Miatánk, ki vagy a mennyekben...
Fórum   »    Technika    »    Állítható futómű    |   << vissza

Állítható futómű

2011-05-15 16:39:22
m3ss

m3ss

Posztok: 1187
Velünk: 4951 napja
Csabi76, 2011-05-14 15:32:11

Az eleje-hátulja közötti magasságdifferencia állítása nem hozott semmilyen javulást?

hmm ebben van vmi, ezzel is lehetne meg varialni. meg futomuallitas elott allitgattam a magassagot, azota nem. itt pl. hasonlo dolgokat feszegetnek, mint amire en is panaszkodok, lehet meg kellene probalnom elol hatul uolyan magassaggal. annyi valtozo van itt egyebkent, hogy dzsenzönbáttön legyen aki ezen eligazodik.

2011-05-15 7:59:28
m3ss

m3ss

A toe-in/out azt jelenti, hogy a kerékösszetartás széttart vagy összetart (negatív/pozitív)? Mert nálam most elől-hátul pozitív.

igen, ez allitja, hogy az elso es hatso kerekek egymashoz kepest hogy allnak. ha mind2 pozitiv, akkor gondolom gyari beallitast csinaltattal. mekkora lett a doles? milyen lett igy az auto, elegedett vagy vele?

2011-05-14 20:14:10
Nitzer

Nitzer

Posztok: 1500
Velünk: 4113 napja

Nekem most került be a raceland.

Elől 300mm a kerékagy közepe és a sárvédőív távolsága, hátul 320mm. Így kb vízszintes a szekér.

A futómű beállítás adatlapját megkaptam, de még nem igazán volt időm átnézni (vizsgaidőszak).

Május végén átnézem, azután kimegyek egy szombat délelőtt az euroringre 2x félórára.  Júniusban, ha kell állítunk rajta.

A toe-in/out azt jelenti, hogy a kerékösszetartás széttart vagy összetart (negatív/pozitív)? Mert nálam most elől-hátul pozitív.

aláírás

.

2011-05-14 20:05:35
szenyor

szenyor

Posztok: 400
Velünk: 6044 napja

Én eddig kb. 5x voltam állítatni, most icehawk van, és nemtudom mitől függ, de hol orrtolós, hol fenékpördítős. Paradák vannak, simán lehet attól. Viszont ami a lényeg: sok műhelyben voltam szanaszét a városban, aztán átvittem a cégünkkel szembeni gumishoz (10.ker Fogadó u.) és 3 srác nagyon korrekt módon mm szimmetrikusan hosszasan pöcsölve betekerte. Nem értetlenkedtek, betekerték és kész. Előtte túrtam a neten mm-re számoló képletet, valahol itt van, anno ideírtam...szóval a lényeg, h az orrom előtt van a magoldás, ajánlom őket...

2011-05-14 17:30:14
Csabi76

Csabi76

Posztok: 1186
Velünk: 4691 napja

Egy időben kerestem megoldást arra, hogy legalább minimális mértékben tudjak otthon is állítani a túl/alulkormányozottságán a kocsinak. A guminyomással sajnos nem igazán jött nekem össze, és ezért kérdeztem a stabival való esetleges megoldást. Mx5Fan azonban röviden lebeszélt a dologról

Mivel Neked a futóműved állítható, ezért úgy képzelem, hogy az első-hátsó magasságod változtatásával talán elérsz valamit. Én legalábbis biztos megpróbálnék játszani vele, annak ellenére hogy ezzel azért a geometriát elrontanám.

Az én esetemben a Gram által is használt Bridgestone, számomra gyakran félelmetes alulkormányzása miatt lejjebb vinném az elejét és/vagy feljebb a hátulját. Vagy fordítva smile Utána persze baromi óvatosan kezdeném csak kipróbálni, mert "súlypontáthelyezéskor" azért történhetnek váratlan dolgok, és nem hiszem, hogy bármely futóműállásnál működhet. Gondolok itt arra pl, ha tud úgy módosulni magasságállítás után, széttartanak a hátsó kerekek. Ha nem jó, akkor a mostani magasság még mindig visszaállítható 

Persze ez csak az én ötletem, és lehet, hogy a többiek mindjárt szólnak is, hogy véletlen se próbáld ki wink

Ui: erről a kormányferdeségről azért eszembe jutott egy eset,  amikor is egy nem eléggé meghúzott kerékanya, elég gyorsan átalakította egy Miata futóművét. Én megnézném.

2011-05-14 15:04:22
m3ss

m3ss

Csabi76, 2011-05-14 15:01:39

De ismerős műhely... Ráadásul olcsó... Nem Tarján?

ujpest

2011-05-14 15:32:11
Csabi76

Csabi76

Posztok: 1186
Velünk: 4691 napja

De ismerős műhely... Ráadásul olcsó... Nem Tarján? 

Az eleje-hátulja közötti magasságdifferencia állítása nem hozott semmilyen javulást?

2011-05-14 14:49:53
m3ss

m3ss

ja es a slusszpoen: amikor mar 10 perce bent all a nyitott! kocsi a garazsban, megkerdeztem, hogy nem kellene esetleg beulnom, hogy aszerint allitsa be?mert ugy is palyazni fogok, meg asszonysaggal azert okosabban kozlekedek. erre o: mi van akkor, hogyha 4-en ultok a kocsiban? mondom oooo, nem nagyon van hatso ulessor smile mind1, legalabb 2 emberre balanszos lett. elvileg.

2011-05-14 14:41:21
m3ss

m3ss

ciciszervo? smile nekem jo az egyenesfutasom, nem erzem, hogy rosszabb lenne. hat ram is nagyon hulyen nezett a bacsi, konkretan 10 percig kellett gyozkodnom, hogy igen, en valoban ezt akarom beallittatni. papirrol nem nagyon akarta beallitani amit mondtam, aztan megmutattam neki neten a tablazatot, es nagy nehezen rabolintott.  mondta, hogy ez igy nem lesz jo, ugy nem leszjo, aztan legyintett es osszedobta. de meg a kormanykozepet se sikerult beallitania, vissza kellett mennem (ne mondjam, hogy meg mindig nincs teljesen kozepen) eredmenyeket se lattam, kozben sem lattam mit allit pontosan. ("annyi lett" smile ) azota voltam mashol egy haverommal 323f-et allittatni, ott vegig tudtuk monitoron kovetni, hogy epp melyik oldal hol jar, vegen szepen kinyomtattak...

enyem nagyon olcso volt, de legalabb szar is smile sietni kellett euroring miatt, be volt tablazva gumisch pl.

2011-05-14 13:53:11
Matt

Matt

Posztok: 2757
Velünk: 5158 napja

nekem se tetszett az Ájszhók főleg mert az első széttartás miatt nem maradt utánfutásom és ciciszervós-fílingje lett a kormánynak autópályán meg ment mindenfele. Én elől 0-án hagytam a szét-összetartit azzal már egész más.

mondjuk nekem sanda a gyanúm h rosszul állították be. itthon rám is néztek hülyén hogy milyen incs meg fok? mm van ázzzék. azért azt fejbe atszámolni nem olyan egyszerű de ha itt visszaolvasol megtalálod hogy kell. az meg alap h nyomtassák ki a végeredményt, így marad a szemrevételezés.

2011-05-14 12:13:29
gram

gram

Posztok: 2280
Velünk: 6121 napja

Magam ríszírő smile azt mondanám, hogy egy jól eltalált beállítást is nagyon bénává tud tenni a gumi. Most Bridgestone Turanza van nekem fent, és az eddig viszonylag kiegyensúlyozottnak mondható kocsi orrtolós lett, pedig nem váltottam méretet. Előtte Toyo T1-R volt, nem egy csúcsgumi, de megbízhatóan ugyanolyan. Azelőtt Parada volt, na az egy furcsa szerzet, hol orrtolós, hol fardobós, nagyon érzékeny a hőre/aszfaltra. A legjobban eddig utcai gumiban nekem az A520 tetszett, de már nem gyártják.

Amit ezzel a sok karakterrel közölni akartam, hogy tényleg mussz leszel dönteni, és ahhoz a mérethez állítani, mivel ekkora diffit okoz a gumi, nemhogy a méret. Eleve a felni szélessége sem lesz ugyanaz, ami döntően befolyásolja az állítást, a 15 colos 7 col széles legyen. Így a dőlések miatt beljebb kerül az a vonal, ahol a gumi terhelődik.

A toe-in/out is tök fontos, de a legdurvábban az egyenes-futást befolyásolja, meg a kanyarbemenetet. A nagyobb dőlések miatt viszont kevésbé érezhető a különbség.

2011-05-14 11:17:40
mx5fan

mx5fan

Posztok: 1443
Velünk: 5196 napja

ez ilyen minden mindenre hat játék.
sok múlik pl. a gumin is.
nekem azonos stabi, gátló, geo beállítások mellett az egyik X gumival jobban csóválja a hátulját a másik Y -al meg orrtolósabb.

a hőmérséklet függést meg nem is említettem.

2011-05-14 10:25:05
m3ss

m3ss

egy ujabb erv a felnicsere mellett. az a gond, hogy a felni es gumicserevel, hogy egyszer megveszem es nincs visszaut. kicsit draga mulatsag probalgatas gyanant smile guminyomassal meg probalkozok majd, kiprobalom milyen, ha hatulra tobbet fujok.

en amugy a toein toeoutra gyanakszom, vmi nem stimmel ott. jozan paraszti esszel arra gondolok, hogy ez az ugymond kanyar elejen alul, kanyar vegen enyhen tulkormanyzott jelenseg ennek lehet a kovetkezmenye. mik a gyari szettartas/osszetartas ertek? te irtad, hogy valtoztatgattal rajta, mit, miert, merre, meddig? smile olyan futomuallitas kellene, ahol beallitanak vmit, megyek 3 kort. visszamegyek atallittatom, megint kanyarodok parat. ez video jatekban pl. egesz jol megvalosithato smile

2011-05-14 9:39:22
gram

gram

Posztok: 2280
Velünk: 6121 napja

Én amit biztosan kipróbálnék, hogyan alakulna vmi szögletesebb profilú gumikkal. Ezek az dőlések nem a gyári lufikra vannak kitalálva. 195/50R15 mondjuk, én mindent ehhez állítok, mert olcsó és lényegesen jobb a gyárinál. R16 kb. dupla árban van utcai gumiból.

A raceland-el nem hinném, hogy gond lenne, a poly stab-szilentek meg legalább pirosak, és nagyjából ekkora hatással van a viselkedésre. smile Volt egyéb bajságból olyan, hogy NB-met hátsó stabi nélkül használtam, nincs különbség. Az első még csak-csak csinál valamit.

2011-05-14 9:37:15
m3ss

m3ss

amugy a gumijaim nagyon a veget jarjak. korban is (2002?) meg barazdakban is (ez szarazon gond egyaltalan?). azt hittem elfogynak majd a ringen vegleg es felrakom az itt porosodo yokohamakat, de hat nem birtuk 1 h alatt kivegezni oket (bezzeg az offos autokkal smile )