Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Technika    »    Állítható futómű    |   << vissza

Állítható futómű

2009-11-15 9:14:18
Csabi76

Csabi76

Posztok: 1186
Velünk: 4691 napja

törölve

2009-11-14 15:45:15
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5196 napja
Matt, 2009-11-14 15:36:08

Ennél jóval több dőléssel indítanék, ez alap, utána lehet játszadozni az összetartással stb ízlés szerint. És igenis 100% szimetrikusra állítsák, 5-10e ft-ért négy csavar tekergetésénél ez elvárható.

hát nem spóroltál a betükkel, de én is egyetértek!

nem tudom mennyi dölést enged a nem ültetett NA, mert az NC-n gyári magasságon nem megy -0,5 foknál több

a szimetrikusság nála amit állítottak szerintem már szódavízzel elmegy, biztos lehetne még jobban, de ennél több rosszat láttam mint jobbat.
(a szerelök 99%-a -tisztelet a kivételnek- amúgy sem a pepecselös precíz munka szeretetéröl híres.)

2009-11-14 15:36:08
Matt

Matt

Posztok: 2757
Velünk: 5158 napja

Fúú, én azért egy kicsit kiakadtam azon amiket leírtál. Most lehet, hogy bántó leszek, de ha érted akkor nem úgy fogod fel. De szerintem előbb a fejedben kéne rendbetenni a dolgokat futóművel kapcsolatban és utána az autón.

sokat számít a beállítás, de azért itt olyan dolgokról írsz amiknek az égvilágon semmi közük hozzá pl:

1. sebességérzetet hogy befolyásolja a f.mű geometria??? meg az utasoldalon más a sebességérzet?? nekem ez tök kínai!

2. a többi amit leírsz az egy irtózatos szarminőségű gumi velejárói. persze téliguminál ne is várj rendes tapadást, de a futómű-bazerálást én inkább tavasszal-nyáron végezném, teljesen máshogy viselkedik az autó hideg aszfalton.

3. Drift után remegő krosszéria, amit ellendrifttel meg lehet szüntetni??? Ez alatt mit értesz?? Nálam egyvalami szokott remegni drift után, az is én vagyok és ellendriftre sem marad abba smile

Tanács: rengeteg anyagot lehet találni a neten kifejezetten mx-5 témában futóműbeállításról. olvasgassd el őket, tök jól leírják, hogy dőlés, összetartás stb. mikor, milyen befolyással lesz a viselkedésre. Aztán döntsd el, hogy neked mi a célod és próbálj ki egy már letesztelt setup-ot. Amit belinkeltél szvsz nem az igazi vezethetőség szempontjából. Ennél jóval több dőléssel indítanék, ez alap, utána lehet játszadozni az összetartással stb ízlés szerint. És igenis 100% szimetrikusra állítsák, 5-10e ft-ért négy csavar tekergetésénél ez elvárható.

matt

2009-11-15 9:23:28
Csabi76

Csabi76

Na lezajlott az első 500km-nyi tesztvezetés, melyben tegnap éjjel véletlenül összefutottam a beállítást végző szervizessel, és nagyon szídtam a munkáját. elnézést kell majd kérnem, de tudni kell azt is, hogy a motornál is az eddigi legnagyobb változtatás megtörtént(a MazdaMesterem padawanja egyébként a srác, a hondánál főállásban), és mosrt gyakorlatilag újra kell tanulnom vezetni. Tanulság: ContiViking szar gumi>5C>ContiViking jó gumi, de semmiképpen nem lehet benne megbízni.

mx5fan: jól megnézted az "adatbank" részt is? elöl feltétlen szétállást akartak állítani mindenáron. És mit szólsza régi hátsókerékálláshoz?:D

Tehát:

-A legsokatmondóbb: az autóban csökkent a sebességérzet, még az utasoldalon is. Ennek -bár ez a jó- nagyon nem örülök. Gondolom kormányzottságát tekintve semlegesebb viselkedésű az autó.

-az egyenesfutása sokkal jobb.

- kanyarkarakterisztika teljesen más lett. Az eddigi kanyargókon tapasztalt fordul-megdől-bedől-betapad, azonos vezetési stílus mellett fordul-megdől-sikít-hátulsikít-bedől- ésazonnal mindenkerékmegcsúszik-ésoldalaz. Nem mondom, hogy ez rossz! Csak másképpen kell használni.

-Játékossága is másmilyen, túl hirtelen veszti el a humorérzékét, és bár még végig megfogható, úgy érzem, hogy  hamarabb lesz rosszindulatú. Na ez sztem gumi

-Megszűnt végre a "seggem mögül kanyarodok" érzés, teljesen töksemleges. Talán egy picit túlzottan alulkormányozott lett a végeredmény. Amit utálok, az a jobbra ill balraközötti kormányérzetkülönbség. Meg a súlypontáthelyezésnél a bizonytalanság, az eddigiekhez képest

-A tavasszal megszűnt karosszériaremegés drift után újra megjelent, sőt, ma vmi iszonyú fémes kereplést produkált alapjáraton ebben az állapotban. A különbség, az az hogy ellendrifttel már nem tudom megszüntetni

De minek is mondom, menjünk guruljunk egyet, aztán úgyis látjátok! Na?

2009-11-13 20:33:32
mx5fan

mx5fan

Csabi,

nem olyan rosszak ezek az értékek. sőőt elég szépen szimmetrikusra állította.
ennél jobban jobb-balt nehéz egymáshoz lőni.

az összetartás tized fokban van át kéne számolnom mm-re, hogy pontosan érezzem mennyi ez. de míg így is jónak tűnik.

az egyetlen pont, hogy kicsit kevés a dőlés, bár ültetés hiányában lehet nem megy több, tehát ez is ok.

na és milyen lett????  (bár lehet nem téligumival, hidegben kéne ilyet tesztelni)
én az állítás előtt/után értékeket elnézve meg tudomnám mondani, hogy nagyjából milyen külömnségeket kéne érezned, csak szándékosan nem akarom a szádba adni a szót...

2009-11-13 13:45:02
Csabi76

Csabi76

mx5fan, 2009-06-17 21:04:48

(kűfődi fórumokról) NA, NB:  elöl: max. utánfutás ami csak lehet,  -1 fok dőlés 0 összetartás, hátul: -1,5fok dőlés, 0mm vagy 1mm de mindenképpen összetartás!

arra figyelj, hogy minden érték oldalanként szimmetrikus legyen. ha az egyik oldalon 4,6 utánfutás megy a másikon csak 4,2 akkor mindkét oldal 4,2-re menjen. ugyanez igaz dőlésre. ültetés nélkül nem biztos hogy eléred a -1 fok dőlés akkor max. ami megy! (ugyanúgy szimmetrikusan)

...szerintem ;-)

Mint mondtam, én június óta ezzel járok futóműveshez. Annyit változott, hogy van egy pároldalas angol futóműmatekom miatáról, még az nálam van, abban benne van rengeteg eset-és hogy mivel jár.

Veszekedtem, fenyegetőztem, ígértem, hízelegtem mindenhol, (akárcsak itt) mindíg az lett a vége, hogy egyikönk feladta, és elhajtotta a másikat. Itt a garancia miatt mentem bele a dologba, meg az állítócsavarok kilazítása, a 175/65R14es téligumik, és a végre valahol hivatalosan kiadott mérőlap miatt. Jövő héten viszem vissza, mert egy szar lett. Volt egy vicces versenygokartom, most meg csináltak belőle átlag utcai autót (mondjuk a motort viszont állatijóra megcsinálták).

Én is az utánfutással kezdtem a fazonnak, de aztán feladtam, gondolván, hogy "jólvan öcsém, ha másodszorra ingyen akarsz dolgozni, oké". Azt mondta, hogy a kocsi először volt náluk, így hondaminőségbizt. miatt az első mérőlapját iktatják, úgyhogy majd pár nap múlva visszamegyek, és kitaláljuk mit panaszkodjak, hogy az értékeket megkapjam.

Emlékszel még, hogy a körforgalmas rumlimnál hogyan kezdődött el ez az egész? Ha megnézitek a mérőlapon a régi értékeket,  akkor ott a magyarázat:az egész hátsó rész, gyakorlatilag egy irányba el volt kormányozva. összetartással!

2009-11-13 13:21:45
Gyéé

Gyéé

Posztok: 9098
Velünk: 5533 napja

Goodwinnél ilyesmiket írnak, elég radikális:

Alignment

Depends on what you want to do with your Mazda Miata, Mazda MX5, Mazda RX7, Mazda RX8, Mazda 3 and Mazda 6. For race track driving and more aggressive street driving try a bit more negative camber. For performance street driving we like the front camber ranges from -1.0 to -2.0 depending on conditions, tire choice, etc.

Autocross. Autocross is not reality and ideal autocross alignments are not ideal street alignments. Much depends on your choice of tires, shock absorbers, etc. Tire life may suffer and you assume the risk if you try these settings and ruin a set of tires!!. For Autocross consider considerably more negative camber. We find the following works well on our Autocross Mazda Miata:

Front camber -2
Front toe zero to POSITIVE 1/8 (within factory range) Caster--As much positive as you can get with the above settings.

Rear camber -3
Rear toe zero to NEGATIVE 1/8 (within factory range)

The camber curve of the rear link suspension on the Mazda RX8 and 2006+ Mazda Miata is better and needs less negative camber (we run ranges of 1.8 to 2.2 typically).

aláírás DrasticPlastic Driver
2009-11-13 13:17:15
Gyéé

Gyéé

Posztok: 9098
Velünk: 5533 napja

És milyen lett a kocsi? Nekem ezek az értékek nem tünnek valami nagyon eltaláltnak, de tényleg csak az alapján ami infot én tudok. Én úgy tudom, hogy általában egy nagyobb kerékösszetartás elöl stabilizáló hatású, de rontja azt a játékos vezethetőséget és villámgyors irányváltást amit verdánk tud. Ahhoz nulla vagy inkább széttartás kell, viszont akkor a többi értéket úgy kell kihozni, hogy lehetőleg minél nagyobb utánfutás (5-6&lt wink legyen, mert az más módon ugyan, de szintén stabilizál. Minél nagyobb az utánfutás, annál nagyobb a kormányvisszaforgató erő. Kicsi utánfutással érzéketlen és olyan "túl szervós" a kormányzás.

Van valami szabály arra is, hogy a hátsó és az első kerekek dőlése között asszem fél fok kéne hogy legyen. Hátul mindenképp min. 0.5 fok pozitív dőlés kéne, de még jobb 1 fok. Ez már meghatározza az elsőkerekek dőlésének szélsőértékét is, ami az összetartással együtt kiadja az utánfutást. Ez ilyen csikicsuki dolog ezért szar ha valami puff miatt bizonyos értékek egy határon túl nem tekerhetők, ilyenkor csak a többi kerékre is kiható kompromisszummal lehet egyformát beállítani.

Nekem ezeket mondták.

aláírás DrasticPlastic Driver
2009-11-13 12:30:10
Csabi76

Csabi76

Teljesen tökéletesre, sztem csak ritkán lehet belőni az értékeket, de az az estemben nem áll, hiszen sztem is szar. Az általad említett utánfutásdolgot azonnal éreztem is. Ők azzal in A nagyobb bajom az az, hogy sztem a 94 utáni- és a 92-es futóműbeállítások nem ugyanazok(ebben tévedhetek ugyan), de semmiképpen sem hiszem el a széttartást az első kerekeimre. Zöld érték legközepét célozták egyébként, hogy berugózáskor is tűrésen belül maradhasson a futómű.A különbségre emlegettek vmit arról, hogy azt mondtam, általában egyedül nyúzom a gépet

2009-11-13 9:48:21
Bulirobot

Bulirobot

Posztok: 697
Velünk: 5064 napja

Anélkül hogy értenék hozzá - az hogy a végsô értékeknél van különbség az egy tengelyen lévô bal és jobb oldal között az normális? Van valami oka, vagy ezek olyan kicsi eltérések, hogy pontosabban nem lehet beállítani?

Fôleg az utánfutás érdekes, ahol nagyobb az eltérés a két oldal között.

2009-11-13 10:26:00
Csabi76

Csabi76

Hát, akkor tegnap megtörtént, bürökráciai okok miatt mx5fan értékei első körben nem kaphattak zöld utat, vmikor vissza kell mennem "megreklamálni".

Tehát a néhány hónappal ezelőtti felszólításnak engedve: akkor ne csak a levegőbe beszéljünk :D (utána várnám a véleményeteket még az alvázszámra dobott referenciára is (94utáni NA, szemben az én92-esemmel):

2009-08-05 14:34:03
KToM

KToM

Posztok: 304
Velünk: 5100 napja

Köszönöm, megpróbáljuk szeptemberben.

T

aláírás

2009-08-05 13:17:24
mx5fan

mx5fan

egy javaslat a részemröl (amit a neten láttam itt ott)
ebben a hozzászólásomban:
2009-06-1721:04:48

a lényeg hogy állj ott a gép mellett és nézd hogy mit állít
lehetöleg minnél közelebb a cél értékekhez!

sok szerelö beleállítja a "zöld tartományba" csak az a baj h nagy a tolerancia +/- és ezzel nem jutsz semmire
csak a precíz értékeknek van értelme

2009-08-05 11:45:03
KToM

KToM

Posztok: 304
Velünk: 5100 napja

NB(FL) teljesen gyári gumi mérettel (195/50 R15) milyen beállításokat ajánlotok? Olajcserekor megnézetném futóművet is.

aláírás

2009-07-31 13:13:58
Matt

Matt

Posztok: 2757
Velünk: 5158 napja

persze, odatudm adni. igazából ebbe csak elég általános dolgok vannak leírva, de azért hasznos. van egy másik könyv ami kifejezetten a mx5-feltöltésről szól, majd ha aktuális lesz akkor azt tuti megveszem.

valamelyik estére kéne szervezni egy kis csapatást, azok tavaly is tök jók voltak, de ha szólsz összefutunk és odaadom.