Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Így épül az MX-5-öm (build thread)    »    An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez    |   << vissza

An MX-5 NC is (re)born - tippek, trükkök NC-hez

2015-10-13 15:20:25
zed1

zed1

Posztok: 935
Velünk: 4097 napja

Tipp #25: Ford 75w-90 BO (1 045 737, újabban 1 790 199) váltóolaj használata (mx5fan)

Idő: -

Költség: 8eFt

Miata.net-en elég egyöntetű a vélemény, hogy az NC1 hidegben akadozó váltójára Motorcraft váltóolaj a gyógyír. Sajnos az EU-ban szinte beszerezhetetlen, de mx5fan-nak hála tudjuk, hogy ez megegyezik a Ford fenti váltóolajával, amit a normál árnál olcsóbban megkapunk Cserhalmi-nál. (Fizetett reklám helye lenne, de tényleg feláron vettem itt a Ford márkakereskedéshez képest.) Az elmúlt hét végi jó időben betöltve először semmi különbséget nem vettem észre, de a tegnap reggeli fagyos időben, életében először tudta azt a hatalmas extrát az autó, hogy -3°C-ban, indítás után még csak 50 métert megtéve, kettesből gurulás közben lehetett egyest kapcsolni normál erővel. Persze nem úgy kapcsolható, mint meleg váltónál, de legalább kapcsolható. Öröm bódottság.Smile

Történet:

Tipp #25: Ford 75w-90 BO (1 045 737) váltóolaj használata (mx5fan)

Költség: 8eFt

Miata.net-en elég egyöntetű a vélemény, hogy az NC1 hidegben akadozó váltójára Motorcraft váltóolaj a gyógyír. Sajnos az EU-ban szinte beszerezhetetlen, de mx5fan-nak hála tudjuk, hogy ez megegyezik a Ford fenti váltóolajával, amit a normál árnál olcsóbban megkapunk Cserhalmi-nál. (Fizetett reklám helye lenne, de tényleg feláron vettem itt a Ford márkakereskedéshez képest.) Az elmúlt hét végi jó időben betöltve először semmi különbséget nem vettem észre, de a tegnap reggeli fagyos időben, életében először tudta azt a hatalmas extrát az autó, hogy -3°C-ban, indítás után még csak 50 métert megtéve, kettesből gurulás közben lehetett egyest kapcsolni normál erővel. Persze nem úgy kapcsolható, mint meleg váltónál, de legalább kapcsolható. Öröm bódottság.Smile

2013-03-25 23:44:55
zed1

zed1

Én eddig is cseréltettem, az más kérdés, hogy ezt szürőcserére redukálták. Biztos csak azért, hogy óvják a környezetet...

Na mindegy, mostantól a világ legjobb autószervíze megoldja. Ha meg nem arról bölcsen hallgat. Mint például arról, hogy a difiolaj cseréhez nem rendelte meg a pumpát időben és így a 8mm-es csövön fél óráig tartott átpréselni a fejem fölé tartott olajosdobozból a baromira sűrű difi olajat. Másnap alig bírtam emelni a kezem.Laughing

2013-03-25 22:46:12
Gabeszpapa

Gabeszpapa

Posztok: 1063
Velünk: 4324 napja

Nálad ráadásul keményebben van hajtva smile )) (és olajat is ritkábban cserélsz smile ))))

2013-03-25 22:32:39
zed1

zed1

Gabeszpapa, 2013-03-25 21:51:00

Hm, kiderül, bár anno az na és nb motorok is rengeteget bírtak, nem nagyon tartok ettől, szerintem ha megfelelő az olaj akkor nem lehet nagy gond!

147.000-ig hitelesítve van.Tongue out

2013-03-25 21:51:00
Gabeszpapa

Gabeszpapa

zed1, 2013-03-25 19:16:43

A kovácsolt acél elvileg jóval erősebb az öntöttnél, cserébe idő- és enerigiaigényesebb a gyártás. Mi meg kezdhetünk parázni, hogy miért kellett ezt cserélni, mert ok nélkül a Mazda nem költene erre.Laughing Ha szerencsénk van, nem konstrukciós hiba (vagy ha az is, akkor csak extrém tuning esetén gond). A SkyActiv motoroknál szintén kovácsolt lett minden (főtengely, hajtókar, dugattyú), így könnyen lehet hogy simán csak az NC2 motorjánál próbálták ki ezt élesben és semmi gond sem volt az eredeti konstrukcióval. Inkább erre tippelnék, mert ha komoly gond lett volna, nem várták volna a facelift-ig és nem rakják az NC1 motorját korábban is szinte az összes autójukba.

A max fordulatot megnéztem, 7229 volt a teteje műszer szerint és a mutató is korrekten mutat, tiltásnál ugrál 7100 és 7200 körül.

Mod: Ami lemaradt, hogy könnyebb is a kovácsolt acél (ugyanolyan merevségnél), de itt nyilván nem ez volt a szempont, mert a méretek talán nem változtak. Itt viszont lehetővé tett a max fordulat növelését. Gyorsan kikerestem és a Mazda azt mondja, hogy a SkyActive-nál a két literes diesel esetén kb. 25 kg-mmal lett könnyebb a motor a kovácsolt elemekre váltás miatt (meg amiat, hogy a csökkentett kompresszió miatt ezekből is kisebb elég volt).

Hm, kiderül, bár anno az na és nb motorok is rengeteget bírtak, nem nagyon tartok ettől, szerintem ha megfelelő az olaj akkor nem lehet nagy gond!

2013-03-25 21:23:13
zed1

zed1

Tipp #24: Hyundai Coupe pótkerék

Költség: 15-20eFt 

Az már NC nem rendelkezik pótkerékkel, ami egyrészt jó, mert így könnyebb és olcsóbb, másrészt rossz, mert ha szényílik a gumi oldala egy defektnél, akkor sem a defekttömítő hab sem a defektjavító "kukac" nem ér semmit és hívhatjuk a trailer-t. (Apropó, "kukacot" egyébként is érdemes magunknál tartani, jóval tovább bírja vele a gumi általában, mint a habbal.)

Egy angol NC tulaj rájött, hogy a méregdrága RX-8 pótkerék mellett a 2003-2008-as Hyundai Coupe pótkereke is tökéletes az autóra. Menetpróba alapján meg tudom erősíteni a linkelt fórumban leírtakat (nem ér bele semmibe sem elől sem hátul, gyári csavarok jók hozzá), átmérőre ugyan 3.5cm-rel kisebb a pótkerék és ezt érezni valemennyire, de így legalább elfér a csomagtartóban, ha a kompresszort és a defektjavító készletnek új helyet keresünk. 2cm hely marad a csomagtartó oldalfala és a kerék között. Az e-bay-en meglepően sokat lehet belőle találni, ráadásul olcsó. No-ból vagy Angliából szállítási díjtól függően 15-20eFt-ért már van rozsdamentes darab.

2013-03-25 19:16:43
zed1

zed1

A kovácsolt acél elvileg jóval erősebb az öntöttnél, cserébe idő- és enerigiaigényesebb a gyártás. Mi meg kezdhetünk parázni, hogy miért kellett ezt cserélni, mert ok nélkül a Mazda nem költene erre.Laughing Ha szerencsénk van, nem konstrukciós hiba (vagy ha az is, akkor csak extrém tuning esetén gond). A SkyActiv motoroknál szintén kovácsolt lett minden (főtengely, hajtókar, dugattyú), így könnyen lehet hogy simán csak az NC2 motorjánál próbálták ki ezt élesben és semmi gond sem volt az eredeti konstrukcióval. Inkább erre tippelnék, mert ha komoly gond lett volna, nem várták volna a facelift-ig és nem rakják az NC1 motorját korábban is szinte az összes autójukba.

A max fordulatot megnéztem, 7229 volt a teteje műszer szerint és a mutató is korrekten mutat, tiltásnál ugrál 7100 és 7200 körül.

Mod: Ami lemaradt, hogy könnyebb is a kovácsolt acél (ugyanolyan merevségnél), de itt nyilván nem ez volt a szempont, mert a méretek talán nem változtak. Itt viszont lehetővé tett a max fordulat növelését. Gyorsan kikerestem és a Mazda azt mondja, hogy a SkyActive-nál a két literes diesel esetén kb. 25 kg-mmal lett könnyebb a motor a kovácsolt elemekre váltás miatt (meg amiat, hogy a csökkentett kompresszió miatt ezekből is kisebb elég volt).

2013-03-25 16:21:21
Gabeszpapa

Gabeszpapa

De ez tényleges változás vagy marketing bullshit? a teljesítmény nem nőtt, ennek a változtatásnak  mélységére lennék kíváncsi smile  

Tényleg az kimaradt, de majd legközelebb teszteljük amikor nem fagy belénk a szó smile

2013-03-25 16:18:20
zed1

zed1

NC1-NC2 váltásnál erősítették a motort (kovácsolt részek öntött helyett, emiatt emelt fordulat, stb).

Óra szerint biztosan nem 7000-nél szabályoz le a sima NC, mert a fordulatszámmérő szerint kb. 7200-nél váltogattam és ott még nem dadogott le. Hazafelé megnézem OBD-n keresztül (amit elfelejtettünk kipróbálniEmbarassed), mert könnyen lehet, hogy csak a mutatót "sportosították" és valós 7000rpm-nél szabályoz le.

2013-03-25 15:41:11
Gabeszpapa

Gabeszpapa

Olvastam az NC és az NCFL között az alábbi különbség van a motor között:

Műszakilag főleg a kétliteres változat fejlődött: megemelték a leszabályozási pontot 7000-ről 7500-es fordulatszámra....

Ez mennyit számíthat? Kakucson nekem úgy tünt h a régi sem 7000 nél szabályoz, Zed te hogy tudod ezt?

2013-03-20 7:57:17
Gabeszpapa

Gabeszpapa

VDaNi, 2013-03-19 10:31:31

1 jó barátom rendelt anno a vadiúj RX8ba.

Akárhányszor cserélték gariba, állandóan villogott, néha világított néha nem. Én ezért sem vettem-

Nekem ilyen van jelenlegileg, de nincs bekötve, ha érdekel valakit majd szóljon. smile

2013-03-19 10:31:31
VDaNi

VDaNi

Posztok: 290
Velünk: 5136 napja

1 jó barátom rendelt anno a vadiúj RX8ba.

Akárhányszor cserélték gariba, állandóan villogott, néha világított néha nem. Én ezért sem vettem-

2013-03-17 14:47:27
Gabeszpapa

Gabeszpapa

zed1, 2013-03-17 11:31:11

Angol e-bay-en van fönt egy eredeti jó áron, csak meg kell kérdezni hajlandó-e elpostázni ide, meg kérni kell jobb képet a hibáról. Ha csak a fújt műanyagon a festés sérült, akkor le kell rá csapni.Wink

Jó a tipp, de be van horpadva...

“Item is new but has slight dent as seen in picture.”

Esetleg még ez:

http://www.ilmotorsp___372dd0432fda288eb7c2

2013-03-17 11:31:11
zed1

zed1

Angol e-bay-en van fönt egy eredeti jó áron, csak meg kell kérdezni hajlandó-e elpostázni ide, meg kérni kell jobb képet a hibáról. Ha csak a fújt műanyagon a festés sérült, akkor le kell rá csapni.Wink

2013-03-17 8:26:08
Gabeszpapa

Gabeszpapa

Latott mar vki ilyen valtogombot eloben? Mennyire igenyes? Az ara alapjan nagyon smile )) http://www.ilmotorsp___372dd0432fda288eb7c2 Kepet itt talaltam rola: http://www.ilmotorsp___372dd0432fda288eb7c2