Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Technika    »    Állítható futómű    |   << vissza

Állítható futómű

2020-09-17 10:01:27
GPali

GPali

Posztok: 403
Velünk: 1272 napja

Válasz erre: @RallyPiX #142515 

Köszi a kimerítő választ.
Akkor ez nem egy olyan dolog amit otthon a garázsomban - haha, csak szeretném! Nincs is garázsom... szóval amit Susu garázsában - magamnak eltekergetek és akkor az majd úgy nagyon jó, meg racse lesz. Szomorú... Akkor ehhez egyelőre mégsem nyúlok.

Bár ahogy az én futóművem van "beállítva"... Lehet, hogy nem oszt nem szoroz, így is úgy is összevissza van már tekergetve szerencsétlen :D

2020-09-16 10:21:43
RallyPiX

RallyPiX

Posztok: 102
Velünk: 1154 napja

Válasz erre: @GPali #142509 

Ez az előfeszítés téma nem olyan egyszerű, én nem piszkálnám a helyedben, mert eléggé el lehet vele rontani az autó karakterisztikáját, bár mint most kiderült majdnem 3 évig úgy jártam, hogy az első rugóim rendesen elő voltak feszítve (HSD Dualtech). A 9 kg-os rugók 25mm-t voltak feszítve, azaz olyan, mintha 225kg-al lett volna megterhelve mindegyik oldal. Elméletileg ez terhelésváltásnál okoz(ott?) gondot, azaz több terhelést ad az íven kívül haladó kerékre. 

Most váltottam erősebb rugőkra elöl/hátul, 0 előfeszítéssel. 25-én majd kiderül Kakucson, hogy milyen lett így a futómű, bár a geometriát is változtattam, így lehet torz lesz az eredmény. smile  

Elvileg a gátlód gyártója megadja a megfelelő rugó előfeszítést, ami általában 0 (HSD-nél pl.), az egyszerűség kedvéért, de elképzelhető, hogy a tiéden alapban van valamennyi előfeszítés. 

Rugó előfeszítéssel ki lehetne "egyensúlyozni" az autót, ha tudod, hogy egyes kerekere mennyi súly jut, de ez már level 999. 

A lényeg amúgy az, hogy a rugó karakterisztikáján nem változtat az előfeszítés, azaz nem lesz tőle sem "erősebb", sem "lágyabb" a rugó. A rugóállandó, az állandó... Azért is az a neve. 

2020-09-16 9:51:10
RallyPiX

RallyPiX

Posztok: 102
Velünk: 1154 napja

Válasz erre: @Steel #138843 

Azokban az állítható futóművekben, amiket mi használunk lineáris karakterisztikájú rugók vannak. Miért lenne keményebb a lineáris rugó, ha összenyomod?

2020-09-15 18:43:59
Gyéé

Gyéé

Posztok: 8947
Velünk: 5057 napja
Gyéé, 2007-06-06 12:05:41

Van itt valami érdekes. Az NA-nak, és gondolom a többi Mx 5-nek is állítható mind az első mind pedig a hátsó futóműve. Ennek az az oka, hogy versenypályán más futóműgeometria kell (kerékösszetartás, kerékdőlés...) és ki tudja miért, ez a mi imádott Miatánk alkalmassá van téve a pályahasználatra. Én úgy akadtam össze ezzel a témakörrel, h egy napsütéses délutánon kivert a hideg veríték, mert azt vettem észre, h a bal hátsó gumim belső harmadán a minta le van nyalva, míg a gumi többi része zsír. Alámentem, kiszúrtam a kerékdőlést beállító excentereket és minden különösebb nehézség nélkül visszaállítottam a dőlést, csak 2db 17-es kulcs kellett hozzá. A kerék tök más szögben áll, örülök. Tanulság: érdemes megnézni az összes keréknél ezeket a beállítotárcsákat, mert nem ügy állítani rajta, viszont fontos h ne legyenek eltekergetve. Üdv, Gyéé
Jaj de vicces volt ez a poszt. 13 évvel ezelőtt azt hittem csak a pálya autóknak állítható a futóműve.

aláírás DrasticPlastic Driver
2020-09-14 15:31:05
GPali

GPali

Posztok: 403
Velünk: 1272 napja

Válasz erre: @Eddie #138828 

Szia,

Végül állítottál az előfeszítésen? Ha igen, akkor mennyit és mi a tapasztalatod? Ha jól értem, akkor túl sokat nem szabad feszíteni mert azzal csak rosszat teszek.

Egy ideje bennem van a kisördög, hogy állítgatok az előfeszítésen, de eddig nem mertem hozzányúlni, pont ezért, hogy nehogy negatív hatása legyen a futóművemre.