Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Technika    »    Műszerfal világítás    |   << vissza

Műszerfal világítás

2019-01-11 22:24:20
Roland

Roland

Posztok: 78
Velünk: 545 napja

Válasz erre: @MrOFF #134397 

Nem bonyolult, maximum a bowdenek ki és visszaakasztása a macerás.

2019-01-09 19:52:40

MrOFF

Posztok: 16
Velünk: 1716 napja

Válasz erre: @Roland #131659 

Szia!

A középkonzol (konkrétan a venti szabályozó tekerentyű) mögötti izzó cséréje mennyire volt bonyolult? Kiégett, kicserélném, a gyári megoldás nekem megfelel, nem akarok a LED-del vacakolni smile

Esetleg találtál valami youtube videót hozzá? 

Köszi,

Gábor

2019-01-06 21:24:39
Roland

Roland

Válasz erre: @Erno #134339 
Igen, ez sokáig kérdés volt, de megmarad a fényerő szabályzás. smile

Válasz erre: @szabpete2 #134340 
Bent volt kábé 1 hónapig, elkezdett villogni és ki is szedtem.

Válasz erre: @Ripley #134341 
Köszi a részletes magyarázatot. Nem a legkönnyebb ennél a T3 méretnél az ellenállást elhelyezni, de nekiállunk villamosmérnök pajtással valamelyik héten. A szezonig mindenképp. Adok ezeknek a kínai vackoknak még egy esélyt, aztán megírom a tapasztalatok!

2019-01-06 10:56:58
Ripley

Ripley

Posztok: 82
Velünk: 657 napja

Válasz erre: @Roland #134337 

A villogás amiatt van, mert túl vannak hajtva a ledek. Sok kínai gyártó előtétnélkül hajtja a LED-eket. Ez nagy hiba, több okból is. A kocsiban ugye nem 12V van, hanem inkább 14 körül, egészséges akksi és generátor esetén, de tegyük fel, hogy a tervező erre gondolt. Ha nem, akkor nincs miről beszélni, a fényforrás alkalmatlan kocsiba való használatra, rövidtávon túlmelegszik, és elhalálozik.

A LED nagyobb áramnál, még, ha nem is léped túl az adatlapban leírt nyitófeszültséget, melegszik. Félvezetőfizikai adottság, hogy 4mV-tal csökken a nyitófesz fokonként. Ez ugye mondjuk 50fok változásnál egy LED esetében 200mV, de itt általában 5LED van sorban, ami már -1V melegen. Namost, ha 14V-ra is volt eredetileg tervezve a cucc, akkor is itt már csak 13-ról beszélünk, azaz adott hőmérsékleten túl is léptük a nyitófeszültséget.

És fog is melegedni, mert nincs hova leadja a meleget, és nincs az áram korlátozva. A panel kicsike, fémezés nincs rajt, folyamatos az üzem, pici, zárt a tér, nincs jó hőleadás. Odasüt a nap, műszerfal felmelegszik akár 70fokra, nem is kell elektromos teljesítmény, már meg is van az adatlaphoz képesti 50Celsius plusz (a LED-ek adatait jobbára szobahőmérséklet közelében adják meg). Nagyobb hő kisebb feszt eredményez, ezért jobban kinyit a LED, kisebb lesz a soros ellenállása, ettől nő az áram, amitől a teljesítmény négyzetesen függ, ettől még melegebb lesz, még kisebb nyitófesz, még nagyobb áram, és így tovább. Így látszik, hogy sajnos a LED árama meg fog szaladni, addig, amíg az egyik meg nem gebed a hőtől. Ekkor kezdődik a villogás.

Megoldás, ha leveszed a műanyag cuccot a végéről, és az egyik láb helyett beforrasztasz egy ellenállást, majd annak a lábát dugod ki, és hajtod vissza. Az értéket méréssel, és teszttel lehetne jól megállapítani, mivel LED és LED között is van különbség, nem mindenki ugyanonnan veszi, így nagy lehet a szórás. Ezért nem írok konkrét értéket. Így ugyan vesztesz egy icipici fényerőt, de jelentősen növelhető az élettartam. Amúgy nem lineáris a fényerő, és áram összefüggés, tehát 20% áramcsökkenésre nem fog 20%-ot csökkenni a fény ereje. És minél jobban túl volt hajtva a LED, ez annál jobban igaz. Egy áram felett, a berakott plusz teljesítmény csak hőt termel, azt meg feljebb írtam, hogy ez mivel jár.

Tehát a lényeg az, hogy meg kell akadályozni, hogy bármikor is bekövetkezhessen ez a megszaladás. Profi LED-eknél erre figyelnek, vagy raknak beléjük konstans áramos meghajtót. Az olcsó kínai sajnos nem ilyen. 

aláírás

2008/9 2.0 NC Coupe Niseko, Galaxy Grey

Történet:

A villogás amiatt van, mert túl vannak hajtva a ledek. Sok kínai gyártó előtétnélkül hajtja a LED-eket. Ez nagy hiba, több okból is. A kocsiban ugye nem 12V van, hanem inkább 14 körül, egészséges akksi és generátor esetén, de tegyük fel, hogy a tervező erre gondolt. Ha nem, akkkr nincs miről beszélni, a fényforrás alkalmatlan kocsiba való használatra, rövidtávon túlmelegszik, és elhalálozik.

A LED nagyobb áramnál, még, ha nem is léped túl az adatlapban leírt nyitófeszültséget, melegszik. Félvezetőfizikai adottság, hogy 4mV-tal csökken a nyitófesz fokonként. Ez ugye mondjuk 50fok változásnál egy LED esetében 200mV, de itt általában 5LED van sorban, ami már -1V melegen. Namost, ha 14V-ra is volt eredetileg tervezve a cucc, akkor is itt már csak 13-ról beszélünk, azaz adott hőmérsékleten túl is léptük a nyitófeszültséget.

És fog is melegedni, mert nincs hova leadja a meleget, és nincs az áram korlátozva. A panel kicsike, fémezés nincs rajt, folyamatos az üzem, pici, zárt a tér, nincs jó hőleadás. Odasüt a nap, műszerfal felmelegszik akár 70fokra, nem is kell elektromos teljesítmény, már meg is van az adatlaphoz képesti 50Celsius plusz (a LED-ek adatait jobbára szobahőmérséklet közelében adják meg). Nagyobb hő kisebb feszt eredményez, ezért jobban kinyit a LED, kisebb lesz a soros ellenállása, ettől nő az áram, amitől a teljesítmény négyzetesen függ, ettől még melegebb lesz, még kisebb nyitófesz, még nagyobb áram, és így tovább. Így látszik, hogy sajnos a LED árama meg fog szaladni, addig, amíg az egyik meg nem gebed a hőtől. Ekkor kezdődik a villogás.

Megoldás, ha leveszed a műanyag cuccot a végéről, és az egyik láb helyett beforrasztasz egy ellenállást, majd annak a lábát dugod ki, és hajtod vissza. Az értéket méréssel, és teszttel lehetne jól megállapítani, mivel LED és LED között is van különbség, nem mindenki ugyanonnan veszi, így nagy lehet a szórás. Ezért nem írok konkrét értéket. Így ugyan vesztesz egy icipici fényerőt, de jelentősen növelhető az élettartam. Amúgy nem lineáris a fényerő, és áram összefüggés, tehát 20% áramcsökkenésre nem fog 20%-ot csökkenni a fény ereje. És minél jobban túl volt hajtva a LED, ez annál jobban igaz. Egy áram felett, a berakott plusz teljesítmény csak hőt termel, azt meg feljebb írtam, hogy ez mivel jár.

Tehát a lényeg az, hogy meg kell akadályozni, hogy bármikor is bekövetkezhessen ez a megszaladás. Profi LED-eknél erre figyelnek, vagy raknak beléjük konstans áramos meghajtót. Az olcsó kínai sajnos nem ilyen. 

2019-01-06 10:49:09

szabpete2

Posztok: 2
Velünk: 41 napja

Szia, sajnos még nem raktam vissza őket a kocsiba. Neked mennyi idő után kezdenek villogni? 

2019-01-06 10:26:28
Erno

Erno

Posztok: 1424
Velünk: 5039 napja

Válasz erre: @Roland #131659 

és a fényerő szabályozás működik így? 

2019-01-06 0:23:14
Roland

Roland

Válasz erre: @szabpete2 #134336 

Szia, sikerült találnod megfelelő ledeket ezekbe? Nekem egy idő után elkezd egyik-másik villogni.

2019-01-05 23:42:00

szabpete2

Posztok: 2
Velünk: 41 napja

2018-07-09 0:13:59
Roland

Roland

Sziasztok,
Összegezném a tapasztalataimat a témával kapcsolatban, mivel sokáig elpepecselgettem a műszerfal ledesítéssel kapcsolatban. Első körben én is ilyet tettem be számlap világításnak mint legtöbben közülünk, viszont szerintem elég gyenge fénye volt:

Aztán találtam egy másikat, aminek ugyan erősebb fénye volt, viszont olyan szinten melegedett, hogy attól féltem elolvad a foglalat. 5 perc után ki is kaptam. Ez a fajta volt az: 

Aztán kipróbáltam egy speckóbbnak tűnőt. Jelenleg 2 hete van bent az autóban, szép erős fénye van és a melegedése elhanyagolható. Bízom benne fogja még bírni. smile

Így néz ki vele:

Számlap megvilágítás: 4db T10es 
A kis kijelző: 1db T5
Az ikonok: T5 (Viszont itt megjegyezném, ha a légzsák ikonok és a felkiáltójeles ikon is ledet kap, akkor villogni fognak, így azt vagy hagyd meg rizsszem izzóval, vagy ellenállás kell hozzá)
A középső konzol (venti állító stb.): 2db T5 (Ide még nem találtam frankó izzót sajna, ami rendesen és erősen világítana.)

Remélem lesz akinek hasznos lesz. smile

Történet:

Sziasztok,
Összegezném a tapasztalataimat a témával kapcsolatban, mivel sokáig elpepecselgettem a műszerfal ledesítéssel kapcsolatban. Első körben én is ilyet tettem be számlap világításnak mint legtöbben közülünk, viszont szerintem elég gyenge fénye volt:

Aztán találtam egy másikat, aminek ugyan erősebb fénye volt, viszont olyan szinten melegedett, hogy attól féltem elolvad a foglalat. 5 perc után ki is kaptam. Ez a fajta volt az: 

Aztán kipróbáltam egy speckóbbnak tűnőt. Jelenleg 2 hete van bent az autóban, szép erős fénye van és a melegedése elhanyagolható. Bízom benne fogja még bírni. :)

Így néz ki vele:

Számlap megvilágítás: 4db T10es 
A kis kijelző: T5
Az ikonok: T5 (Viszont itt megjegyezném, ha a légzsák ikonok és a felkiáltójeles ikon is ledet kap, akkor villogni fognak, így azt vagy hagyd meg rizsszem izzóval, vagy ellenállás kell hozzá)
A középső konzol: 2db T5 (Ide még nem találtam frankó izzót sajna, ami rendesen és erősen világítana.)

Remélem lesz akinek hasznos lesz. :)