Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez    |   << vissza

An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez

2017-07-24 20:37:38
kabel15

kabel15

Posztok: 237
Velünk: 2448 napja

Válasz erre: @zed1 #121266 

Szóval azt mondod hogy a 2007 es típusok már mentesek ezektől a hibáktól? Nekem 137000 utáni az alvázszámom, elvileg ezekben már javítottak a hibás hajtókarcsapágy problémát, remélem az olajfogyasztást is kicsit smile  

2017-07-24 20:12:39
Zozzer

Zozzer

Posztok: 50
Velünk: 1821 napja

Nekem 1liter/1000km-es olajfogyasztást produkált a 2006-os NC-m, viszont nagyobb gázadásnál füstölt is picikét.  Ráadásul ez óvatos használatnál is jelenség volt. Emiatt elvittem szerelőhöz ahol kiderült, hogy a dugattyúgyűrűk odavannak... Cserélve lettek hajtórúd csapágyakkal meg egyéb apróságokkal együtt. Az első 500km-t nagyon óvatosan tettem bele (max 2500-as fordulat) és utána se pörgettem 3500-nál feljebb. A szerelő szerint 3000km után egy olajcsere esedékes és utána lehet majd neki nyomni. Sajnos 1000km-t tudtam megtenni vele aztán elém vetette magát egy őz... sad szóval hosszútávú tapasztalatról egyelőre nem tudok beszámolni, de az 1000km alatt nem fogyott olaj smile

2017-07-23 11:49:28

Fucskó93

Posztok: 53
Velünk: 1599 napja

Válasz erre: @zed1 #121266 

Köszi a segítséget! Most úgyis van itthon egy 4 literes kanna, ebben a pár hétben rendszeresen nézem, hogy hogyan alakul az olajfogyasztás, aztán meglátjuk. A következő olajcserénél meg lehet megpróbálok egy valamivel "vastagabb" 5W40-et, meglátjuk milyen lesz. 

2017-07-23 10:37:39
zed1

zed1

Posztok: 935
Velünk: 4097 napja

Válasz erre: @Fucskó93 #121246 

Szia! Igazából nem is lehet mit hozzátenni mx5fan leírásához. smile Saját tapasztalat alapján egyébként nálam már 140-es tempó (3700 körüli fordulat) láthatóvá vált a fogyasztás. Egy német kiruccanás alatt simán lement egy liter olaj, főleg ilyen nyári melegekben. Aggódni, motorfelújítani szvsz felesleges, nálam gyakorlatilag 150ekm-en át ette az olajat a kocsi(lehet az előtte lévő 90ekm alatt is, csak akkor nem nálam volt), csak az első 40ekm alatt ezt nem tudtam... Figyelni kell az olajszintet, én Gulf Competition 5w-40-et raktam bele, amivel érezhetően kevesebbet evett (de Motul is ugyanolyan jó volt, csak kedvezmény miatt lett Gulf). Valahová linkeltem teljesítménymérési grafikont, azon látszik, hogy a gyári lovak ilyen olajfogyasztás mellett is megvannak. 

Ez a motor sajnos ilyen, főleg a 2005-2006-os kocsikból van elég sok, ami képes ilyen horror fogyasztást előadni, a fiatalabbakkal jóval kevesebb ilyesmit olvastam. PCV-t én nem bolygatnám, megtettem, csak a pénztárcám meg Lalee idegei bánták. smile Szvsz először nézegesd az olajfogysztást rendesen (sok állás után, egyenes terepen), ha sok (autópályázásnál sok lesz), akkor válts sűrűbb olajra (biztos forrásból -> ez fontos, simán lehet, hogy hamis van benne, főleg ha valami nagy alkatrészes cégtől veszed). Szóval no para, anno az Ecotec és néhány VW motor is hasonlóan működött.

(Btw, felújítás egyébként is nehézkes lenne, rengeteg apró változtatást csinált a Mazda a gyártás során, s elég macerás az éppen kellő alkatrészt behozatni. Sokkal egyszerűbb venni egy bontott motort és "bedobni", de én ilyenben nem gondolkodnék elsőre. És másodikra sem. smile )

Történet:

Válasz erre: @Fucskó93 #121246 

Szia! Igazából nem is lehet mit hozzátenni mx5fan leírásához.:) Saját tapasztalat alapján egyébként nálam már 140-es tempó (3700 körüli fordulat) láthatóvá vált a fogyasztás. Egy német kiruccanás alatt simán lement egy liter olaj, főleg ilyen nyári melegekben. Aggódni, motorfelújítani szvsz felesleges, nálam gyakorlatilag 150ekm-en át ette az olajat a kocsi, csak az első 40ekm alatt ezt nem tudtam... Figyelni kell az olajszintet, én Gulf Competition 5w-40-et raktam bele, amivel érezhetően kevesebbet evett (de Motul is ugyanolyan jó volt, csak kedvezmény miatt lett Gulf). Valahová linkeltem teljesítménymérési grafikont, azon látszik, hogy a gyári lovak ilyen olajfogyasztás mellett is megvannak. 

Ez a motor sajnos ilyen, főleg a 2005-2006-os kocsikból van elég sok, ami képes ilyen horror fogyasztást előadni, a fiatalabbakkal jóval kevesebb ilyesmit olvastam. PCV-t én nem bolygatnám, megtettem, csak a pénztárcám meg Lalee idegei bánták.:) Szvsz először nézegesd az olajfogysztást rendesen (sok állás után, egyenes terepen), ha sok (autópályázásnál sok lesz), akkor válts sűrűbb olajra (biztos forrásból -> ez fontos, simán lehet, hogy hamis van benne, főleg ha valami nagy alkatrészes cégtől veszed). Szóval no para, anno az Ecotec és néhány VW motor is hasonlóan működött.

(Btw, felújítás egyébként is nehézkes lenne, rengeteg apró változtatást csinált a Mazda a gyártás során, s elég macerás az éppen kellő alkatrészt behozatni. Sokkal egyszerűbb venni egy bontott motort és "bedobni", de én ilyenben nem gondolkodnék elsőre. És másodikra sem.:))

2017-07-22 10:37:48

Fucskó93

Válasz erre: @mx5fan #121238 

Eleg komplett iras, koszonom! En is full szintetikus mobil 5w30 as olajat raktam bele. Szamoltam azzal a lehetoseggel h hajlamos ez a tipus h kicsit egye az olajat. Viszont az 1500km 1 nivo szint kicsit meglepett... ezert kezdtem megoldasok utan olvasni es 10/9 szer a pcv-t olvastam.

A garazsban meg egy csepp olajat nem lattam, nem is fustol az auto, nagy gaz adasnal sem. A motor is szepen, egyenletesen jar, emiatt vagyok kicsit tanacstalan. Persze rogton elkezdtem remeket latni h a 2 honapja vasarolt automba kuka a motor...

2017-07-23 0:15:41
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5148 napja

Kristóf, 2017-07-21 14:01:09

Ellenőrizni meg így:

http://wiki.miata.net/tiki-index.php?page=PCV+Valve

ez a módszer NC-n nem müködik, mert a PCV elérhetetlen helyen van és nem lehet csak úgy lehuzigálni.
(itt a szelepfedél és a szívócsö összekötése egy sima csö nincs benne semmilyen szelep, ellentétben az NA/B-vel)
ha már szétbontod annyira, hogy hozzáférj a PCVhez akkor teszt nélkül csere és kész. itt meg kell jegyezni, hogy zed annó cserélt PCV-t és semmit nem változott az olajfogyasztás. egy próbát azért megérhet, mert egy motorbontásnál olcsóbb a müvelet, még úgy is hogy jópár munkaórába kerül + néhány gyári tömítésbe a PCV-n kívül.

olajpálcával óavtosnak kell lenni, rossz leolvasás esetén, simán azt hiheti az ember, hogy zabálja az olajat mint a gép.
legjobb, többünknek bevált módzser: 8+ óra állás, mindig ugyanazona a helyen! ekkor lehet a legjobban leolvasni, hideg olaj mellett.
már az elsö kihúzással leolvasható a szint, de biztos ami biztos, alapos törlés be-ki újraolvas, így látszania kell az igazságnak 

nekem ez a 3000-es határ inkább 6000, nagyon kell küldeni, hogy összehozzak valamennyi nívó csökkenést.
lehet csak szerencse. viszont mindig nagyon odafigyeltem rá, hogy maximum közelében legyen; drága, teljesen szintetikus olajakat használok és olajhömérövel követem, hogy mikortól lehet bátrabban nyomni neki, nem pedig a vízhö mutatója alapján. amikor az középre áll az olajhö általában még sehol sincs 

hogy valami tanácsot is adjak: 
- különös odafigyeléssel (lásd feljebb), olajszintet megmérni
- 1-1 deci kicsi lépésekben max. -ra emelni
- rendszeresen figyelni, ha kell tölteni és jegyzetelni
- ki-ki saját ingerküszöbénél ha magasabb a csipegetés akkor (nem a legprofibb megoldás) de meg lehet próbálni felváltani 40-es viszkozitású szintetikus olajra (én pl. a Motul-ban bízok, még annak ellenére is, hogy francia cég :-))
talán motorbontás elött még érdemes adni neki egy esélyt.

ui.: ez a Fordozás úgy látszik, nagyon beleült a köztudatba. igaz, hogy szétnézve a motortérben van pár FoMoCo felirat, de nem egynek ott van a hátoldalán, hogy japánban készült.
de ez csak rizsa, itt meg tények vannak hosszan, google elsö pár találaata (ha valaki Fordozóst esetleg érdekel :-))

http://www.6crew.com___-MZR-family-history-(GOOD-READ)
meg még egy kicsi:
https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=228965
összefoglalva: a mazda MZR motorja (leánykori nevén L-series motorcsalád) nem a Fordtól jön hanem épp fordítva: az MZR-böl lett a Duratec. az anno Mazda+Ford eggyütmüködésben a Mazda volt a felelös a 4hengeres motorokért

Történet:

Ellenőrizni meg így:

ez a módszer NC-n nem müködik, mert a PCV elérhetetlen helyen van és nem lehet csak úgy lehuzigálni.
(itt a szelepfedél és a szívócsö összekötése az egy sima csö nincs benne semmilyen szelep, ellentétben az NA/B-vel)
ha már szétbontod annyira, hogy hozzáférj a PCVhez akkor teszt nélkül csere és kész. itt meg kell jegyezni, hogy zed annó cserélt PCV-t és semmit nem változott az olajfogyasztás. egy próbát azért megérhet, mert egy motorbontásnál olcsóbb a müvelet, még úgy is hogy jópár munkaórába kerül + néhány gyári tömítésbe a PCV-n kívül.

olajpálcával óavtosnak kell lenni, rossz leolvasás esetén, simán azt hiheti az ember, hogy zabálja az olajat mint a gép.
legjobb, többünknek bevált módzser: 8+ óra állás, mindig ugyanazona a helyen! ekkor lehet a legjobban leolvasni, hideg olaj mellett.
már az elsö kihúzással leolvasható a szint, de biztos ami biztos, alapos törlés be-ki újraolvas, így látszania kell az igazságnak 

nekem ez a 3000-es határ inkább 6000, nagyon kell küldeni, hogy összehozzak valamennyi nívó csökkenést.
lehet csak szerencse. viszont mindig nagyon odafigyeltem rá, hogy maximum közelében legyen; drága, teljesen szintetikus olajakat használok és olajhömérövel követem, hogy mikortól lehet bátrabban nyomni neki, nem pedig a vízhö mutatója alapján. amikor az középre áll az olajhö általában még sehol sincs 

- ki-ki saját ingerküszöbénél ha magasabb a csipegetés akkor (nem a legprofibb megoldás) de meg lehet próbálni felváltani 40-es viszkozitású szintetikus olajra (én pl. a Motul-ban bízok, még annak ellenére is, hogy francia cég :-))

ui.: ez a Fordozás úgy látszik, nagyon beleült a köztudatba. igaz, hogy szétnézve a motortérben van pár FoMoCo felirat, de nem egynek ott van a hátoldalán, hogy japánban készült.
de ez csak rizsa, itt meg tények vannak hosszan, google elsö pár találaata (ha valaki Fordozóst esetleg érdekel :-))

http://www.6crew.com/forum/showthread.php?21500-Duratec-MZR-family-history-(GOOD-READ)
meg még egy kicsi:
összefoglalva: a mazda MZR motorja (leánykori nevén L-series motorcsalád) nem a Fordtól jön hanem épp fordítva: az MZR-böl lett a Duratec. az anno Mazda+Ford eggyütmüködésben a Mazda volt a felelös a 4hengeres motorokért

Ellenőrizni meg így:

(itt a szelepfedél és a szívócsö összekötése az egy sima csö nincs benne semmilyen szelep, ellentétben az NA/B-vel)

http://www.6crew.com/forum/showthread.php?21500-Duratec-MZR-family-history-(GOOD-READ)
meg még egy kicsi:

Ellenőrizni meg így:

meg még egy kicsi:

2017-07-21 14:01:09
Kristóf

Kristóf

Posztok: 61
Velünk: 1729 napja

Válasz erre: @Fucskó93 #121220 
Először is le kell hozzá bontani a fél motort:

https://forum.miata.net/vb/showthread.php?t=477852

Ha már eddig eljutottál , illik cserélni, filléres tétel. IL-en kapós darab, nincs is rakin:

http://ilmotorsport.___archtype=search-text

De itt van:

http://www.mx5parts.co.uk/valve-mk3-35-p-2276.html

Ellenőrizni meg így:

2017-07-21 13:38:25

Fucskó93

Válasz erre: @Kristóf #121218 

Köszi! akkor gyanús lehet a PCV szelep, mert 70% ban elváltom 3000nél, kivéve pályán ott 4000-4500 forog.

Csak azt szeretném elkerülni h kuka legyen a motor és h egy olajcserénél 10 liter olajat kelljen vennem.

Van valami egyszerű módja kideríteni, hogy a szelep a ludas?

2017-07-21 13:29:08
Kristóf

Kristóf

Posztok: 61
Velünk: 1729 napja

Válasz erre: @Fucskó93 #121203 

Szia!

A fórumon többször volt már szó az NC olajfogyasztás témáról, röviden összefoglalom:

Le kell nyelni a békát, az NC eszi az olajat, ha arra használják, amire tervezték. Ford motoros, ha elváltogatsz 3000-nél, mint egy Focusban, akkor minimálisnak kell lennie az olajfogyasztásnak. Amennyiben viszont kiautózod a 125/160 lóerőt, és emiatt kiforgatod 6500/6700-ig, akkor rendesen enni fogja az olajat, 1L/1000 km is belefér.

1L/1000 km fogyasztás felett rá lehet nézni a kartergáz visszavezető szelepre (PCV valve), ennek esetleges beragadása is tud horror olajfogyasztást okozni.

Szintén NC probléma a selejtes gyári nivópálca, ami miatt nagyon nehéz hiteles olajszint adatot mérni. Az NC1 pálcáján iszonyatosan csillog a friss olaj, illetve azonnal lefolyik, amint beforgatod a leolvasáshoz. Az NC2-nél ezt már feketére színezték az olvashatósághoz, de erről is azonnal lefolyik az olaj. A 2013-as NC2.5 faceliftnél végre csináltak egy jó darabot, ezen már van két furat, könnyen olvasható, szépen megáll rajta az olaj. Érdemes egyet beszerezni: http://www.mx5parts.co.uk/dipstick-mazda-mk3-35-p-2337.html

2017-07-21 12:55:29

joejoo

Posztok: 31
Velünk: 3065 napja

Válasz erre: @WarLock #121216 
Nagyjából helytálló az állítás, de mégsem ford jel van rajta.

Azért félreértés ne essék, nem szidom, szeretem meg minden, csak kicst azért többre számítottam életem első japán kocsijánál.

2017-07-21 12:47:49
WarLock

WarLock

Posztok: 1088
Velünk: 3978 napja

Válasz erre: @joejoo #121215 

Bocsi, hogy belekotyogok, de az NC-ben Ford motor van. Talán térképről láthatta a Japán-szigetet. Köszönöm.

2017-07-21 12:46:05

joejoo

Posztok: 31
Velünk: 3065 napja

Válasz erre: @Fucskó93 #121214 

Tuti nem normális dolog, meg ez különben sem a "csipegeti" kategória.
Ha szerencsém van akkor valami tervezési gyengeség, esetleg elöregedett valami, na nincs szerencse, akkor gyűrűzés, hónolás vagy fene se tudja.
Nekem ezelőtt egy francia kocsim volt, háromszor ennyi km-el, öregebb is volt, mégsem volt még csak hasonló problémám vele. Csak kicsit azért vagyok mérges, mert nekem ez napi használatban van, nem pusztán hobbi autó, azért is vettem drágábbat, hogy ne legyen vele ilyesmi, erre tessék, a japán technika mégsem olyan tökéletes.

2017-07-21 12:12:11

Fucskó93

Válasz erre: @kabel15 #121213 
Így van nekem is ezek az infóim. Csak a mértéket nem tudom, mi az ami még "elcsúszik" és mi az ami esetleg egy átvizsgálással szervizzel megoldható.

1500 km - 1l olaj nem tudom ez melyikbe tartozik.azért egy 10 000km es olajcsere ciklusba beletöltögetek még 6,5 litert az elég csücskös.

2017-07-21 11:26:56
kabel15

kabel15

Posztok: 237
Velünk: 2448 napja

Válasz erre: @Fucskó93 #121208 

Sziasztok, 

Én is több helyen olvastam, hogy az NC eszi az olajat, a kérdés az hogy mennyire. Minden esetre Lalee azt javasolja, hogy folyamatosan ellenőrizzük az olaj szintet, és ha fogy töltsük utána. Valaki írta külföldi fórumokon is, hogy terhelésnél csipegeti, illetve hogy egy komolyabb pálya nap után akár -1L is lehet az eredmény. 

Én is hetente ránézek.

2017-07-21 10:05:16

Fucskó93

Válasz erre: @joejoo #121207 

Én már kaptam olyan választ, hogy az NC csipegeti az olajat, azt mondták sajnos ez a motor sajátja. De azért próbálok még kutakodni hátha valaki tud okosat mondani. smile Mindenképp írom ha van valami infó!