A hátsó stabilizátorrúd cseréje egyébként semmi másra nem jó, minthogy a fix, tehát nem állítható keménységű gátlók esetén a túlkormányzottsági hajlamot növeld vele. Eléggé paraszt megoldás, de olcsó. A hibája az, hogy fix megoldás. Ha mégis meggondolod magad, vagy túl seggtolósra sikerül, akkor nagy macera újra visszarakni az eredetit, és csak elvertél egy csomó pénzt.  A megoldás talán egy állítható stabilizátor lenne, de olyat USAból lehet csak rendelni annyi pénzért, amiért már szinte gátlót lehet kapni.

2012-05-31 10:44:57
zed1

zed1

Posztok: 935
Velünk: 4097 napja

Hát szerintem mindenki arra fog szavazni, amit éppen megvett. Nyilván pénztárca és elérendő cél kérdése a dolog.Wink

Mazda gyári árai általában horrorok (pl.: 6-os váltógomb ~75eFt, fényezetlen kupak a behúzóra ~8eFt, kézifékszoknya ~21eFt, stb.), de ez gyakorlatilag gyártófüggetlen.

Bár nem nekem szólt a kérdés, de gondolom mx5fan nem fog megharagudni ha válaszolok.Smile 16 vs 17-es kerék: A gyári 16-os 205/50-ös 5mm-rel kisebb átmérőben a 17-es 205/45-ösnél és elméletben súlyban is könnyebbnek kéne lennie. (Ha van valakinek gyári érdemes lenne lemérni... Ne vedd célzásnak.Laughing) Ezen két tényező miatt rugalmasabb lesz a kocsi a 16-ossal, mivel kisebb forgatónyomatékra van szükség magának a keréknek a megmozdításához, ergo több erő vihető át a talajra (vö. könnyebb lendkerék). Ez az 1.8-as motornál fokozottan érvényesül, mivel gyengébb a motor.  A 17"-es "stabilitása" a kisebb oldalfalból jön, mivel a futófelület ugyan akkora (-> ez nem biztos, hogy jobb tapadást is eredményez automatikusan, de a kanyarban "nyúlást" biztosan csökkenti), de sok gyárilag 17"-es mx5 nem Kayaba Tokico hanem Bilstein gátlóval szerelt, ami miatt megint más a futómű érzésre. (Örökbecsű: Mi az előnye a kisebb méretű felninek? Az olcsóbb gumi.Laughing) Ami még érdekes lehet a váltásnál, hogy számos ABS/ESP egységnél programozni kell a kerékméretet, mert vagy nagyon pontosan képes működni alacsony sebesség mellett is vagy 200 feletti tempónál már nagy lenne az eltérés. Mx-5-nél nem hiszem, hogy ez a helyzet és a különbség sem túl nagy a két gyári méret között, de éredemes rákérdezni.

Gumi: Kumho ECSTA SPT1 KU van fenn, mással nincs tapasztalatom mx5-ön. (Télen más nyárit nem lehetett venni.) Eddig átlagosan jó guminak tűnik, semmi extra. Nem kopik (tömeg miatt furcsa is lenne), esőben so-so, nem zajos, viszont poros utat nagyon nem szereti.

2012-05-31 8:27:58
SPety

SPety

Posztok: 401
Velünk: 3575 napja

Na most ebből jó kis vita lett :D

Ki melyikre szavaz gyári gátlók ültető rugók vagy másik gátlók és ültető rugók?

RX8-sa stabilizátorokat hol rendeltetek? Gondolom nem a mazdánál, mert most voltam bent megkérdezni pár kiegészítót és horribilis áraik vannak :S

mx5fan mért jobb a 16"-os? Nekem jobban tetszik a 17"-es. Vezettem ugyanazt az autót ahol 16" és 17" kerék volt rajta sokkal stabilabb volt kanyarban.

zed1 ha aktuális lesz akkor szólj és beszéljünk róla. Bár most nem sürgős, csak nézegetem. Milyen gumikat ajánlatok? 

2012-05-30 8:09:56
VDaNi

VDaNi

Posztok: 290
Velünk: 5137 napja

Én a gyári Bilsteint szeretem amúgy az RX8 stabokkal, ez így pont az itthoni utakra való. Nem ér le sehol, viszont jól fogja a kocsit, rossz úton - kanyarban is. Sokszor a keményített futómű tükörsima úton jobb, aztán ha rosszabb az út, pattog el állandóan.

Meg ugye mikor az ember új futóművet vesz, azt is figyelembe kell venni, hogy az új az vadiúj, a régi meg már X km-t futott!

Ki ment amúgy eddig legtöbbet NC-vel? smile Én eddig 100 ezret! smile

2012-05-29 17:31:12
baltás

baltás

VDaNi, 2012-05-29 16:16:17

"Előnye, hogy nem üt fel, gyorsan visszatágul, tehát viszonylag gyors frekvenciát eredményez,"

Azért megnézném rossz úton, mert az ilyen gátlók szoktak elpattogni, amiknek a kifele csillapítása gyenge.

Inkább azok, amiknek a kifele erősek. Rossz úton sztem jobb volt, mint a Konik, amik meg pont befele gyengék (konkrétan nullák), kifelé erősek. Egyébként az elpattogási hajlam már sokminden függvénye.

2012-05-29 16:16:17
VDaNi

VDaNi

Posztok: 290
Velünk: 5137 napja

"Előnye, hogy nem üt fel, gyorsan visszatágul, tehát viszonylag gyors frekvenciát eredményez,"

Azért megnézném rossz úton, mert az ilyen gátlók szoktak elpattogni, amiknek a kifele csillapítása gyenge.

2012-05-29 13:24:13
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5148 napja
SPety, 2012-05-28 19:54:23

17"-es felni szeretnék beszerezni.

arra figyelj, hogy minnél könnyebb legyen a felni amit veszel külömben, mind kanyarban, mind féktávon mind gyorsulásban szó szerint megölöd az autót!

én nem is értem, hogy a gyári 16-tól miért akarsz megválni... annál minden 17-es csak nehezebb!

2012-05-29 13:07:58
zed1

zed1

SPety, 2012-05-28 19:54:23

Köszönöm mindenkinek a tanácsot. Igen kemény tetős így majd odfigyelek mikor megrendelem. De most első körön egy 17"-es felni szeretnék beszerezni. Ha valaki megválna 17"-es felni garnitúrájától akkor szóljon mert érdekelne :D Aztán jöhet az ültetés meg a stabilizátor rúd.. Aztán meg a többi apróság. Még szívesen fogadom az ötleteket mit lehetne jobbá tenni.

P

Egy ilyen garnitúra lehet, hogy eladó lesz: http://com4wheels.de/octopus-x.html Ma megyek megnézni egy másik szettet, aztán kitalálom. Eredetileg pályára vagy télre akartam őket meghagyni, de ha kapok egy jó ajánlatot, akkor elgondolokozom az eladáson.Smile 17-esek között egyébként az olcsóbbakból való, futott pártízezer kilométert ez azért látszik rajta.

2012-05-29 9:40:22
baltás

baltás

A menetkomfort nálam sem csökkent, ennek szerintem a gyári rugó/gátló beállítás az oka.

Ez a következően néz ki: Eleve nagyon gyengék a rugók az autó alatt, a fekete (egyébként Tokico) gátlók normál személyautó esetében furának mondható karakterisztikája ezt kompenzálja. Irgatlmatlan erős kompressziós csillapítás, cserébe (hogy ne verje ki a fogad) jó gyenge tágulási csillapítás. Így a rugók egyik tipikus feladatát, a kompressziós erők felfogását a gátló végzi. Előnye, hogy nem üt fel, gyorsan visszatágul, tehát viszonylag gyors frekvenciát eredményez, nem tűnik nagyon keménynek, ezekkel a tulajdonságokkal szar magyar utakra tökéletes. Cserébe a gyenge tágulási csillapítás miatt nagyot bólint és dől. 

Visszatérve az eredeti állításomhoz, ha a rugók feladatának egy jó részét a gátló végzi, akkor egy rugócsere kevésbé érezteti a hatását a menetkomfortban. 

2012-05-29 0:21:16
zed1

zed1

Gabeszpapa, 2012-05-28 19:44:36

Hm, ez nagyon meglepett, létezik, hogy az NC ültetőrugó nem ront semmit a mentkomforton? NB nél én picit mást tapasztaltam, már megszoktam és megszerettem, de nagyon figyelem az úthibákat és szar úton vissza is veszek. Két dolog lehetséges, az NB más tészta vagy előtte se volt kényelmesebb csak megszépültek az emlékeim smile ))

Nekem is mások voltak a tapasztalataim (diesel f astra-m alatt van hátsó tárcsafék kivételével komplett gsi futómű és a gsi-hez való Koni sport kit, na ott az a közel 6 centis ültetés konkrétan nem rontotta a menetkomfortot, hanem megszüntetteLaughing) és kétkedve olvastam a külföldi fórumokon, de tényleg ez a helyzet. Ami egyedüli probléma az ültetés után, hogy most már figyelni kell, nehogy leérjen, de szerencsére emberes méretű gyári koptató figyelmeztet elől erre. Amúgy így ültetve sem vészes a hasmagasság, a hétvégi guruláson a birodalmi lépegető címet szvsz még mindig az ültetett NC nyerte volna.Smile 

2012-05-28 19:54:23
SPety

SPety

Posztok: 401
Velünk: 3575 napja

Köszönöm mindenkinek a tanácsot. Igen kemény tetős így majd odfigyelek mikor megrendelem. De most első körön egy 17"-es felni szeretnék beszerezni. Ha valaki megválna 17"-es felni garnitúrájától akkor szóljon mert érdekelne :D Aztán jöhet az ültetés meg a stabilizátor rúd.. Aztán meg a többi apróság. Még szívesen fogadom az ötleteket mit lehetne jobbá tenni.

P