Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez    |   << vissza

An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez

2014-06-21 19:05:27
zed1

zed1

Posztok: 935
Velünk: 4097 napja

Tipp #37: Hátsó dob csere (csörgés meleg motornál 5000-es fordulat felett)

Idő: 15 perc, ha minden simán megy, egyébként sok...

Költség: Dob ára + 3eFt a tömítés és a csavaranyák

A hátsó dob cseréje kifejezetten egyszerű, de két dolog miatt mégis úgy döntöttem, hogy kap egy bejegyzést. Egyrészt kb. két évbe tellett mire sikerült behatárolni, hogy mi hallat lánccsörgés szerű hangot meleg időben, terhelve, bemelegedett motornál és szigorúan 5000-es fordulat felett, de ekkor konstansan. Két szagszerviz sem találta a zaj forrását, ráadásul reprodukálni sem tudták a hibát, engem pedig érthetően idegesített, mert erősen a motortól jövő hangnak tűnt és hát ilyen hang onnan sok jót nem jelent. Végül Lalee-nál derült ki második nekifutásra, hogy nem a motor felől jön a magas hang, hanem hátulról. Ott is csak azért, mert egy járókelő éppen elhaladt a kocsi mögött, amikor bőgettük a motort és szólt, hogy a kipufogó lyukas.... 

Másrészt a hátsó dob csavarjai fixen a dobhoz vannak hegesztve. Nem lenne baj, csak éppen a középdob felé néznek, ergo hely nincs körülöttük sok és berohadás esetén masszív szívással lehet szembenézni a helyhiány miatt. Mivel nálam sem a melegítés, sem a ráütöm-a-legolcsóbb-dugókulcsom-a-nyavajásra módszer nem segített az egyik csavarnál, végül kb. 30 perc dremelezés/láng kombinációval sikerült a gordiuszi rozsdabogját megszüntetni. Dremel hiányában viszont ötletem sincs hogyan tudtam volna leszedni anélkül, hogy a többi részt ne sértsem.Undecided

A gumipogácsákból a dobot könnyen ki lehet bújtatni egy megfelelően használ feszítővas és némi sikosító segítségével.

A régi dob egyébként ránézésre nem volt annyira rossz állapotban kívülről:

Az "új" egy szinte nullkilométeres használt lett e-bay-ről, kemény 99€-ért:

2014-06-03 19:39:37
zed1

zed1

Az ötlet szerintem jó, de továbbgondolva talán egyszerűbb, ha megnézed, hogy járó motornál az olajbetöltőnél van-e egy minimális vákum (pl papírlapot raksz rá). Bár részleges akadást vagy eltömődést szvsz sehogy sem lehet megnézni szétszedés nélkül.

Írtam azoknak akik ilyennel találkoztak (2.3-as 6-os motornál is) és egyöntetűen azt mondták, hogy felakadásnál iszonyatos olajfogyasztást csinált a szelep, simán lement akár 1.5 liter is 1000 mérföldön autópályán. Szerintem ez talán a legegyszerűbb ellenőrzés.

Anno amikor azt hittem problémás, hogy eltűnik akár fél-egy liter olaj (használat intezításától függően) 10.000km alatt, Lalee-ék voltak olyan rendesek hogy elvállalták a cserét (ilyen gerincpróbáló dologot nem merek bevállalni) és nem volt semmi gondja a szelepnek az akkor kb. 150.000-et futott motornál. A bontás közben Lalee már előre mondta, hogy jó lesz, mert a szívó oldalon a szelepek tökéletesen tiszták voltak. Ezt talán valamivel egyszerűbb megnézni.

2014-06-03 15:39:57
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5148 napja
zed1, 2014-06-03 14:11:47

vagy ha a kartergáz visszavezető szelep (PCV valve) beragad

ezt le lehet bontás nélkül ellenörizni valahogy? (iszonyat helyen van!)

álló motornál lehúzni a szelepfedélen lévö szellöztetö csövet, belefújni esik a nyomás ok,
megszívni nincs nyomásesés (vákum épül fel)

...csak hangosan gondolkozom lehet nem jó 

2014-06-03 15:38:06
zed1

zed1

Határokat nem tudok, ezen van az első (alsó szürke) és a második(felső fekete) revízió:

Ez pedig a harmadik, IL-en is kapható, meg találtam egy kommentet, hogy 2012-es kocsi már ezzel jött USA-ban:

Nekem az első verzió van, és egyenletes talajon állva, reggel, legalább 10 óra állás után, kivétel előtt megmozgatva egy picit a helyén jó fénynél leolvasható viszonylag. Ha melegebb a kocsi, szinte mindig tapad rá olaj kivételnél (gondolom felveri a motor és lassan ér vissza) emiatt meg lehetetlen pontos értéket kapni. A trükk még, hogy viszonlag gyorsan kell kivenni és amikor kiveszi az ember, kb. 45°-ban kell tartani, egyébként egyből elfolyik valamilyen irányba rajta az olaj. Elég szerencsétlen az egész, főleg friss olajnál.

2014-06-03 15:11:30
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5148 napja

csak megerösítés képp az enyém is csipegeti, mondjuk nem ennyire, ez talán betudható az alacsonyabb futásnak, meg hogy én 0w-40-et használok

az amcsi kupás autók egy versenyhétvége alatt simán beverik az 1L-t ill. más források is megrösítették, hogy fogyogat. (mondjuk 0 fogyás sem normális)

olajpálcához csak annyit, hogy a hátulján van egy FoMoCo felirat Yell, de ennek annyi elönye van, hogy megtapad benne az olaj és segít a leolvasásban

ui.: zed, vannak esetleg képeid az olajpálca evolúcióról? nem tudod mikortól melyik volt és hogy hogyan néznek ki?

2014-06-03 14:21:10
Gabeszpapa

Gabeszpapa

Posztok: 1063
Velünk: 4324 napja

Köszi Zed tök jó összefoglalás!

Nekem anno Lalee rutinból mondta, hogy 10e ként cseréljünk, ujabb megerősítés hogy jó ötlet volt smile illetve olaj minosége is rendben van, erre figyel ő smile

Viszont sűrűbben fogom nézegetni a szintet, azért egy tanknál fél liter fogyasztás az durva!

2014-07-13 9:52:09
zed1

zed1

Tipp #36: Olajcsere, olajfogyasztás

Idő: -

Költség: -

Lehet ez csak számomra volt meglepetés és furcsa, de az NC eszi az olajat, ha céljának megfelelően használjuk. Pont. Első körben talán furcsának tűnik és én sem örültem neki, amikor a gyári 20.000-es csereperiódust betartva nem egész annyi olaj jött le a kocsiból, mint amennyit anno beleraktam. Első rémület után egyből keresgélés, de nem nagyon panaszkodik senki ilyesmire, egy-két speciális esetet kivéve (erről később). Szerencsére nincs semmi komoly gond, de olajcsere kapcsán érdemes a következőket átgondolni.

Olajszintmérő NC esetén nagyon problémás, Mazda már kétszer cserélte a design-ját és nem ok nélkül. 0.5-0.75 literes olajfogyasztást nehéz vele ellenőrizni. A gond a szintmérővel, hogy nagyon gyorsan lefolyik róla az olaj, így nem lehet leolvasni a szintet pontosan, ráadásul alu színű a szintmérő, így a friss olaj gyakorlatilag láthatatlan rajta. Erre megoldásul a Mazda először feketére színezte, majd cserélte a desing-t, ahol immár kis lyukat vannak, így ezekben megakad az olaj és jobban látni a szintjét. Alternatív megoldás a gyári szintmérőre lyukakat fúrni (félő hogy eltörhet és több kárt okoz) vagy finoman jobbra-balra megforgatni a pálcát még a helyén és nem közvetlenül leolvasni, hanem egy rongyra fektetve a lenyomatát megnézni.

Emellett a motor miatt vannak egyébb érdekességek is olajszint ellenőrzés kapcsán. Ilyen pl. hogy 15°C külső hőmérsékelt eltéréssel nézve a hideg motorban az olajat (pl. nyáron napközben és másnap reggel) már simán mutat 0.3-0.4 liter difit a mérő. Emellett a motor nagyon gyorsan bemelegszik (akár egy pár mp-es gurulás után is jelentősen változik az olajszint), de cserébe viszonylag lassan hül ki. Harmadszor pedig - valószínűleg az olajjáratok kialakítása miatt - nagyon lassan ér le az összes olaj a szintmérőhöz, akár egy éjszaka is kell neki. Akár szűk fél liter különbséget is lehet látni ha a hideg motort pár mp-re beindítjuk és 5 perc után nézünk olajszintet, illetve ha megnézzük másnap reggel.

Ennyit az olajszint méréséről, most az olajfogyasztásról. A saját autóm már 180ekm-t futott, ezt kéretik figyelmebe venni. Az olajfogyasztást akkor vettem észre, mióta magam szervizelem (110ekm-től) -> jellemző, hogy a neves szerviz akihez hülye fejjel vittem (nem Lalee, hozzá tessék hordani nyugodtanWink) semmit nem szólt amikor szintén valószínűleg kevés olajat engedhettek le. Előtte a német Mazdánál cserélgették 20e-ként vagy évente az olajat, ami a gyári csereperiódus. Tapasztalatom szerint ez meg is felel akkor ha az ember csak "normál autóként" használja a kocsit, azaz kb. 3500-as fordulat alatt tartja a motort, nem hajtja meg szerpentinen, sebességhatárokat betartja autópályán, kényelmesen kabriózik, stb. Az első meglepetés akkor jöhet, ha nem így tesz az ember és 20ekm után bő 4 liter olaj helyett 3 litert sem fog leengedni, akkor is ha csak néha-néha nyomta neki. Az olajszintmérés anomáliái miatt ráadásul ha pl. egy autópályás menet után nézi meg két órával, akkor még normálisnak is tűnhet a mennyiség és csak leengedésnél derül ki a gond.

Fórumokon a fogyasztásról sokat nem lehet találni, mivel USA fórumok vannak többségében, de ott ez annyira nem gond a megengedett maximális sebességek, a hosszabb hatodik és az alapból max. 12ekm a csereperiódus miatt. Ráadásul sokan jóval hamarabb cserélik. Néhány versenyzőnél rákárdezve azonban kiderül, hogy igencsak eszi az olajat az NC. Egy egy-két órás edzés során akár fél liter is elfogy, de ennek ellenére motorproblémáik szerencsére nincsenek. Azaz lehet nyugodtan kihasználni a kocsit, de használattól függően (meg egyébként is) érdemes nézni az olajszintet és ha egy hosszabb túrára megyünk, akkor érdemes bekészíteni egy flakon olajat is.

Fokozottabb olajfogyasztás két esetben fordulhat elő, egyrészt kifogva valamilyen hamis olajat, ami sajnos itthon gyakori, vagy ha a kartergáz visszavezető szelep (PCV valve) beragad. Érdemes az elsővel kezdeni, mivel a PCV szelep cseréjénál az alkatrész drága (kb. 20eFt), de legalább a csere is időigényes: tapasztalt szerelőnél is legalább 5 óra (emelő vagy akna ajánlott hozzá, mivel a fél szívósort le kell szedni, mivel alatta van a PCV szelep).

Összefoglalva:

• olajszintet legalább fél napos állás után érdemes nézni, lehetőleg azonos napszakban mindig (én pl. tankolás utáni reggeleken szoktam ellenőrizni és utántölteni)
  • új olajnál a szint leolvasása nagyon nehéz, főleg NC1-nél, érdemes valamelyik frissített olajszint mérőre váltani vagy valami rongyra fektetve a lenyomatot megnézni, mennyi olajunk is van pontosan
  • érdemes a csereperiódust 10.000km-re felezni, ha kihasználjuk az autót
  • kihasználva az autót (pályanapok, német autópályán 4000-es fordulat felett konstans utazás, stb.) csipegetni fogja az olajat az NC, ez normális
  • olajat csak tiszta forrásból, ha hirtelen akár egy tankolás alatt fél literes fogyasztást látunk nagy valószínűséggel sikerült valami hamis olajat beletölteni
  • folyamatos olajfogyasztás előfordulhat hibás PCV szelep miatt is
  • nyilván nem a fogyás mértéke mutatja egy olaj jóságát, de ami nálam valamivel kevesebb fogyást mutatott az a Motul Econergy 5W-30 valamivel többet a Mobil 1 ESP 5W-30 (ami cserébe olcsóbb), a legtöbbet pedig a gyári Mazda, de egyik sem volt vészes. Castrol Edge-ból sikerült hamisat venni, igen már hologrammalYell, ezt érdemes talán kerülni. Ránézésre egyébként a különbség nem látszik sajnos. Előtte is Edge volt benne, nagyon hasonlóan nézett ki a kettő állagra és színre. A hamis picit folyósabb volt, de ha nincs mellette az eredeti ezt lehetetlen lett volna megmondani.
  • terhelve (szerpentineken meghajtva, pályanapokkal, stb.) akár fél liter fogyasztás is lehet egy tank benzinnél ! és pár amerikai autox-essel levelezve ez teljesen normális. Egy 4000km-es, szerpentines, német autópályás túra alatt pl. egy liter fogyott el most nálam, ami szintén nem extra és nem kell aggódni. Olajat ilyen helyekre tessék vinni a csomagtartóban.

Update: Csináltam egy kis tesztet az olajfogyasztásról és a mérés szinte lehetetlenségéről. Egy Stuttgart-szülőfalu (kb 1000km) útvonalon kb. 6 deci olaj fogyott el, úgy, hogy németeknél folyamatosan 5500 felett pörgött a motor, még osztrákoknál és nálunk is 4000 felett picivel. Mellette dögmeleg és klíma is bekapcsolva. Utána ugyanígy 1000km simán munkába bekocogással, klíma nélkül kb. 0.2 liter olajfogyasztással járt, ekkor az út 70%-át tette meg a kocsi autópályán kb. 3700-as fordulat mellett és egyébként sem pörgettem. Érdekesség képpen, hogy mennyit is mutat az olajszintmérő egy 40km-es autópályázás után:

• leállítás után olajszint üreset mutat, mivel összeveri a kocsi az olajat, így a pálcán csak foltokban van olaj
  • a gyárilag javasolt 5 perc állás után a helyzet ugyanez
  • 2 óra állás után a pálca legalja éppen hogy olajos
  • 12 óra állás után az olajszinta minimum szint alatt
  • 24 óra állás után a minimum és a maximum szint közepén az olajszint
  • 48 óra állás után maximum alatt kb. két decivel ami már marad a továbbiakban is
2014-05-08 1:57:14

Törölt profil (kainrath)

Posztok: 82
Velünk: 2848 napja

2014-05-07 20:25:44
zed1

zed1

Ah. Szóval húszaaas, 4ötnegyvenöttt vonal háromsza'z és az utolsó tíz/2. -> Na ezt amelyik robot visszafejti az megérdemli hogy telefonon spam-meljen.Laughing

2014-05-07 20:08:50

Törölt profil (kainrath)

Okés.egyenlőre hagyom így.ha lejön felrakom amit tartalékba raktam el és kap hőálló lakkot...... zed am nem tudom a számod....?

2014-05-07 19:50:53
zed1

zed1

Értem. Simán e-bay-ról rendeltem, de fékre valóként voltak hirdetve és valami olyasmit írtak, hogy "high heat, high quality" matrica és hogy csudajó. Nem tudom a sima matricától különbözik-e, mindenesetre eddig nem jött le, nem szedte le a nagynyomású mosó sem és nyom nélkül túlélte a fék egyszeri elmelegedését is.

2014-05-07 18:59:20

Törölt profil (kainrath)

A hőáll piros féknyereg festék.990ft volt.a 2 hátsó nyereg zsír új volt meg a tárcsák is.a matricákat ingyen csinálta a matricás haverom.van még belőle tartalék 4db.a hátsó 2  5.5cm hosszú az eső 7cm. Szócal 990ből megúsztam az egészet

2014-05-07 18:55:30

Törölt profil (kainrath)

Zed loptam az ötletedet :P am fújtál a matricára valami lakkot vagy valamit???vagy simán se jön le???

2014-05-03 23:10:11
zed1

zed1

Lemaradtam, mi került végül 990-be és mihez kellett a festék?Smile

2014-05-03 21:40:55

Törölt profil (kainrath)

Nekem is elkészült wink csak minden új volt ezért 990 ből meg is volt.. (festék ára)