Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez    |   << vissza

An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez

2013-07-15 16:08:23
Kalap

Kalap

Posztok: 1610
Velünk: 5290 napja
BBBB, 2013-07-15 12:46:43

Szia,

Arra esetleg lenne ötleted, hogy a cicergést hogy lehet kiszedni a rendszerből? Nálam zöld betét van fent a hozzátartozó turbo groove lyuggatott tárcsákkal, és menet közben, mint a horvát tengerpart, kabócákkal. Minden ki lett próbálva, tárcsa, jobb bal csere, távtartó kiszedése a betétből, de semmi változás. Együtt lehet vele élni, de azért persze jobb lenne, ha nem lenne.

Ami az érdekes, hogy csak az első szett csinálja, a hátsó csendes.

Hozzá értő szerelő szerint, a lyuggatott tárcsa okozza, (és állítása szerint be fog kopni, amit 2500 km alatt nem sikerült még neki)  de akkor hátul miért nem ad hangot?

Amúgy valóban porol, de csúnyán, ezt meg tudom erősíteni smile

Üdv, Köszi előre is: B.

Hát, nekem már 3000km-e fenn van az EBC lyuggatott-hornyolt; szokd meg a hangját, nem fog elmúlni.. wink

aláírás

Fun is not a straight line

2013-07-15 15:33:30
zed1

zed1

Posztok: 935
Velünk: 4097 napja

Nálam nagyon-nagyon halk és csak fékezés közben hallani, de a tárcsák is telik. Amit lehet tenni egy újbóli szétszedés-összerakás keretében, bár szvsz nem fog segíteni, ha normálisan lett megcsinálva a csere:

- betét felülete finoman felcsiszol hátha megégett

- a gumi vezetőcsapszegek ellenőrzése, hogy nem ment-e szét rajtuk a gumi és egyáltlalán szabadon tud-e járni a csúszócsapszeg, miközben nem lötyög a helyén

- fékbetétek hátlapján a kevlár(szerű) hangcsillapító lapok meglétének ellenőrzése

- a betétek tartóinak ellenőrzése: ezek vékony filmmel vannak ragasztva, ha le voltak szedve, könnyen lehet, hogy a ragasztófilmet leszedték és most a fém a fémmel érintkezik

- betétek csúszófelületének ellenőrzése és újra rézpasztázása

Ha és viszont menet közben is csinálja, akkor 99%, hogy a vezetőcsapszegek nem járnak elég könnyen és a betét nem tud eltávoldoni a tárcsától. Ilyenkor ezt kell szétszedni átkenni és a sérült gumirészeket cserélni.

2013-07-15 12:46:43
BBBB

BBBB

Posztok: 469
Velünk: 3060 napja

Szia,

Arra esetleg lenne ötleted, hogy a cicergést hogy lehet kiszedni a rendszerből? Nálam zöld betét van fent a hozzátartozó turbo groove lyuggatott tárcsákkal, és menet közben, mint a horvát tengerpart, kabócákkal. Minden ki lett próbálva, tárcsa, jobb bal csere, távtartó kiszedése a betétből, de semmi változás. Együtt lehet vele élni, de azért persze jobb lenne, ha nem lenne.

Ami az érdekes, hogy csak az első szett csinálja, a hátsó csendes.

Hozzá értő szerelő szerint, a lyuggatott tárcsa okozza, (és állítása szerint be fog kopni, amit 2500 km alatt nem sikerült még neki)  de akkor hátul miért nem ad hangot?

Amúgy valóban porol, de csúnyán, ezt meg tudom erősíteni smile

Üdv, Köszi előre is: B.

2013-07-13 21:32:18
zed1

zed1

Tipp #35: EBC Redstuff fékbetétek

Idő: -

Költség: 63eFt a magyar forgalmazótól

Fékfelújításkor erre esett a választás a régi Bosch betétek helyett (tárcsa maradt a régi Bosch), jöjjenek a tapasztalatok:

- gyönyörűen adagolható, már az elején harap és végig konstansan növelhető a fékerő, ABS aktiválódási határt sokkal finomabban lehet megtalálni, Bosch-hoz képest ég és föld

- porol. Hiába írja az EBC, hogy ez low dust betét, nem az. Annyi max a különbség, hogy nem fekete a por színe, hanem barna. Messze jobban porol, mint az egyébként is igencsak poroló Bosch hagyományos betét.

- jóval lassabban fárad el, mint a Bosch. Tökölön tavaly előtt a Bosch négy nagy kört bírt, ez meg idén végig. Mai Szlovák utat (benne kb. 200km hegyi kanyargós szakasz végig gázzal és fékkel játszva) gyakorlatilag végig bírta, a nap végén mondta azt az utolsó hegyről lefelé jövet, hogy akkor ő most pihenni szeretne

- hirtelen fogy el, ez nagyon nem jó...

- nem csikorog, ellenben nyitott tetőnél néha nagyon halk cicergést hallani fékezéskor, összességében messze halkabb, mint a Bosch 

- drááága, de nagyon, összehasonlításul Textar-ból kb. fele áron megvan kedvezmény nélkül, azzal meg akár a negyedéből is ugye...

Szóval röviden ennyi, tartóssággal majd frissítem, ha elfogytak.Laughing

2015-03-24 12:03:41
zed1

zed1

Tipp #34: NC vétel (lehetséges hibák, mire figyeljünk, stb.)

Csinálok egy ilyet, aztán ha van még ötlet hozzá, majd frissítem. Bármelyikre hivatkozva lehet alkudni.Wink

Egyszerűen javítható hibák (legtöbb itt a fórumban kitárgyalva):

• hidegen 1-es, 2-es sebességet nehezen veszi a váltó -> fékfolyadék, váltóolaj csere és kuplungpedál beállítás helyrehozza
  • hűtővíz csöve hozzáérhet egy helyen a lemezhez, ami kivághatja idővel -> cső arréb rakható, vagy a lemez élére lehet valamit rakni
  • itt-ott nyikorgó beltér (óracsoport burkolata, középkonzol, tető zárja, stb) -> szinte mindre lehet találni megoldást fórumokon
  • itt-ott beázó tető -> nem hallottam még itthon róla, de miata.net-en fellelhető megfelelő TSB-k alapján javítható, ha előfordul
  • nehezen visszahúzódó biztonsági öv -> NC1-nél övvezető csere NC2-ére, belső vezető tisztítása és utánállítása
  • korai daraboknál a szőnyeget rögzítő lapocska hiányzik -> új szőnyeggarnitúra v. a régi kreatív rögzítése
  • alapjárat ingadozik -> folytószelepház tisztítás. Piszkos folytószelepház esetén is kb. 15-20 perc alapjárat után meg kell szűnnie.
  • vízlevezető dugulása, emiatt a csomagtérben megállhat a víz -> kárpit felvételével a ellenőrizhető a csomagtérben, gond esetén tisztítás
  • beázás a szélvédő alatti rács rögzítési pontjainál  -> bal oldalon az OBD csatinál, jobb oldalon a kesztyűtartó kivételével ellenőrizhető a műszerfal tartója. Mindenképpen szigetelni érdemes, akkor is ha még nincs nyoma a beázasnak.
  • légzsák visszajelző villog -> valószínűleg érintkezési probléma az ülés alatti csatlakozónál
  • esőben, hidegben nyikorgó kormány -> szervóolaj csere
  • alkalmankénti gyújtáskimaradás 2007-ig gyártott autóknál -> rossz kábelezés
  • párás/kicsit beázó lámpatestek -> Mazda szerint ez ilyen (lásd releváns TSB-k)...

Drágábban javítható hibák:

• sebváltó gomb díszgyűrűje letörik/tönkremegy -> gyári váltógomb egyben van csak, ami 30-50eFt
  • 6 sebességes váltónál 3/4-es sebességben probléma (váltó kidobál, stb.) -> lehet elég az utánállítás, de lehet hogy időközben annyira tönkrement a váltó, hogy fel kell újítani
  • só megeszi az első fékdugattyúkat -> csere (anyag kb. 30-40eFt)
  • elhasználódott feszítő v. vezetőgörgők -> csere (ha az eladó megengedi, érdemes lekapni a szíjat és úgy megnézni, mert járó motornál a motorhang könnyen elnyomja)
  • diesel hang indulásnál -> VVT actuator ellenőrzése, beállítása v. cseréje
  • öregebb NC-nél kipufogó kezdhet már rohadni

Amit mindenképpen érdemes megnézni:

• futómű hatmillió szilentje (bár nem tudok elhasználódásról, de ez lehet az én tudatlanságom)
  • törve olyan részen ne legyen ami futóművet érint, mert talán soha nem lehet a gyári vezethetőséget visszaállítani
  • motort hidegen beindítani hang és esetleges füstölés miatt
  • NC motorja céljának megfelelően (azaz magas fordulaton) használva csipegeti az olajat -> ezzel nincs semmi gond addig, amíg a tulaj szépen pótolja az olajat, ha nem tette, akkor viszont erősen csökkenti a motor élettartamát. Hideg motornál (legjobb egész napos állás után) meg kell nézni, hogy az olaj nívópálcát eléri-e. Ha nem, akkor az olaj biztosan nem volt pótolva és nem érdemes a kocsival foglalkozni vagy számítani kell az esetleges motorcserére.

Ami jó:

• vezérműlánc 
  • nincs hidrotőke

Történet:

Tipp #34: NC vétel (lehetséges hibák, mire figyeljünk, stb.)

Csinálok egy ilyet, aztán ha van még ötlet hozzá, majd frissítem. Bármelyikre hivatkozva lehet alkudni.Wink

Egyszerűen javítható hibák (legtöbb itt a fórumban kitárgyalva):

• hidegen 1-es, 2-es sebességet nehezen veszi a váltó -> fékfolyadék, váltóolaj csere és kuplungpedál beállítás helyrehozza
  • hűtővíz csöve hozzáérhet egy helyen a lemezhez, ami kivághatja idővel -> cső arréb rakható, vagy a lemez élére lehet valamit rakni
  • itt-ott nyikorgó beltér (óracsoport burkolata, középkonzol, tető zárja, stb) -> szinte mindre lehet találni megoldást fórumokon
  • itt-ott beázó tető -> nem hallottam még itthon róla, de miata.net-en fellelhető megfelelő TSB-k alapján javítható, ha előfordul
  • nehezen visszahúzódó biztonsági öv -> NC1-nél övvezető csere NC2-ére, belső vezető tisztítása és utánállítása
  • korai daraboknál a szőnyeget rögzítő lapocska hiányzik -> új szőnyeggarnitúra v. a régi kreatív rögzítése
  • alapjárat ingadozik -> folytószelepház tisztítás. Piszkos folytószelepház esetén is kb. 15-20 perc alapjárat után meg kell szűnnie.
  • vízlevezető dugulása, emiatt a csomagtérben megállhat a víz -> kárpit felvételével a ellenőrizhető a csomagtérben, gond esetén tisztítás
  • beázás a szélvédő alatti rács rögzítési pontjainál  -> bal oldalon az OBD csatinál, jobb oldalon a kesztyűtartó kivételével ellenőrizhető a műszerfal tartója. Mindenképpen szigetelni érdemes, akkor is ha még nincs nyoma a beázasnak.
  • légzsák visszajelző villog -> valószínűleg érintkezési probléma az ülés alatti csatlakozónál
  • esőben, hidegben nyikorgó kormány -> szervóolaj csere
  • alkalmankénti gyújtáskimaradás 2007-ig gyártott autóknál -> rossz kábelezés
  • párás/kicsit beázó lámpatestek -> Mazda szerint ez ilyen (lásd releváns TSB-k)...

Drágábban javítható hibák:

• sebváltó gomb díszgyűrűje letörik/tönkremegy -> gyári váltógomb egyben van csak, ami 30-50eFt
  • 6 sebességes váltónál 3/4-es sebességben probléma (váltó kidobál, stb.) -> lehet elég az utánállítás, de lehet hogy időközben annyira tönkrement a váltó, hogy fel kell újítani
  • só megeszi az első fékdugattyúkat -> csere (anyag kb. 30-40eFt)
  • elhasználódott feszítő v. vezetőgörgők -> csere (ha az eladó megengedi, érdemes lekapni a szíjat és úgy megnézni, mert járó motornál a motorhang könnyen elnyomja)
  • diesel hang indulásnál -> VVT actuator ellenőrzése, beállítása v. cseréje
  • öregebb NC-nél kipufogó kezdhet már rohadni

Amit mindenképpen érdemes megnézni:

• futómű hatmillió szilentje (bár nem tudok elhasználódásról, de ez lehet az én tudatlanságom)
  • törve olyan részen ne legyen ami futóművet érint, mert talán soha nem lehet a gyári vezethetőséget visszaállítani
  • motort hidegen beindítani hang és esetleges füstölés miatt

Ami jó:

• vezérműlánc 
  • nincs hidrotőke
2013-06-04 11:51:01
Gabeszpapa

Gabeszpapa

Posztok: 1063
Velünk: 4324 napja
bandris11, 2013-06-04 10:51:53

Köszi a valaszt!

Hol nézegetsz NC-t?

Ez hirdetés alapján egész jól hangzik!

http://www.hasznalta____vez_szkonyv-6941340

2013-06-04 10:51:53

bandris11

Posztok: 259
Velünk: 3432 napja

Köszi a valaszt!

2013-06-03 22:41:29
Gabeszpapa

Gabeszpapa

bandris11, 2013-06-03 22:24:22

Sziasztok,

Mint olvashattatok elkelt az NB-m. Ezert ideje körülnezni a piacon.
Ugy erzem egy NC boldogga tenne ismét smile De sajnos ezt a tipus egyelore meg nem ismerem, ezert megköszönnem, ha valaki megvalaszolna a kerdeseimet, illetve irnatok nehany tippet, hogy hasznalt darab vasarlasanal mire kell odafigyelni!

Kerdeseim:
- a 2.0 motor az alapbol 6 sebesseges vagy letezik 5 sebesseges verzio is?
- szinten 2.0-ban alap a bilstein gatlo es a torsen sperr? vagy ez csak egyes szeriakban jelent meg

Köszi a valaszokat elore is!

Jó az út amin jársz...Cool
Amennyire én tudom (ha tévedek lsz javítsatok ki)

- van 2.0 5 sebességes váltóval is egyes kiadásokban

-a hatsebességesek már mind sperresek és bilsten gátlókkal bírnak, az 5-ös nél ez vagylagos (de inkább nem)

2013-06-03 22:24:22

bandris11

Posztok: 259
Velünk: 3432 napja

Sziasztok,

Mint olvashattatok elkelt az NB-m. Ezert ideje körülnezni a piacon.
Ugy erzem egy NC boldogga tenne ismét smile De sajnos ezt a tipus egyelore meg nem ismerem, ezert megköszönnem, ha valaki megvalaszolna a kerdeseimet, illetve irnatok nehany tippet, hogy hasznalt darab vasarlasanal mire kell odafigyelni!

Kerdeseim:
- a 2.0 motor az alapbol 6 sebesseges vagy letezik 5 sebesseges verzio is?
- szinten 2.0-ban alap a bilstein gatlo es a torsen sperr? vagy ez csak egyes szeriakban jelent meg

Köszi a valaszokat elore is!

2013-06-03 15:19:03
zed1

zed1

Kérni bármit lehet, az a gond, hogy nem adnak.Laughing Pedig próbálok én konstruktívan alkudni, hogy benzinkártya is elég, kompresszoros NC úgy sem fog 10-15-nél többet enni százon.Laughing

Arany festéket itt találsz. De ha valami miatt egyébként is szétszeditek a féket talán célszerűbb valami sprayt keríteni a szebb fedés miatt. A Motip és ez is 24 óra alatt szárad. Vagy ha Lalee csinálja, lehet van valami bejáratott szere.

2013-06-03 13:39:45
Gabeszpapa

Gabeszpapa

zed1, 2013-06-03 13:27:16

@Gabeszpapa: Ha kapok egy céges autót, esküszöm dobok rá egy kompresszort.Laughing Egyébként nagyon filóztam a szintén sukár sárgán is, végül maradt az ultrakonzervatív racing red.Laughing A festék Motip féknyereg festék, sok helyen kapni, én Bárdinál vettem, mert oda van érdemi kedvezményem. Van piros, sárga és kék, sukár arany pont nincs, de más fajtából biztos lesz, akár ecsettel felvihető is.

Milyen céges autót kérsz? Sealed

Honnan szerezzek arany színű festéket? Cry

Ez lenne a cél:

https://www.google.h___akes.htm%3B700%3B481

2013-06-03 13:27:16
zed1

zed1

@Gabeszpapa: Ha kapok egy céges autót, esküszöm dobok rá egy kompresszort.Laughing Egyébként nagyon filóztam a szintén sukár sárgán is, végül maradt az ultrakonzervatív racing red.Laughing A festék Motip féknyereg festék, sok helyen kapni, én Bárdinál vettem, mert oda van érdemi kedvezményem. Van piros, sárga és kék, sukár arany pont nincs, de más fajtából biztos lesz, akár ecsettel felvihető is.

@Gyéé: Kösz, igyekszem. Szerencsére mindig van valamit csinálni, amivel jobb/szebb lesz a kocsi.Laughing

@mx5fan: Igen, valószínűleg a só a gond. Nálam eddig egy évet ment télen és az előző tulajnál is ugyanennyit. Plusz bő fél évet telelt mielőtt az első tulaj megvette és bár a tárolás alatt nem mentek vele, de ki tudja hogy tárolták. Ami zavar az az első fékdugattyúk, a többi az még úgy-ahogy elfogadható. Ezen kívül még három autót próbálok lábon tartani - eddig több, mint kevesebb sikerrel - (egy 14 és egy 20 éves fAstra, valamint egy 6 éves CorsaD), amik mind futnak télen is és a dugattyúk csak felületileg rozsdálnak még a legöregebben is (pedig ő már óra szerint is 300 közelében járt), még itt hámlik le a fém rétegekben. Lehet simán csak nem készültek fel a német sómennyiségre, mindenestre van utángyártott dugattyú olcsón (5-6eFt), köv. alkalommal majd cserélem ezeket is jobb híjján.

2013-06-03 12:11:59
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5148 napja
Gyéé, 2013-06-03 10:17:06

Tök jó, most néztem be ide először igazán, komoly munkát végzel! Kicsit meglepő hogy NC-nél már ilyen felületeket találni, ebből nekem az jön le, hogy az autóipar valójában inkább visszafelé fejlődik anyagminőség tekintetében, csak a mindenkori friss dizájn kelti azt az érzést, hogy az "új" jobb mint a "régi".

az én autóm csak 2 évvel fitalabb de ehhez képest olyan mintha új lenne. gyorsan hozzáteszem, hogy sóban 1 métert sem ment...
szerintem zed autója télen nyáron közlekedik, nem is keveset és nem rosszabb, mint egy átlagos autó. (a só az sajnos öl... jön a rozsda, azonnal mattulnak a felüleltek sad )

2013-06-03 11:17:37
Gabeszpapa

Gabeszpapa

Végül köszönöm Gabeszpapának hogy a bogarat rakott a fülembe és így csak lefújtam a nyergeket eredeti szándékom ellenére is.Laughing

A fékfolyadék cseréje után a kuplungpedál egy picit finomabban jár és a holtjátéka is majdnem nulla lett. A fékekről majd frissítem a hozzászólást a bejáratás után, egyelőre igen erősen érezni a friss folyadék áldásait. A fék jóval agilisabb és határozottabb. Nem gondoltam volna, hogy ennyire elhasználódott a régi.

Nagyon jó lett, le a kalappal! Adok még szívesen ötletet, például egy kompresszor? smile ) vagy egy turbo? smile )

Egyébkét hol vettél festétek, ez nálam is tervben van de én inkább arany színűre fújnám, úgy a sukárCool

2013-06-03 10:17:06
Gyéé

Gyéé

Posztok: 9086
Velünk: 5485 napja

Tök jó, most néztem be ide először igazán, komoly munkát végzel! Kicsit meglepő hogy NC-nél már ilyen felületeket találni, ebből nekem az jön le, hogy az autóipar valójában inkább visszafelé fejlődik anyagminőség tekintetében, csak a mindenkori friss dizájn kelti azt az érzést, hogy az "új" jobb mint a "régi".

aláírás DrasticPlastic Driver